nikulik
12.10.05,05:51
Ahojte, chcela by som sa opytat ako je to s poukazanim vyplaty na ucet, viem, ze kazdy program je iny, ale chcela by som vediet ako je to u vas, v mojom programe zadam ku zamestnancovi ze chcem vyplatu poslat na ucet, tak vypisem cislo uctu, kod banky, a to co neviem vyplnit je variabilny symbol, konstantny a specificky. Moze byt VS rodne cislo napriklad? A co konstantný? Vopred dakujem za prispevky :)
kačenka
12.10.05,03:59
VS: je obdobie za ktoré je výplata poukázaná-teraz sa vyplácajú výplaty za 9/05
tak VS 905
KS: 0038-t.j. výplata miezd
ŠS: meno pracovníka
Stina
12.10.05,04:01
Ja zadávam k.s. 0138, v.s. rok a mesiac za ktorý je výplata a š.s. len vtedy, ak je viazaný na číslo účtu.
Braňo
12.10.05,04:12
0138 nie, to sú zrážky z miezd, odporúčam používať 0038.
nikulik
12.10.05,04:32
A len tak pre zaujimavost, vyplatnu listinu tlacite so vsetkymi zamestnancami, alebo zvlast vyplacani zamestnanci v hotovosti a zvlast na ucet?
ľudka
12.10.05,04:34
A len tak pre zaujimavost, vyplatnu listinu tlacite so vsetkymi zamestnancami, alebo zvlast vyplacani zamestnanci v hotovosti a zvlast na ucet?
Výplatnú listinu tlačím iba pre tých zamestnancov, ktorým vyplácam výplatu v hotovosti. Načo tlačiť vl aj pre tých, čo im posielaš výplatu na účet? Všetci predsa dostávajú výplatné pásky. Môj program dokonca ani netlačí výplatnú listinu pre tých, čo dostávajú výplatu na účet.
nikulik
12.10.05,04:39
No moj program to tlaci, dokonca si mozem vybrat ci chcem vsetkych na jednej listine alebo rozdelit na hotovost a ucet, a asi pre istotu nech mi to podpisu, aspon, ze prevzali vyplatnu pasku. Ziadny podpis nie je na skodu :-)
ľudka
12.10.05,04:47
No moj program to tlaci, dokonca si mozem vybrat ci chcem vsetkych na jednej listine alebo rozdelit na hotovost a ucet, a asi pre istotu nech mi to podpisu, aspon, ze prevzali vyplatnu pasku. Ziadny podpis nie je na skodu :-)
Toto prevzatie mám ošetrené osobitným zoznamom o prevzatí výplatnej pásky. Veď na výplatnej listine sú uvedené aj čiastky na výplatu a toto predsa nemusí vidieť každý, kto listinu podpisuje.
nikulik
12.10.05,05:03
S tym suhlasim, nemusi to vidiet kazdy, kto listinu podpisuje, ale u nas to funguje takto, oni si aj tak navzajom prezeraju vyplatne pasky.

Ďakujem za vase prispevky, ste super.
Aknazuz
12.10.05,05:54
Ahojte, chcela by som sa opytat ako je to s poukazanim vyplaty na ucet, viem, ze kazdy program je iny, ale chcela by som vediet ako je to u vas, v mojom programe zadam ku zamestnancovi ze chcem vyplatu poslat na ucet, tak vypisem cislo uctu, kod banky, a to co neviem vyplnit je variabilny symbol, konstantny a specificky. Moze byt VS rodne cislo napriklad? A co konstantný? Vopred dakujem za prispevky :)
ja zadavam pri mzdach KS:0038, specificky neudavam a ako VS davam ICO podniku,
podla mna RC by sa uvadzat nemalo kvoli ochrane udajov.
nikulik
12.10.05,05:59
Ved prave preto som sa opytala ci tam moze byt rodne cislo...
Daska
12.10.05,06:12
0138 nie, to sú zrážky z miezd, odporúčam používať 0038.
ked som zabudla zadat KS na prikaz na uhradu pani mi tam sama napisala 0138, lebo to znamena:

- zrážky z miezd, prevod miezd na sporožíro

0038 je prostriedky na mzdy.

