datacon
28.03.10,14:37
Zdravím,

Mám otázku, zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodnú o tom že príspevok na stravovanie vo výške 55% z hodnoty stravného lístku 3 EURO , zvýšený od odvody zamestnanca mu je zakalkulovaný do hrubej mzdy teda ak počítame vo veľkých čísla a stanovíme nejakú konštantnú hodnotu tak by to mohlo byť 40 Euro navyše k jeho platu ktorý by bol o túto výšku navýšený takže by nezarábal dajme tomu 800 € ale 840€ . Zamestnávateľ by v zásade nič neušetril ale nemusel by robiť povinné cviky s lístkami, nemuselo by samu nič zrážať, prepočítavať, účtovať a celá tá "blamáž" z lískami by odpadla. ak by bol PN tak by sa krátila aj tá časť príspevku. Benefitom zamestnanca by bolo aj to, že by príspevok dostával aj za dni PN takže by mal toho v zásade viac.

O čo mi ide, spísať s zamestnancom dohodu že nemá záujem o stravné listky, a že považuje jeho nárok na stravné lístky vyriešený zvýšenou mzdou.

Keď som o tom hovoril s jednou pracovníčkou Inšpektorátu práce zdalo sa jej to ako "prejduvšie" pretože chcem dať do zmluvy aj to že táto dohoda platí dovtedy kým ju jedna strana nevypovie, to znamená ak by mal niekto pocit, teda najma zamestnanec že to je pre neho nevýhodné tak ju jednoducho vypovie a od daľšieho mesiaca by sa lístková blamáž mohla začať.

Zamestnanci mi s tým súhlasia, krčmári sa potešia, zamestnávateľ tiež a ja o to duplom. Aký by bol na toto Váš názor.

Dakujem za diskusiu a verte že keby bolo na mne agendu stravných lístkov zruším spolu z sociálnym fondom lebo to je magorina rozhodnutá od stola, ale zákonná a v tomto postsovietskom štáte posvetná.

Mojim poslaním nie je ušetriť na zamestnancovi ale byť efektívny.

Miki.
Gabi03
28.03.10,19:52
1. Nepoznám výraz "prejduvšie". Asi som fakt blondína. :D
2. Tvoj nápad je z hľadiskla legislatívy neskutočniteľný. Zákonník práce takúto možnosť neumožňuje. ZC sa nemôže vzdať svojich práv. Nájdi si iné príspevky, už toto tu bolo rozoberané.
3. Hovorí ti niečo termín: sociálna politka firmy? Ide aj o zabezpečenie teplého hlavného jedla, ide o využívanie sociálneho fondu, ... a Laco-montér mi dá iste z pravdu, ide tu aj o morálne ohodnotenie ZCov.
4. Neviem, v akom postavení si voči spoločnosti, ale určite titulovanie práce spoločnými so stravnými lístkami "cvikmi" je neprofesionálne. Ak si vo vedení, tak máš možnosť zamestnať vhodného človeka, ktorý to má na starosti. Ak si tento človek, tak ti patrí do tvojej pracovnej náplni robiť tieto "cviky".
5. Nie je efektivita ako efektivita. :)
datacon
28.03.10,21:15
Máte na mysli to teplé jedlo ktoré pravidelne zdržiava pri platení v obchode pri platení lístkami alebo drobne dealy s čašníkmi pri výmene lístkov za hotovosť...nie som vo vedení ale som ten kto tie povinné cviky musí riešiť...Potom je jednoduchšie podpísať zmluvu s najbližšou kantínou kde aj tak nik nebude chcieť chodiť a ešte ušetríme. Čo je potom sociálnejšie dať ľudom o niečo viac na plate nech si idú na obed kam chcú a najedia sa za koľko chcú alebo im drisnúť na stôl hŕbu papierikov s tým že tu máš teplé jedlo .... zjavne sa na to každý pozeráme z inej strany mince.

Nech žije socializmus s ľudskou tvárou na poúkážke TicketRestaurantu !!!!
Gabi03
29.03.10,05:55
Máte na mysli to teplé jedlo ktoré pravidelne zdržiava pri platení v obchode pri platení lístkami alebo drobne dealy s čašníkmi pri výmene lístkov za hotovosť...nie som vo vedení ale som ten kto tie povinné cviky musí riešiť...Potom je jednoduchšie podpísať zmluvu s najbližšou kantínou kde aj tak nik nebude chcieť chodiť a ešte ušetríme. Čo je potom sociálnejšie dať ľudom o niečo viac na plate nech si idú na obed kam chcú a najedia sa za koľko chcú alebo im drisnúť na stôl hŕbu papierikov s tým že tu máš teplé jedlo .... zjavne sa na to každý pozeráme z inej strany mince.

Nech žije socializmus s ľudskou tvárou na poúkážke TicketRestaurantu !!!!

