JuliskaOO
28.03.10,19:28
Poradte mi prosim sme traja surodenci a prave nam zomrela mama ktora vlastnila 3-izb. byt ktory odkupujem ja od obecneho uradu.V tom byte zila mama so svojim druhom a s jednym mojim bratom ktory je rozvedeny a ktory ju dostal do dlhov momentalne su tam dlhy okolo 3000eur.Dlhy sa tykaju voci elektrarnam voci bytovemu druzstvu voci telekomunikaciam a su uz postupene 3 pravnej osobe ako by sa to mohlo dalej riesit pretoze moja mama stale chcela ten byt darovat mojej 18 rocnej dcere.Kolko ma asi bude stat majetkopravne konanie a ake by bolo najidealnejsie riesenie.Ale v tom byte ma trvale bydlisko aj jej druh aj moj brat.
arizona
28.03.10,19:00
Poradte mi prosim sme traja surodenci a prave nam zomrela mama ktora vlastnila 3-izb. byt ktory odkupujem ja od obecneho uradu.V tom byte zila mama so svojim druhom a s jednym mojim bratom ktory je rozvedeny a ktory ju dostal do dlhov momentalne su tam dlhy okolo 3000eur.Dlhy sa tykaju voci elektrarnam voci bytovemu druzstvu voci telekomunikaciam a su uz postupene 3 pravnej osobe ako by sa to mohlo dalej riesit pretoze moja mama stale chcela ten byt darovat mojej 18 rocnej dcere.Kolko ma asi bude stat majetkopravne konanie a ake by bolo najidealnejsie riesenie.Ale v tom byte ma trvale bydlisko aj jej druh aj moj brat.
Môžeš to bližšie objasniť? :" mama vlastnila byt".... "odkupuješ ten byt od OÚ" ?
Ak bola ona jedinou vlastníčkou bytu, tak byt spadá do dedičstva, nemôžeš ho kúpiť od nikoho...
Ak vlastníčkou nebola, nemohla by byt darovať.

Ak chceš presnejšiu odpoveď , tak musíš dať presnejšie informácie...
JuliskaOO
30.03.10,17:19
Vlastnickou bytu je ona len ja som to splacala cize boli to moje peniaze.Teraz tento byt nestihla prepisat na moju dceru lebo zomrela 20-teho a moja dcera mala 24-teho 18 rokov.Lenze postupne sa dozvedam ze su tam nehorazne vysoke pozdlznosti najom,elektrika,pevna linka,digi,home credit,postova banka a este neviem co sa dozviem.Brat ktory tam snou zil nikde nerobil takze asi sa tieto pozdlznosti vyskytli vdaka nemu.Jej druh nic netusil lebo je chory mal tri krat porazku a momentalne tazsie rozprava a je odkazany na mensiu pomoc.Jeho deti sa knemu nehlasia a aj to mam ja na starosti lebo brat je momentalne v nemocnici lebo som chcela aby sa dal liecit lebo je alkoholik.
Mgr.Shrek
30.03.10,17:41
Vlastnickou bytu je ona len ja som to splacala cize boli to moje peniaze.Teraz tento byt nestihla prepisat na moju dceru lebo zomrela 20-teho a moja dcera mala 24-teho 18 rokov.Lenze postupne sa dozvedam ze su tam nehorazne vysoke pozdlznosti najom,elektrika,pevna linka,digi,home credit,postova banka a este neviem co sa dozviem.Brat ktory tam snou zil nikde nerobil takze asi sa tieto pozdlznosti vyskytli vdaka nemu.Jej druh nic netusil lebo je chory mal tri krat porazku a momentalne tazsie rozprava a je odkazany na mensiu pomoc.Jeho deti sa knemu nehlasia a aj to mam ja na starosti lebo brat je momentalne v nemocnici lebo som chcela aby sa dal liecit lebo je alkoholik.

stále nechápem...
kto je vlastníkom bytu???...
kto je zapísaný na LV???...
čo si komu splácala???...
kto ma zmluvy s veriteľmi, tzn. s tými, komu dlhujete tie sumy???
JuliskaOO
02.04.10,05:00
To fakt z mojich slov si nic nepochpil?Zrozumitelne je vsetko napisane.Vsetky pozdlznosti su na jej meno.Lbo ona ma snimi zmluvy.Kto iny by mohol snim podpisovat zmluvy ked raz ona je vlastnikom bytu.Je to dost zrozumitelne?Chces mi poradit alebo vytocit?
hena22
02.04.10,05:55
To fakt z mojich slov si nic nepochpil?Zrozumitelne je vsetko napisane.Vsetky pozdlznosti su na jej meno.Lbo ona ma snimi zmluvy.Kto iny by mohol snim podpisovat zmluvy ked raz ona je vlastnikom bytu.Je to dost zrozumitelne?Chces mi poradit alebo vytocit?

