ucetni_fantozzi
12.10.05,07:39
ahoj poradaci!
chcem sa podelit o uvahu/otazku na tuto temu:

predstavte si prevadzku, ktora ma otvaracie hodiny napr. od 16:00 do 01:00 dalsieho dna. trzby eviduje na registracnej pokladnici, pasku vyhadzuje na konci smeny. kedy podla vas vznika danova povinnost?

ja osobne som toho nazoru, ze povinnost vznika az v den ukoncenia smeny, t.j. ten den, v ktory o 2:00 je urobena zavierka.

druha alternativa: obcas, ked evidentne nie je a nebude klientela, zamestnanci prevadzku zavru skorej a urobia zavierku. moze sa stat, ze to je pred polnocou. trzba by vsak viac-menej podla zavedeneho systemu mala patrit az do dalsieho dna, nakolko smena mala normalne koncit az o 2:00.

tu sa mi zdaju prijatelne obidva datumy - jeden z dovodu, ze bola urobena zavierka (a ten by bol asi bernym aj pre danovy urad), ale aj druhy z dovodu poriadku a toho, ze smena mala byt az do 2:00 dalsieho dna.

a este jedna alternativa: v urcitom rocnom obdobi sa otvaracie hodiny tejto prevadzky zmenia a su napr. od 16:00 do 24:00. paska sa vyhadzuje na konci smeny, spravidla tesne pred 24:00, ale stane sa, ze paska je vyhodena aj po polnoci, teda na "nasledujuci den". co teraz?

tu by som skor povedal, ze povinnost patri este do stareho dna - toho pred polnocou, to ze sa zavierka nedopatrenim urobila az po polnoci nemeni nic na veci, ze trzby boli inkasovane do polnoci.

co hovorite?
Zuzka
12.10.05,06:09
Ja by som tržbu uzatvárala vždy za jednotlivé dni. Do Knihy pokladnice a tržieb zapisujeme denné obraty, takže uzávierku by som robila pred polnocou.
Ak sa stane, že uzávierku urobili po pol noci a nebolo by to pravidelne, tak by som ju považovala za predchádzajúci deň.
To je môj názor.