Áno, v prvom rade treba zabezpečiť teplé jedlo. Ak na to nie sú vytvorené vhodné podmienky, tak je možnosť použiť gastrolístky. Je ich zopár na výber.
Aby ste nemuseli riešiť tie povinné cviky je to pre vás to najjednoduchšie. Hoci rozpočítavať rovnako treba, objednávať, zúčtovávať tiež.

A ešte ak sa pozrieme z toho účtovného hľadiska (áno, ja som v prvom rade účtovník), tak to tiež nie je v poriadku. Hoci by ste tie peniaze priznávali ako odmenu (navýšenú o poistenie ZCa a jeho daň), firma veľmi ľahko môže dostať pokutu za to, že nezabezpečuje svojim ZCom vhodné jedlo.
datacon
29.03.10,06:07
Ano, súhlasím a všeto čo píšete akceptujem, v sídle spoločnosti máme 2 dodávateľov stravy a v blízkom okolí daľších 10 takže zamestnávateľ svojim umiestnením a uvolnením zamestnanca počas obednej prestávky vytvoril podmienky na poňatie teplej stravy do žalúdka zamestnanca a tým splnil podmienku že ju zabezpečil. Ako zabezpečí stravu lískom? To je iba forma finančného plnenia závazku predsa. Ale skor dúfam že nájdeme nejakého právnika čo by sa toho chytil. M.
Gabi03
29.03.10,06:12
Ano, súhlasím a všeto čo píšete akceptujem, v sídle spoločnosti máme 2 dodávateľov stravy a v blízkom okolí daľších 10 takže zamestnávateľ svojim umiestnením a uvolnením zamestnanca počas obednej prestávky vytvoril podmienky na poňatie teplej stravy do žalúdka zamestnanca a tým splnil podmienku že ju zabezpečil. Ako zabezpečí stravu lískom? To je iba forma finančného plnenia závazku predsa. Ale skor dúfam že nájdeme nejakého právnika čo by sa toho chytil. M.

Zabezpečenie teplého jedla vôbec nie je finančný záväzok. Je to služba, ktorá sa kompenzuje finančne. ;)
stormcatcher
29.03.10,06:15
poznam firmu v ba, ktory to robi viac ako 5 rokov
tmhwk
29.03.10,07:41
Datacon, mas moj absolutny suhlas. Zial, ZP moznost ktoru si naznacila neumoznuje, resp. by si sa ich uplatnenim dostala do rizikovej situacie.

Jedinou jednoznacne definovanou moznostou ktoru ZP pripusta je ze zamestnanec ma potvrdenie od lekara ze sa nemoze stravovat obvyklym sposobom: "ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom". Vtedy dostane financny prispevok na stravovanie. Vzhladom na to ze zakon to nijako presnejsie nespecifikuje, predpokladam ze specializovany lekar je aj oftalmolog alebo patolog - nech mi nikto nehovori ze nie.

Teraz je vela chorych ludi, alergikov, kopa ludi ma intoleranciu laktozy... Nemate vo firme nestastnou nahodou vsetkych ludi takto postihnutych?

Bohuzial, ani toto riesenie nie je dostatocne a "zrazanie, prepocitvanie a uctovanie" zostava...

mimotemy
/ Verim ze cely "institut" stravnych listkov zapadne na smetisko dejin, ved vojna a pridelovy system uz skoncili. Pripadne ak o nich budu mat zamestnanci aj nadalej taky eminentny zaujem, mozu si ich dobrovolne kupovat zo svojej cistej mzdy, a to nie len na stravu, ale hoc aj na topanky alebo hygienicke potreby. Najlepsie rozne druhy a denominacie a kludne si o nich mozu aj uctovat. /
bv_alexandra
29.03.10,07:54
No my sme mali kontrolu z IP a stravné poskytujeme spôsobom, že 55% príspevok dávame do mzdy /konkrétne do príjmu zvyšujúci ZD/ /do príjmu zvyšujúci vymer. základ na ZP./a nikdy nám toto poskytovanie nebolo vytknuté zo strany IP.
A to sme tých kontrol mali viacej a vždy sme museli preukázať akým sposobom zabezpečujeme stravovanie.
Gabi03
29.03.10,11:32
No my sme mali kontrolu z IP a stravné poskytujeme spôsobom, že 55% príspevok dávame do mzdy /konkrétne do príjmu zvyšujúci ZD/ /do príjmu zvyšujúci vymer. základ na ZP./a nikdy nám toto poskytovanie nebolo vytknuté zo strany IP.
A to sme tých kontrol mali viacej a vždy sme museli preukázať akým sposobom zabezpečujeme stravovanie.

55% z max. cestovného za 5 - 12 hodín?
A nemali ste inú možnosť poskytovať stravovanie? Alebo len ste sa tak rozhodli a IP vám to nevytklo?

PS: Nemáte známych na IP? :o:D
bv_alexandra
29.03.10,14:44
Nemáme inú možnosť a skúšali sme aj str lístky ale sa nám neosvedčili.
Známosti na IP určite nemáme:D, a skutočne nám to ani raz nevytkli a kontrolovali nás už min. 4 krát.
a vždy žiadali aby sme preukázali poskytovanie stravného.