Pekny den prajem
Daska
12.10.05,06:15
Ved prave preto som sa opytala ci tam moze byt rodne cislo...
Naco RC sak to posielas tym ci ten ucet je, uvadzaj tam obdobie, tak ako bolo pisane vyssie, t.j. za september napr. 92005, alebo 905
Zuzka
12.10.05,06:18
Ja taktiež na prevodnom príkaze ako VS uvádzam MMRR, KS - 0138, rodné číslo by som neuvádzala.
nikulik
12.10.05,06:37
ked som zabudla zadat KS na prikaz na uhradu pani mi tam sama napisala 0138, lebo to znamena:

- zrážky z miezd, prevod miezd na sporožíro

0038 je prostriedky na mzdy.

Pekny den prajem
Ano, ale ja to uhradzam cez Internet banking, a obcas ma to nepusti ked zadam nespravne.
Takze tam dam 092005.
nikulik
17.10.05,06:02
No poradaci, takze nakoniec sme na ucet tie vyplaty neuhradzali, pretoze sef mi povedal, ze tam bude trosku problem, tak som chcela vediet aky je na to vas nazor, ako je to s kontrolou keby prisla.
Nasi pracovnici maju v pracovnej zmluve vyplatny termin 25.deň v mesiaci, ale vyplatu dostavaju niekedy 10., 12, 15., podla toho ako su peniaze, no a keby sme davali vyplaty napr.12.tak na prevodnom prikaze aj na vypise z uctu by bol datum 12.teho. A to predsa nemoze byt ak v zmluve je vyplatny termin 25.teho nie?
nikulik
17.10.05,09:10
Neporadite mi nikto? No ani by som tak nenaliehala, ale ked niektore pracovnicky si uzatvorili kvoli tomu ucet, a tym padom zbytocne.
Peťo
17.10.05,10:41
No poradaci, takze nakoniec sme na ucet tie vyplaty neuhradzali, pretoze sef mi povedal, ze tam bude trosku problem, tak som chcela vediet aky je na to vas nazor, ako je to s kontrolou keby prisla.
Nasi pracovnici maju v pracovnej zmluve vyplatny termin 25.deň v mesiaci, ale vyplatu dostavaju niekedy 10., 12, 15., podla toho ako su peniaze, no a keby sme davali vyplaty napr.12.tak na prevodnom prikaze aj na vypise z uctu by bol datum 12.teho. A to predsa nemoze byt ak v zmluve je vyplatny termin 25.teho nie?
Pozri § 129 ods. 1 , ale hlavne § 130 ods. 8 ZP, v ktorom sa zamestnavateľovi uložilo / pri splnení ostatných podmienok/ zabezpečiť , aby zamestnancovi mohli byť peňažné prostriedky pripísané na ním určený účet najneskôr v deň určený na výplatu. Neviem na akú kontrolu myslíš, ale tá by vas mohla akurat pochváliť za skoršie úhrady. Iná vec by nastala, keby ste úhrady miezd zaslali napr. 20- tého, a zamestnanci by ich mali pripísané až po 25- tom. Potom by zamestnavateľ musel dokazovať , že zdržanie nedošlo jeho vinou ale vinou banky. Pekný deň.
ajobs
17.10.05,10:50
Tak ako píše Peťo, keď sa uhradia mzdy skôr, tak je to O.K., neskôr by nemali byť, v zásade v profesionálne fungujúcich firmách by malo byť garantované, že v deň výplaty majú peniaze zamestnanci na účte.

Pokiaľ ide o údaje:
VS: IČO firmy
KS: 0138
ŠS: obdobie, za ktoré sa mzda poskytuje, napr. 092005
nikulik
18.10.05,04:27
Takze ked budu skor tak to nevadi, ale horsie by bolo keby neboli vyplaty ani 25.teho, a toho sa sef asi najviac obava. Ďakujem Vám za príspevky.
ajobs
18.10.05,15:02
Takze ked budu skor tak to nevadi, ale horsie by bolo keby neboli vyplaty ani 25.teho, a toho sa sef asi najviac obava. Ďakujem Vám za príspevky.
Pozor, nevyplatenie mzdy môže byť za istých okolností posudzované ako trestný čin, detaily nepíšem, ale treba na to pamätať.http://www.porada.sk/images/icons/icon4.gif
Nika
08.04.06,19:44
Ja by som sa chcela opytať, či je zamestnanec povinný si založiť účet. Totiž firma nevypláca mzdy v hotovosti.
ajobs
08.04.06,19:52
Ja by som sa chcela opytať, či je zamestnanec povinný si založiť účet. Totiž firma nevypláca mzdy v hotovosti.

