GABAZ
27.03.10,15:30
Poprosila by som skúsenejších o pomoc.

Daňovník má príjmy zo závislej činnosti, na základe autorského zákona a z prenájmu. Nie som si istá s uplatnením nezdaniteľnej sumy, keďže počas roka začal poberať starobný dôchodok :

Daňovníkovi bol na základe rozhodnutia zo dňa 20.7.2009 spätne priznaný dôchodok od 17. 2. 2008. V potvrdení o zdaniteľnej mzde mu bola uplatňovaná nezdaniteľná časť na daňovníka počas celého roka 2009.

Môžem mu uplatniť nezdaniteľnú sumu na daňovníka za rok 2009, netreba podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2008?

Pozrela som si §11 ods. 7 aj § 32 ods. 11, mne to vychádza, že má nárok na uplatnenie NČZD za rok 2009 a nemusí podávať DDP za rok 2008 - samozrejme v závislosti od výšky príjmu. Ale nie som si istá.

Ešte by mi pomohla informácia, aký bude mať dopad uvedená situácia na ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.

Vopred veľmi pekne ďakujem.
Marína
27.03.10,15:07
Za rok 2008 DDP nepodáva, nebol k 1. dňu roka poberateľom starobného dôchodku, za rok 2009 je daňovník povinný podať ODP alebo po 1.4.2010 DDP, pretože k 1. dňu roka bol starobným dôchodcom. Mne to vyplýva z § 32 ods. 11
(11) Daňovník, ktorému bol spätne priznaný dôchodok (§ 11 ods. 7) k začiatku bezprostredne predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku zdaňovacích období predchádzajúcich tomuto zdaňovaciemu obdobiu, podáva za tieto zdaňovacie obdobia dodatočné daňové priznanie, ak si za tieto zdaňovacie obdobia uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Ak daňovník podá dodatočné daňové priznanie len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu.146a)

K RZZP sa teraz vyjadriť neviem.
GABAZ
27.03.10,15:20
Ďakujem za odpoveď, ten rok 2008 som aj ja tak pochopila. Rok 2009 jej budem robiť DP z dôvodu iných príjmov, takže by som jej už nemala uplatniť NČ. Z toho jej teda bude vyplývať vysoký nedoplatok dane.