Prečo hneď štartuješ?
Zato, že si sa ocitla v situácii, ktorá sa Ti nepáči, Shrek predsa nemôže.
Tvoje zadanie je vskutku chaotické. Napísala si, že mama vlastnila byt a vzápätí, že ho odkupuješ Ty od obce. Tak čo je pravda?
Ak je byt obecný, je situácia úplne iná ako keby už bol v OV.
Tak ak chceš aby Ti tu niekto poradil, upresni zadanie.
Ak je to tak, že mama byt odkúpila na svoje meno, bez ohľadu na to, že Ty splácaš, pôjde do dedičského konania.
Ak ešte nie je odkúpený, zostane právo nájmu osobám, ktoré s ňou v čase smrti žili.
Vyzerá, že tak či tak, ťaháš za kratší koniec. Bohužiaľ....
JuliskaOO
02.04.10,06:27
Prave o to ide ze vlastnikom bytu bol obecny urad a mama dostala moznost odkupit ho do OV splatkovym kalendarom ktory som ja splacala podla nasej dohody co uz som pisala ale este to nieje splatene a neviem ci uz ma list vlastnictva lebo nikde ho neviem najst je to presne ten isty pripad ked som mala ja so svojim bytom tuto moznost ale list vlastnictva som nadobudla hned aj ked som ho splacala.Preto chcem rady o tom a o tychto veciach ako to bude dalej..................mladsi brat sa chce zrieknut celeho dedictva aby nanho nepresli dlhy co mi v tom poradis ako by som ja mala postupovat.
Xanti
02.04.10,06:31
Prave o to ide ze vlastnikom bytu bol obecny urad a mama dostala moznost odkupit ho do OV splatkovym kalendarom ktory som ja splacala podla nasej dohody co uz som pisala ale este to nieje splatene a neviem ci uz ma list vlastnictva lebo nikde ho neviem najst je to presne ten isty pripad ked som mala ja so svojim bytom tuto moznost ale list vlastnictva som nadobudla hned aj ked som ho splacala.Preto chcem rady o tom a o tychto veciach ako to bude dalej..................mladsi brat sa chce zrieknut celeho dedictva aby nanho nepresli dlhy co mi v tom poradis ako by som ja mala postupovat.
Ak bol vydaný list vlastníctva tak potom nájdeš ho na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) , ak je byt odkúpený v osobnom vlastníctve a len sa spláca.
Ak tam nie je, tak byt je obecný. A ako píše Hena22 tak ťaháš za krátši koniec ty.

Prv si prekontroluj ako to s bytom je.
hena22
02.04.10,08:32
No a ešte jedna nie moc príjemná informácia - dlhy sa dedia spolu s majetkom, takže, kto chce dediť, bude musieť aj platiť.
Ak mama nezanechala závet, druh v princípe nededí, dedia všetky deti rovným dielom.
Pokiaľ sú vzťahy v rodine dobré, je možné dedičstvo rozdeliť aj dohodou. Ak nedôjde k dohode, dedí sa zo zákona.
JuliskaOO
04.04.10,13:52
List vlastnictva som nasla na internete mama je vlastnickou bytu.Ako som uz pisala mladsi brat sa chce zrieknut vsetkeho a starsi????On je momentalne v nemocnici musi sa liecit lebo je alkoholik a ma epil.zachv.cize je na psychiatrii a odtial chce ist na prednu horu.Pravdepodobne z jeho reci sa dozvedam ze sa nechce znicoho zrieknut chce to splacat ale z coho???ved nikde nerobi.Preto sa pytam zas keby som vsetko vzala na seba a splatila by som dlhy byt by som napisala na dceru ako bude so starsim bratom ked sa nicoho nezriekne ved tie dlhy mozme dakovat jemu.Alebo mam sa aj vzdat vsetkeho a nechat vsetko nanho??
Mgr.Shrek
04.04.10,15:16
Ako napísala Hena. Dedia sa aj aktíva aj pasíva. Za dlhy poručiteľa ručí dedič do výšky svojho dedičského podielu.
Príklad. Ak zdedíš 10 000 Eur, ručíš za dlh do výšky 10 000 Eur. Nie viac, ak je dlh menší ako dedičstvo, ručí sa pomerne podľa výšky dedičských podielov.
Máte dve možnosti.
Buď budete dediť a teda budete dediť aj dlhy.
Alebo odmietnete dedičstvo a tým sa zbavíte aj dlhov
Je potrebné si to prepočítať, či sa Vám to oplatí,
Je jedno, či bol pre smrťou úmysel darovať nehnuteľnosť alebo nie. K darovaniu nedošlo.

Čo sa týka staršieho brata.
Vyporiadaním dedičstva sa stávajú dedičia solidárnymi dlžníkmi. Teda dlhujú spoločne a nerozdielne. Ak ty splatíš celý dlh máš právo regresu, tzn. máš právo od neho požadovať splatenie alikvótnej čiastky. Byt nebude len tvojím vlastníctvom, ale budete podielový spoluvlastníci, teda na dcéru nebudeš môcť prepísať celý byt. Polovicu bude vlastniť tvoj brat.