Nie je povinný, ale dnes je to už bežná prax, že mzdy sa vyplácajú na účet. Existuje snáď niekto, kto ešte nemá účet ????:confused: :eek:
Nika
08.04.06,19:56
Nie je povinný, ale dnes je to už bežná prax, že mzdy sa vyplácajú na účet. Existuje snáď niekto, kto ešte nemá účet ????:confused: :eek:

No napríklad študenti nemajú účty, alebo niektorí dôchodcovia. Hlavne tí čo robia občas na dohodu
duficek
09.04.06,04:42
No napríklad študenti nemajú účty, alebo niektorí dôchodcovia. Hlavne tí čo robia občas na dohodu
ved pre studentov vacsina bank ponuka balicky zadarmo. kvoli prijmu z dohody som si otvoril ucet v banke, aby som si nemusel chodit do firmy pre vyplatu. pracu aj zmluvu mi poslali mailom, vysledky prace som posielal mailom a vyplata mi dosla v termine na ucet....kolko casu by som premrhal a penazi minul na listky MHD keby som si mal pre vsetko chodit odsobne....
Bionda
09.04.06,06:09
Ja som zas mala skusenosti, ze tale dost ludi , nielen dohodarov chcelo a trvalo na vyplacani mzdy v hotovosti. Je to dost hrozne, ale nutit ich, ak oni nechcu... to sa neda.
ajobs
09.04.06,09:52
Ja som zas mala skusenosti, ze tale dost ludi , nielen dohodarov chcelo a trvalo na vyplacani mzdy v hotovosti. Je to dost hrozne, ale nutit ich, ak oni nechcu... to sa neda.

Napriek tomu v 21. storočí je to zvláštne, treba na ľudí vplývať aj motivačne, napr. pri otvorení účtu sľúbiť určitú odmenu, na to väčšina skočí.:)
KEJKA
09.04.06,10:07
skôr starší ludia bývajú konzervatívnejší. Tiež pri nepravidelnom príjme nechcú mať účet, ved poplatky sú nie zanedbateľné. Ale žeby existovali ľudia, ktorí nemajú vôbec žiadny účet?
DanielaSL
09.04.06,10:16
Napriek tomu v 21. storočí je to zvláštne, treba na ľudí vplývať aj motivačne, napr. pri otvorení účtu sľúbiť určitú odmenu, na to väčšina skočí.:)

Tono neveril by si , ale v našej firme vôbec nemôžeme posielať ľuďom peniaze na účet. Snaha aj bola , ale boli problémy.
Nika
09.04.06,10:21
skôr starší ludia bývajú konzervatívnejší. Tiež pri nepravidelnom príjme nechcú mať účet, ved poplatky sú nie zanedbateľné. Ale žeby existovali ľudia, ktorí nemajú vôbec žiadny účet?

