lenka162
28.03.10,11:26
Dobry den,chcem sa spytat na vysporiadanie po rozvode.Mozem ziadat o vysporiadanie,ked manzel dostal dom pocas trvania nasho manzelstva darom od matky?Dom bol vo velmi zlom stave.Potom sme spolocne spravili vodu,plyn,elektriku.Dostavali sme kupelnu aj wc,a ine.Dokonca aj nabytok ,ktory som dostala od rodicov mi nechcel dat.Vedsiu cast penazi do domacnosti som zarabala ja.Manzel bol nezamestnany alebo mal minimalny mesacny prijem.Dakujem, Lenka.
Xanti
28.03.10,09:30
Dobry den,chcem sa spytat na vysporiadanie po rozvode.Mozem ziadat o vysporiadanie,ked manzel dostal dom pocas trvania nasho manzelstva darom od matky?Dom bol vo velmi zlom stave.Potom sme spolocne spravili vodu,plyn,elektriku.Dostavali sme kupelnu aj wc,a ine.Dokonca aj nabytok ,ktory som dostala od rodicov mi nechcel dat.Vedsiu cast penazi do domacnosti som zarabala ja.Manzel bol nezamestnany alebo mal minimalny mesacny prijem.Dakujem, Lenka.
Samozrejme môžeš.
Ak vieš preukázať, že si prispela na zveladenie domu. Že dom, kt. dostal darom tvoj exmng. bol v zlom stave a spoločne ste sa podielali na rekonštrukcii.

Je nepodstatné či mng. zarábal málo a ty veľa alebo naopak. Tie peniaze čo ste zarobili počas manželstva boli spoločné.

Takže ak vieš dokázať ( fotky, posudky ... ) že ste počas manželstva manželovu nehnuteľnosť zrekonštruovali, tak máš nárok na polovicu vynaložených nákladov na rekonštrukciu danej nehnuteľnosti.

A čo sa týka nábytku, ak si ho dostala od rodičov len ty, tak Ti ho musí vydať. Alebo ak si ho chce nechať tak to musí započítať do vysporiadania a o tú sumu ti dať viac.
profesional
28.03.10,09:32
Na samotny dom narok nemas. Ten on ziskal pravdepodobne do vylucneho vlastnictva. To ci ho ziskal do vylucneho vlastnictva alebo do BSM (bezpodielove spoluvlastnictvo manzelov) zistis z listu vlastnictva k tomu domu. Vytiahni si ho z katastra.
Co sa tyka investicii vlozenych do nehnutelnosti, tak mas narok na 1/2 z investicii ktore ste pocas manzelstva vlozili do nehnutelnosti. Je uplne jedno kto z Vas zabezpecoval prijem domacnosti. V pripade ak nie je mozne zdokladovat jednotlive investicie do nehnutelnosti, je potrebne stanovit aktualnu cenu nehnutelnosti a pravdepodobnu minulu cenu nehnutelnosti pred rekonstrukciou. To musi urobit sudny znalec formou znaleckeho posudku. Rozdiel medzi uvedenymi sumami vydel dvomi a zistis na kolko mas narok.
Mgr.Shrek
28.03.10,13:09
Dobry den,chcem sa spytat na vysporiadanie po rozvode.Mozem ziadat o vysporiadanie,ked manzel dostal dom pocas trvania nasho manzelstva darom od matky?Dom bol vo velmi zlom stave.Potom sme spolocne spravili vodu,plyn,elektriku.Dostavali sme kupelnu aj wc,a ine.Dokonca aj nabytok ,ktory som dostala od rodicov mi nechcel dat.Vedsiu cast penazi do domacnosti som zarabala ja.Manzel bol nezamestnany alebo mal minimalny mesacny prijem.Dakujem, Lenka.

Podľa § 143 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Je zrejmé, že byt ani nábytok nepatria do BSM. Byt patrí tvojmu ex a nábytok tebe.

Čo sa týka investícii do bytu, ako bolo napísané, je jedno, kto koľko zarábal. Išlo o spoločné peniaze, ale aj tak máš právo na polovičku toho, čo ste do bytu investovali. Tzn. na polovičku toho o koľko sa zvýšila hodnota bytu od darovania po koniec rekonštrukcie. Buď sa na vyporiadaní nejako s ex dohodnete, alebo to urobí súd.

Návrh však určite podaj. Nemáš čo stratiť.