ČO sa týka druha zosnulej, určite nebude dediť, pretože dediť budú potomkovia poručiteľa podľa prvej skupiny a druh patrí do druhej skupiny dedičov.
Petra Nová
04.04.10,16:12
Ako napísala Hena. Dedia sa aj aktíva aj pasíva. Za dlhy poručiteľa ručí dedič do výšky svojho dedičského podielu.
Príklad. Ak zdedíš 10 000 Eur, ručíš za dlh do výšky 10 000 Eur. Nie viac, ak je dlh menší ako dedičstvo, ručí sa pomerne podľa výšky dedičských podielov.
Máte dve možnosti.
Buď budete dediť a teda budete dediť aj dlhy.
Alebo odmietnete dedičstvo a tým sa zbavíte aj dlhov
Je potrebné si to prepočítať, či sa Vám to oplatí,
Je jedno, či bol pre smrťou úmysel darovať nehnuteľnosť alebo nie. K darovaniu nedošlo.

Čo sa týka staršieho brata.
Vyporiadaním dedičstva sa stávajú dedičia solidárnymi dlžníkmi. Teda dlhujú spoločne a nerozdielne. Ak ty splatíš celý dlh máš právo regresu, tzn. máš právo od neho požadovať splatenie alikvótnej čiastky. Byt nebude len tvojím vlastníctvom, ale budete podielový spoluvlastníci, teda na dcéru nebudeš môcť prepísať celý byt. Polovicu bude vlastniť tvoj brat.

ČO sa týka druha zosnulej, určite nebude dediť, pretože dediť budú potomkovia poručiteľa podľa prvej skupiny a druh patrí do druhej skupiny dedičov.
K tomu fialovému. Z čoho tá solidarita dedičov vyplýva?
Xanti
04.04.10,19:37
Vyporiadaním dedičstva sa stávajú dedičia solidárnymi dlžníkmi.


K tomu fialovému. Z čoho tá solidarita dedičov vyplýva?
Hm, nebolo to myslené tak, že ak banka nevymôže peniaze od alkoholika, tak ich bude vymáhať od odstatných spolumajiteľov nehnuteľnosti? mimotemy
Mgr.Shrek
04.04.10,22:28
K tomu fialovému. Z čoho tá solidarita dedičov vyplýva?

Predpokladal som, že v tomto prípade by sa po vyporiadaní dedičstva, stali podielovými spoluvlastníkmi danej nehnuteľnosti a teda podľa § 139 ods. 1 Občianskeho zákonníka sú z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
Alebo sa mýlim? Je to možné. Ak áno, pls oprav ma :)
Petra Nová
05.04.10,13:27
Hm, nebolo to myslené tak, že ak banka nevymôže peniaze od alkoholika, tak ich bude vymáhať od odstatných spolumajiteľov nehnuteľnosti? mimotemy


Predpokladal som, že v tomto prípade by sa po vyporiadaní dedičstva, stali podielovými spoluvlastníkmi danej nehnuteľnosti a teda podľa § 139 ods. 1 Občianskeho zákonníka sú z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.
Alebo sa mýlim? Je to možné. Ak áno, pls oprav ma :)


Poradte mi prosim sme traja surodenci a prave nam zomrela mama ktora vlastnila 3-izb. byt ktory odkupujem ja od obecneho uradu.V tom byte zila mama so svojim druhom a s jednym mojim bratom ktory je rozvedeny a ktory ju dostal do dlhov momentalne su tam dlhy okolo 3000eur.Dlhy sa tykaju voci elektrarnam voci bytovemu druzstvu voci telekomunikaciam a su uz postupene 3 pravnej osobe ako by sa to mohlo dalej riesit pretoze moja mama stale chcela ten byt darovat mojej 18 rocnej dcere.Kolko ma asi bude stat majetkopravne konanie a ake by bolo najidealnejsie riesenie.Ale v tom byte ma trvale bydlisko aj jej druh aj moj brat.

S tým dedením bytu je to veľmi problematické, ak si prečítaš to farebne vyznačené v zadaní témy. Ak je to družstevný byt, tak ho nekúpiš od obecného úradu, a ako ho matka vlastnila, tak ho netreba kupovať.:confused:

Dlhy matky, ak vznikli za jej života, tie prechádzajú na dedičov v rozsahu ich dedičských podielov. Dedičská zodpovednosť za dlhy je teda delená a vylučuje akúkoľvek solidaritu.

Ak by sme pripustili, že byt mala matka vo výlučnom vlastníctve, ktorý zdedia jej deti, potom všetky dlhy, nielen tie, ktoré vznikli z užívania bytu, prejdu na deti a sú povinní ich uhradiť podľa výšky dedičských podielov. Nové dlhy, ktoré by vznikli po tom, čo sa deti stali spoluvlastníkmi, len za tie by zodpovedali spoločne a nerozdielne v zmysle citovaného paragrafu. Ale tie s dedením by nemali nič spoločné.