Existujú. Nejaký dôchodca má možnosť raz-dvakrát do roka si niečo privyrobiť, predsa si nebude zakladať účet. Starší ľudia majú skôr vkladné knižky, sú na to zvyknutí.
KEJKA
09.04.06,20:20
áno, tak som to myslela.
jana32
10.04.06,05:41
Pripajam osobnu skusenost. Suhlasim ze starsi ludia maju problem si zvyknut na zasielanie vyplaty na ucet. A presne kvoli tomu sa mi velmi dlho nedarilo vyplaty na ucet zaviest. Malo to jeden hacik, stale som upozornovala vo firme, ze ak sa peniaze vyplacaju vo firme, treba mat na to podmienky ( trezor atd ), stale sa to bralo akoze vymyslam. ironia bola ze to takto vnimala aj pokladnicka. Az kym sa nestalo ze nas prave v case po vyplate vykradli a pokladnicka mala v sufliku takmer 100 tisic! Verim ze ziadneho " normalneho " zlodeja ńenapadlo ze by taky peniaz mohol niekto mat v obycajnom sufliku, ale mohlo to dopadnut horsie. Vtedy si aj nasi dochodcovia uvedomili ze su lepsie peniazky na beznom ucte ako v zlodejovom vrecku. A do konca mesiaca mali vsetci zalozeny ucet.
bea
10.04.06,05:58
Existujú. Nejaký dôchodca má možnosť raz-dvakrát do roka si niečo privyrobiť, predsa si nebude zakladať účet. Starší ľudia majú skôr vkladné knižky, sú na to zvyknutí.
Ale veď, keď má vkladnú knižku, nie je problém poslať mu výplatu tam.
A ja sa veru nedivím, že si nechcú otvárať účty. Ja som pre moju matku, ktorá má skoro 90 rokov otvorila účet, aby jej tam chodil dôchodok a robím jej úhrady z neho. Výpisy chodia štvrťročne a skoro som odpadla, keď poplatky banky boli 291 Sk. Pritom poplatok za vedenie účtu je len 9,-- Sk. Tie poplatky už ozaj nie sú zanedbateľné.
dada 1
25.05.06,13:17
Keď je výplatný termín 20.5.2006 zamestnancom z nášho účtu posielame výplaty 18.5.2006 musím odvody do SP,ZP odviesť 18 alebo 20
ďakujem za odpoveď
nikulik
26.05.06,03:45
Keď je výplatný termín 20.5.2006 zamestnancom z nášho účtu posielame výplaty 18.5.2006 musím odvody do SP,ZP odviesť 18 alebo 20
ďakujem za odpoveď

Pozri § 143 Zákona o sociálnom poistení (č.461/2003 Z.z.) - Splatnosť poistného, ods.2 - Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ je splatné v deň určený na výplatu príjmov.
A tiež ods.3, písm. a).
Sany
31.05.06,17:45
Teda neviem, ja posielam spolu s výplatami aj všetky odvody. SW mi vytlačí príkaz na úhradu so všetkým, čo k tomu patrí a nezamýšľam sa ďalej. Odíde naraz a je to. A vrátim sa k tomu KS - či 0138, alebo 0038. Záleží na tom vlastne? Čo si tam kto dá, sám potom vie podľa KS, čo je mzda, čo je odvod poistného, dane a podobne...Alebo to má ešte nejaký iný význam? Odjakživa dávam na príkaz 0038 - mzda a nebol problém. Teraz sa zamýšľam...
sgm
01.06.06,07:04
Aj u nás to funguje tak isto - v jeden deň odchádzajú výplaty spolu s odvodmi a hneď nato behám s výkazmi...:rolleyes: , lebo si to tu tak zaviedli, že sa odovzdávajú osobne...:rolleyes:
Jozef I
01.06.06,07:32
Teda neviem, ja posielam spolu s výplatami aj všetky odvody. SW mi vytlačí príkaz na úhradu so všetkým, čo k tomu patrí a nezamýšľam sa ďalej. Odíde naraz a je to. A vrátim sa k tomu KS - či 0138, alebo 0038. Záleží na tom vlastne? Čo si tam kto dá, sám potom vie podľa KS, čo je mzda, čo je odvod poistného, dane a podobne...Alebo to má ešte nejaký iný význam? Odjakživa dávam na príkaz 0038 - mzda a nebol problém. Teraz sa zamýšľam...

Myslím, že je to pre štatistiku, aby sa vedelo aké platby tečú cez účty, či sú to služby, tovar, mzdy, alebo len fin. transakcie apod. Potom to tuším vyhodnocujú v Štatistickom úrade aby mali čo dať do ročenky :D
Sany
01.06.06,08:05
Ahaaa, tak to ma fakt nenapadlo. Ale ak je to tak, potom mi zas len vychádza, tá asi všetkými nenávidená štatistika bude predsa len "presný výsledok na základe nepresných údajov".