vulxy
27.03.10,21:58
zdravim,mm taku mensiu dilemu snad mi niekto poradi....
situacia:sef chce po mne aby som pracoval v piatok velkonocny,neviem ci sa mi to vyplati ked nepojdem mam priemer, ked pojdem tak +50%,ale....ide o pracu v noci tj nastupim vo strvrtok o 22:00 do piatka rana 6:00 tzn ze ked nastupim na smenu nie vo sviatok tak pravdepodobne mi 6 hod.nezapocitaju akoze uz sviatok(aspon mam take skusenosti).takze ked to zhrniem za nocnu dostanem +20% a konec.ked zapocitam naklady na dopravu tak vlastne zarobim o 10% viac.podla mojich vypocto sa mi vobec nevyplati ist do prace alebo som sa niekde prepocital???
sito
28.03.10,03:51
To si sa teda prepočítal, ak tak pracuješ ako počítaš, tak si to tej mzdy moc nezaslúžiš, si pohodlný! Za dobrých podmienok kolektívnej zmluvy, by si mal dostať mzdu za vykonanú prácu, 100 % za sviatok, 50 % za nadčas a mzdové zvýhodnenie za prácu v noci.

A to už je pekný peniaz pre ktorý sa oplatí isť v štvrtok na výkon práce vo sviatok, nadčas a v noci. V prípade, že si máš zobrať náhradné voľno, je to práca zadarmo. Ak ti nejde o peniaze a si lenivec do práce nechoď.

Zákonník práce

Dni pracovného pokoja
§ 94

(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

§ 95

Na pracoviskách s nočnými zmenami sa začína deň pracovného pokoja hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.


§ 98
Nočná práca

(1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

Mzda
§ 118

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

§ 123
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu


(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.

§120
Minimálne mzdové nároky

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,

Stupeň Koeficient min. mzdy
1 1,0
Laco-monter
28.03.10,05:46
[QUOTE=sito;1355705]To si sa teda prepočítal, ak tak pracuješ ako počítaš, tak si to tej mzdy moc nezaslúžiš, si pohodlný! Za dobrých podmienok kolektívnej zmluvy, by si mal dostať mzdu za vykonanú prácu, 100 % za sviatok, 50 % za nadčas a mzdové zvýhodnenie za prácu v noci.

A to už je pekný peniaz pre ktorý sa oplatí isť v štvrtok na výkon práce vo sviatok, nadčas a v noci. V prípade, že si máš zobrať náhradné voľno, je to práca zadarmo. Ak ti nejde o peniaze a si lenivec do práce nechoď.

Tak to je uprimnosť priam dych vyrážajúca....

Ak by som také hodnotenie napísal niekomu JA, tak sa moj antifan-club na porade, tu hneď zlietne ako osy, a hneď by začali lietať výtky a upozornenia a negatívne hodnotenia...

No čo už.

Niekomu prejde hocičo a niekomu nič.

Niet asi na tomto svete spravodlivosti a objektivity....
veronikasad
28.03.10,07:23
zdravim,mm taku mensiu dilemu snad mi niekto poradi....
situacia:sef chce po mne aby som pracoval v piatok velkonocny,neviem ci sa mi to vyplati ked nepojdem mam priemer, ked pojdem tak +50%,ale....ide o pracu v noci tj nastupim vo strvrtok o 22:00 do piatka rana 6:00 tzn ze ked nastupim na smenu nie vo sviatok tak pravdepodobne mi 6 hod.nezapocitaju akoze uz sviatok(aspon mam take skusenosti).takze ked to zhrniem za nocnu dostanem +20% a konec.ked zapocitam naklady na dopravu tak vlastne zarobim o 10% viac.podla mojich vypocto sa mi vobec nevyplati ist do prace alebo som sa niekde prepocital???
si odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou ?
vulxy
28.03.10,08:20
si odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou ?

plateny som hodinovou mzdou,mne sa tiez zda ze som sa niekde prepocital len neviem kde?
vulxy
28.03.10,08:40
To si sa teda prepočítal, ak tak pracuješ ako počítaš, tak si to tej mzdy moc nezaslúžiš, si pohodlný! Za dobrých podmienok kolektívnej zmluvy, by si mal dostať mzdu za vykonanú prácu, 100 % za sviatok, 50 % za nadčas a mzdové zvýhodnenie za prácu v noci.

A to už je pekný peniaz pre ktorý sa oplatí isť v štvrtok na výkon práce vo sviatok, nadčas a v noci. V prípade, že si máš zobrať náhradné voľno, je to práca zadarmo. Ak ti nejde o peniaze a si lenivec do práce nechoď. [B]

1 1,0
vdaka za odpoved,no asi mas pravdu,len som zazil uz presne tu istu situaciu 6.1,roil som nadcas nocnu a vobec som sviatok nemal zaplateny iba nocnu a nadcas,som sa informoval a vraj uctovnici pracuju so softverom ktory nevie rozoznat nasledujuci sviatok proste ked nastupim par hodin pred svitkom tak mi celu smenu zapocita na ten den co som nastupil,(ale neviem presne ja som z toho jelen)a bol som par dni iba vo firme takze som drzal hubu.v predchdzajucom zamestnani si pametam ze sa svitky tiez riesily premiami ,dohodou,neviem preco ?
a prave ze o peniaze mi ide a ci som lenivec je vec relativna...
Laco-monter
28.03.10,09:38
Aj keď mi boli z tejto témy vymazané príspevky, doplním podstatné informácie z nich .
Po 1. Ja by som si nikdy nedovolil nazvať niekoho lenivým.

Po 2. Peniaze su v živote doležité,preto treba pracovať nadčas , aby bolo tých peńazí dosť,
lebo zdá sa, že od množstva peńazí sa odvíjaju aj dalšie veci v živote.

