Rebekaa
28.03.10,19:19
Po rozvode, kedy boli deti zverené do mojej starostlivosti, si exmanžel nechal vkladné knižky našich detí. Po čase som zistila, že vkladné knižky bez môjho vedomia zrušil a peniaze svojvoľne použil. Exmanžel tvrdí, že peniaze má doma, ale chce ich uložiť na lepšie úročenú VK. Tento stav trvá už niekoľko mesiacov.
Prosím o radu, či mal právo takto postupovať, ako môžem dosiahnuť, aby boli peniaze, ktoré sú určené našim deťom, bezpečne uložené v banke. Vďaka za rady.
Mgr.Shrek
29.03.10,13:01
Predpokladám, že to boli vkladné knižky na meno tvojich detí.
Ak je tomu tak, a ide o sumu minimálne ako 266 EUR, požiadaj ho, aby peniaze v určitej lehote vrátil na vkladné knižky inak na neho podáš trestné oznámenie za spáchanie t.č. sprenevery podľa § 213 z. č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.

§ 213 300/2005 Z.z. : Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
arizona
29.03.10,13:47
Predpokladám, že to boli vkladné knižky na meno tvojich detí.
Ak je tomu tak, a ide o sumu minimálne ako 266 EUR, požiadaj ho, aby peniaze v určitej lehote vrátil na vkladné knižky inak na neho podáš trestné oznámenie za spáchanie t.č. sprenevery podľa § 213 z. č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon.

§ 213 300/2005 Z.z. : Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
Mgr.Shrek -dá sa tento paragraf použiť aj v praxi, ak napr.rodič založí vkladnú knižku dieťaťu (a pravidelne na ňu vkladá peniaze) a potom ju zruší ? VeĎ rodič tú knižku založil, platí na ňu...a keď ju z nejakého dôvodu zruší, je to trestný čin?
Mgr.Shrek
29.03.10,15:13
Mgr.Shrek -dá sa tento paragraf použiť aj v praxi, ak napr.rodič založí vkladnú knižku dieťaťu (a pravidelne na ňu vkladá peniaze) a potom ju zruší ? VeĎ rodič tú knižku založil, platí na ňu...a keď ju z nejakého dôvodu zruší, je to trestný čin?

Vychádzal som z predpokladu, že ak deti boli zverené do starostlivosti matky a vkladné knižky sú na ich meno, teda sú ich vlastníctvom, otec konal v rozpore s § 24 ods. 1 z.č. 36/2005 Z.z. o rodine a rovnako aj § 32 ods. 1 a 2 zákona o rodine, ktoré hovoria nasledovné:

§ 24 ods. 1: V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

§ 32 ods. 1 a 2: Rodičia sú povinní spravovať majetok maloletého dieťaťa s náležitou starostlivosťou.

Výnosy z majetku maloletého dieťaťa získané pri jeho spravovaní môžu rodičia maloletého dieťaťa použiť najmä na uspokojovanie potrieb maloletého dieťaťa a v primeranom rozsahu aj na uspokojovanie potrieb rodiny. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom zostáva zachovaná.

Podľa mňa, ak je vkladná knižka napísaná na niekoho meno, je jeho vlastníctvom ak napriek tomu, že na ňu prispieva niekto iný.
Spoludisponent má právo nakladať s vkladnou knižkou, ale v tomto prípade tak bolo urobené bez vedomia, či súhlasu matky, ako zákonnej zástupkyne dieťaťa. Otec sa podľa mňa dopustil sprenevery. Ale to je len môj názor a ja sa môžem mýliť.
Rebekaa
29.03.10,17:20
Srdečná vďaka!!!