333kokso333
28.03.10,19:55
Hypertenzia 1. stupna... Ako sa to da vnimat? Je to uz nebezpecne? Zaujimaju ma vase nazory. Mam 24... Vdaka
Pri posudzovani invalidity je tato dg posudzovana 10% pokial viem, tak to nebude az take vazne si myslim aj ked....
mamiatko
31.03.10,10:54
Počkaj zopár rokov, nevšímaj si to a vo veku okolo 50 to môže byť aj na 75% , s implantovaným ICD a zaradením v transplantačnom programe. Hypertenzia je vysoký krvný tlak, nebolí, nemusíš nič cítiť ale riešiť to treba
333kokso333
31.03.10,15:39
Počkaj zopár rokov, nevšímaj si to a vo veku okolo 50 to môže byť aj na 75% , s implantovaným ICD a zaradením v transplantačnom programe. Hypertenzia je vysoký krvný tlak, nebolí, nemusíš nič cítiť ale riešiť to treba
A opytam sa este tak, ze ci ked ma niekto zdravotne postihnutie na istu dg., tak moze ziskat pri hypertenzii 1. stupna 10% plus? Nijako to nepomoze teraz ale mozno v buducnosti ano. Hypertenzia 1. stupna ma samotna podal tabulky 10%. Ale ked ma niekto uz danych 25% a prida tam tuto dg. tak ci sa to upravi na 35%? Lebo hlavna dg by bola na 25% a za druhu by sa malo pridelit 10%. Ale ako pisem tak to momentalne nepomoze len mam diagnostikovanu taku dg a som mlady...
mamiatko
31.03.10,18:00
V zmysle môjho predchádzajúceho príspevku : Nerozmýšľaj nad hypertenziou v zmysle, že by ti mohla pomôcť, je to vysoký krvný tlak, ktorý sa dá upraviť životosprávou, prípadne liekmi. Ani 35% postihnutie neznamená aj invalidný dôchodok, na to treba minimálne 41%, a dostaneš 41% z plného dôchodku.
durisovad
31.03.10,18:08
Ide ti o liecenie alebo invaliditu?
333kokso333
01.04.10,04:09
Ide ti o liecenie alebo invaliditu?
Jasne, ze o liecenie. Ale mal by som to nahlasit, ze mam aj tuto dg dignostik. lekarom a pri posudzovani postihnutia to tam nebolo. Ja im to poslem a ci sa nieco zmeni uvidim potom. Ale hypertenzia 1. stupna je nic podla mna. To ma kazdy... Je to tzv. choroba bieleho plasta...
Andy Kralik
01.04.10,05:06
Vysoký tlak poškodzuje organizmus dlhodobo. Preto aj hypertenziu I.stupňa treba riešiť. Treba ju riešiť v každom pripade!

Tym že si mlady, je na prvom mieste zmena životospravy, stravovania, naucit sa relaxovat a podobne. Ak sa tlak nepdari znormalizovat, je moznost znizit tlak liekmi.

Kup si tlakomer a meraj si tlak aj pravidelne doma, aby si vedel ci to skutocne nie je len spominana choroba bieleho plasta (viem o com hovorim, moj otec ma u lekara vzdy tlak o 20torr vyssi ako doma, a to aj ked si u neho zmeria tlakomerom ktory pouziva doma)
janaGT
01.04.10,05:38
môj manžel má okrem inej choroby, s ktorou je uznaný za invalida na 60% a diagnostikovanú aj hypertenziu I. stupňa a posudková mu percentá nezvýšila kvôli tejto diagnóze :) Tak by mu boli priznali 70%. Asi závisí od lekára.
333kokso333
01.04.10,05:51
môj manžel má okrem inej choroby, s ktorou je uznaný za invalida na 60% a diagnostikovanú aj hypertenziu I. stupňa a posudková mu percentá nezvýšila kvôli tejto diagnóze :) Tak by mu boli priznali 70%. Asi závisí od lekára.
Mas pravdu zalezi to od lekara, ci prizna tie % alebo nie. Ale v tabulke na pridelovanie % pri zdrav. postihnuti je tato dg kvalif. 10%. To som si pozrel. Jemu mozno preto nenavysila, ze uz by mal 70% a chybalo by mu 1% do plneho inval. dochodku co by mohol dostat casom na tu dg co ma 60%. Ale to je len moja mienka. Ja mam malo % a aj keby mi prida tych 10%, tak sa nic nemeni. Ale poslem im to aby mi niekedy nepovedali, ze som to nenahlasil :)
durisovad
01.04.10,12:58
Jasne, ze o liecenie. Ale mal by som to nahlasit, ze mam aj tuto dg dignostik. lekarom a pri posudzovani postihnutia to tam nebolo. Ja im to poslem a ci sa nieco zmeni uvidim potom. Ale hypertenzia 1. stupna je nic podla mna. To ma kazdy... Je to tzv. choroba bieleho plasta...
Ak lekar bagatelizuje tvoje potiaze, bolo by asi nacase zmenit lekara a najst takeho, ktory ta bude liecit.
mareko
03.04.10,18:34
A opytam sa este tak, ze ci ked ma niekto zdravotne postihnutie na istu dg., tak moze ziskat pri hypertenzii 1. stupna 10% plus? Nijako to nepomoze teraz ale mozno v buducnosti ano. Hypertenzia 1. stupna ma samotna podal tabulky 10%. Ale ked ma niekto uz danych 25% a prida tam tuto dg. tak ci sa to upravi na 35%? Lebo hlavna dg by bola na 25% a za druhu by sa malo pridelit 10%. Ale ako pisem tak to momentalne nepomoze len mam diagnostikovanu taku dg a som mlady...
Pri posudzovaní ID sa percentá za jednotlivé diagnózy nezrátavajú. Istotne ti nepridajú 10 % za diagnózu, ktorá má sama osebe "iba" 10 %. Nefunguje to tak, že si vyhľadáš v tabuľke všetky diagnózy ktoré máš, zrátaš si ich a budeš očakávať percentuálne zvýšenie o ten súčet. Vyberá sa percento tej najzávažnejšej diagnózy.
333kokso333
04.04.10,04:45
Pri posudzovaní ID sa percentá za jednotlivé diagnózy nezrátavajú. Istotne ti nepridajú 10 % za diagnózu, ktorá má sama osebe "iba" 10 %. Nefunguje to tak, že si vyhľadáš v tabuľke všetky diagnózy ktoré máš, zrátaš si ich a budeš očakávať percentuálne zvýšenie o ten súčet. Vyberá sa percento tej najzávažnejšej diagnózy.
To, ze sa dg nescitavaju je nam uplne jasne. A aj to, ze sa % prideluju na najzavaznejsiu dg. Ale v pripade aj dalsich potiazi, moze lekar pridat 10%, nie od 1-10% ale rovno 10%. To nastva vtedy ked ma pacient viacero dg. A nevidim dovod preco by lekar nemohol dat tych 10% aj napriek tomu, ze hypertenzia 1.stupna ma v tabulke len 10%. Je to dg.? Je! Zalezi od lekara ako sa ku tomu postavi. A okrem toho ako to tu uz bolo pisane, tak s tlakom nie je sranda a okrem toho, ked s nim ma clovek problemy uz v mladom veku... Ja im to poslem. Nic neziskam ale aspon budem kryty, ze som ich o tom informoval keby nahodou nieco v buducnosti...