Ďakujem za správne pochopenie a porozumenie mojich príspevkov.
veronikasad
28.03.10,09:47
plateny som hodinovou mzdou,mne sa tiez zda ze som sa niekde prepocital len neviem kde?
pokial si platený hodinovou mzdou, patria ti príplatky o ktorých píše sito, ak sviatok je klasický pracovný deň - denná alebo popoludňajšia smena. Pri delenej nočnej smene môže byť problém s výpočtom mzdy, preto ak to funguje vo vašej firme tak ako píšeš, treba si dohodnúť so šéfom náhradu mzdy za sviatok vo forme odmeny.

mimotemyNiektoré príspevky v tejto téme už boli zmazané, napriek tomu mi nedá napísať niečo k tým nadčasom. Pred chvíľou mi volala manželka jedného teraz už bývalého klienta (spáchal samovraždu). Asi pred 4 rokmi prešiel ako murár na živnosť, počet hodín nadčasov im "zamestnávatel" neobmedzoval, tak robili od rána do večera - videl len sumu, ktorú dostal na účet. Zničil si zdravie (odišli mu klby), dlhodobá PN-ka, nedostatok peňazí, čakala ho operácia. Aj keď manželka nechcela hovoriť o príčinách tejto tragickej udalosti, mne sú známe ...

Preto páni zamestnanci, aj živnostníci - všetko s mierou, a odmietnutie práce nadčas nie je vždy vypočítavosťou alebo lenivosťou ...
Laco-monter
28.03.10,09:50
pokial si platený hodinovou mzdou, patria ti príplatky o ktorých píše sito, ak sviatok je klasický pracovný deň - denný alebo popoludňajšia smena. Pri delenej nočnej smene môže byť problém s výpočtom mzdy, preto ak to funguje vo vašj firme tak ako píšeš, treba si dohodnúť so šéfom náhradu mzdy za sviatok vo forme odmeny.

mimotemyNiektoré príspevky v tejto téme už boli zmazané, napriek tomu mi nedá napísať niečo k tým nadčasom. Pred chvíľou mi volala manželka jedného teraz už bývalého klienta (spáchal samovraždu). Asi pred 4 rokmi prešiel ako murár na živnosť, počet hodín nadčasov im "zamestnávatel" neobmedzoval, tak robili od rána do večera - videl len sumu, ktorú dostal na účet. Zničil si zdravie (odišli mu klby), dlhodobá PN-ka, nedostatok peňazí, čakala ho operácia. Aj keď manželka nechcela hovoriť o príčinách tejto tragickej udalosti, mne sú známe ...

Preto páni zamestnanci, aj živnostníci - všetko s mierou, a odmietnutie práce nadčas nie je vždy vypočítavosťou alebo lenivosťou ...

Naozaj máš pravdu, ak človek si zničí zdravičko,potom naozaj mu peniaze nepomožu...

No mnohým by pomohlo, ak by v práci ziskali pocit a vedomie,že ich práca je oceńovaná nielen peniazmi, ale aj morálne,
aby im občas niekto dal najavo,že nie sú len súčiastkou v stroji.
sito
28.03.10,10:18
vdaka za odpoved,no asi mas pravdu,len som zazil uz presne tu istu situaciu 6.1,roil som nadcas nocnu a vobec som sviatok nemal zaplateny iba nocnu a nadcas,som sa informoval a vraj uctovnici pracuju so softverom ktory nevie rozoznat nasledujuci sviatok proste ked nastupim par hodin pred svitkom tak mi celu smenu zapocita na ten den co som nastupil,(ale neviem presne ja som z toho jelen)a bol som par dni iba vo firme takze som drzal hubu.v predchdzajucom zamestnani si pametam ze sa svitky tiez riesily premiami ,dohodou,neviem preco ?
a prave ze o peniaze mi ide a ci som lenivec je vec relativna...

Neber si to osobne, tým lenivcom som myslel na zákonník práce. Pokiaľ zamestnanec nepozná svoje práva, môže s ním zamestnávateľ manipulovať.
Hodne závisí na dohodnutej kolektívnej zmluve. Ale aj tú vedia zamestnávatelia zneužívať. Len preto, že vždy si môže nájsť dôvod na výpoveď, keď nie hneď, tak potom. Že si nešiel do práce, potom, ak sa ti bude zdať malá mzda. Ale ak ti to spraví mzdu za vykonanú prácu + 10 % naviac??? Ja nie, ak...netreba dať zamestnávateľovi dôvod.

Kto chce psa biť, palicu si nájde!
jomanko
28.03.10,10:39
Ja ti mozem povedat že moja práca ktoru robym dva roky lebo nemam na výber tu na východe vobec ale vobec si zamestnavatel neceni zamestnanca my proste pracujeme od rána do večera každy deň 10 aj vic hodín za základnu mzdu bez nároku na niejake príplatky bez naroku za priplatky za nadčas ba ani nemame nárok na nahradne voľno.Majitelova stála reakcia ked sa ti nepáči možeš odisť proste sa otoči a nechce na tuto temu s nami rozprávať čo robyť?
Laco-monter
28.03.10,17:47
Ja ti mozem povedat že moja práca ktoru robym dva roky lebo nemam na výber tu na východe vobec ale vobec si zamestnavatel neceni zamestnanca my proste pracujeme od rána do večera každy deň 10 aj vic hodín za základnu mzdu bez nároku na niejake príplatky bez naroku za priplatky za nadčas ba ani nemame nárok na nahradne voľno.Majitelova stála reakcia ked sa ti nepáči možeš odisť proste sa otoči a nechce na tuto temu s nami rozprávať čo robyť?

ODÍSŤ.