kendy
28.03.10,21:58
Prosím o radu...
Som druhý raz vydatá a s prvým mužom mám dve deti.
V sociálnej poisťovni mi poradili, že na OČR s mojím dieťaťom môže ísť môj terajší manžel, pretože má deti v náhradnej starostlivosti.
Potom si to asi rozmysleli, pretože mu teraz odmietajú vyplatiť OČR, pretože si deti neosvojil.
Prosím o radu, ako to stojí v zákone, manžel má teraz problém, ako doriešiť v práci to, že bol doma.

Tiež som bola minulý rok 2 mesiace nezamestnaná a terajší manžel predložil mzdárke doklady - rozhodnutie súdu, že sú deti zverené do mojej starostlivosti a náš sobášny list. Malo ísť o ten istý dôvod nárokovania daňového bonusu - žije s deťmi v spoločnej domácnosti a má ich v náhradnej starostlivosti. Bonus mu vyplatili a teraz mu ho chcú strhnúť, ak nezdokladuje ich osvojenie...

Paradox je, že zo sociálnej poisťovne nemám žiadne oficiálne vyjadrenie, len telefonát manželovi a odkaz od mzdárky :(

Prosím, poraďte, ako je vlastne postavený zákon..
Ďakujem vopred
zdenka131
28.03.10,20:13
Želám pekný večer. Tu je daná téma:

http://www.porada.sk/t131873-ocr-s-dietatom-manzelky.html
kendy
29.03.10,06:33
Presne podľa toho som postupovala aj ja.. ale toto mi napísala mzdárka ohľadom daňového bonusu:
"citujem zakon 595/2003Z. z. § 36 odstavec 2
Ak sa zamestnancovi narodi dieta, dieta si osvoji alebo dieta prevzme do starostlivosti nahradzujucej starostlivost rodicov na zaklade rozhodnutia prislusneho organu, ...
Je mi luto ale dieta druheho z manzelov tam nie je.
tento sty problem vznikol aj na socialnej poistovni kde pravdepodobne neuznaju manzelovi preplatenie OCR nakolko dieta nie je jeho ale manzelky."
kendy
29.03.10,11:24
Tak ma znovu upozornila, že nielen že manželovi strhnú daňový bonus, ktorý mu už vyplatili, ale mám počítať aj s tým, že mu nepreplatia ani OČR :mad:
hena22
29.03.10,11:32
ja tam to dieťa druhého manžela stále vidím :):

§33 ZDP
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Katy a R
29.03.10,11:33
Tak ma znovu upozornila, že nielen že manželovi strhnú daňový bonus, ktorý mu už vyplatili, ale mám počítať aj s tým, že mu nepreplatia ani OČR :mad:

.. podľa mňa mu SP ošetrovné vyplatí ... ale daj vedieť, ako to dopadlo;)
hena22
29.03.10,11:37
A ešte kúsok zo zákona o sociálnom poistení:


§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Kazu
29.03.10,11:51
Presne podľa toho som postupovala aj ja.. ale toto mi napísala mzdárka ohľadom daňového bonusu:
"citujem zakon 595/2003Z. z. § 36 odstavec 2
Ak sa zamestnancovi narodi dieta, dieta si osvoji alebo dieta prevzme do starostlivosti nahradzujucej starostlivost rodicov na zaklade rozhodnutia prislusneho organu, ...
Je mi luto ale dieta druheho z manzelov tam nie je.
tento sty problem vznikol aj na socialnej poistovni kde pravdepodobne neuznaju manzelovi preplatenie OCR nakolko dieta nie je jeho ale manzelky."

Nemusí sa ospravedlňovať, stačí len, nech si pozrie paragraf 33 odst. 2 a tam uvidí aj dieťa druhého z manželov. :) A presne podľa tohoto vyplácam daňový bonus zamestnancovi aj na dieťa jeho manželky.
kendy
29.03.10,11:52
Tak som sa konečne dovolala aj na sociálku, odkiaľ mu telefonovali..
Ja už neviem, ako mám tej dáme vysvetliť, že podľa zákona je to vlastné dieťa jeho manželky a v tom prípade má nárok.
Vraj dostaneme rozhodnutie a môžeme sa odvolať..
Poprosila som ju, aby to aj tak ešte preverila. Vraj dobre a treskla mi s telefónom...

Mzdárka že písala na Daňový úrad a nemám si mýliť prídavky na deti a daňový bonus :eek:
Katy a R
29.03.10,14:56
...
Poprosila som ju, aby to aj tak ešte preverila. Vraj dobre a treskla mi s telefónom...

:eek:

..nechaj to teraz tak, kým nepríde rozhodnutie. nezvyšuj si zbytočne tlak - potom sa odvoláš. A možno budeš príjemne prekvapená :confused:;)
Kazu
29.03.10,15:22
Tak som sa konečne dovolala aj na sociálku, odkiaľ mu telefonovali..
Ja už neviem, ako mám tej dáme vysvetliť, že podľa zákona je to vlastné dieťa jeho manželky a v tom prípade má nárok.
Vraj dostaneme rozhodnutie a môžeme sa odvolať..
Poprosila som ju, aby to aj tak ešte preverila. Vraj dobre a treskla mi s telefónom...

Mzdárka že písala na Daňový úrad a nemám si mýliť prídavky na deti a daňový bonus :eek:

SeniCCCCa??? :eek: Som si nevšimla, no môžem sa tešiť až mi prídu na kontrolu :---
brčko
29.03.10,15:47
podla mna má nárok na ošetrovné a aj na DB presne podla odpovedí vyššie.

a napísala by som dotaz na ústredie sociálnej poistovne a odpoved by som im vytlačila, príp preposlala (každá pracovníčka má mailovú adresu), ak by prišla ešte pred vydaním rozhodnutia.
Ale tiež som už na tekéto dezinfo zo SP zvyknutá. Pracovníčkam sa akosi nechce čítať zákony a príp. zisťovať u vrchnosti, ak si nie su isté. :(
Nutricia
30.03.10,06:41
toto je z ústredného portálu verejnej správy SR:



Ošetrovné


http://www.upvs.sk/Portal/Img/bookmark_citizen_vi_on.gif" name=M2$lnkBtnBookmark1On>
Ošetrovné sa poskytuje za dni a jeho výška je 55 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Podmienky nároku na ošetrovné

Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie,
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky), dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby alebo starostlivosti o dieťa a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.
Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.
Nutricia
30.03.10,06:47
a toto je z portálu drsr


Dieťa druhého z manželov
Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že aj dieťa druhého z manželov sa považuje za vyživované. Ide napr. o vlastné dieťa len jedného z manželov, alebo o osvojené dieťa len jedného z manželov.
Príklad 8
Slobodná mamička má dvojročného syna Jána. Biologický otec Ján, ktorý platí na toto dieťa mesačné výživné, nežije s nimi v jednej domácnosti. Slobodná mamička sa 5. júna 2008 vydala za Romana, ktorý nemá vlastné deti. Môže si Roman uplatniť nárok na daňový bonus na dieťa svojej manželky?
Roman si na vlastné manželkino dieťa môže uplatniť nárok na daňový bonus prvýkrát za mesiac júl 2008, ak je splnená podmienka domácnosti s dieťaťom, nakoľko ide o dieťa druhého z manželov. Vyživovacia povinnosť v žiadnom prípade neovplyvňuje to, či má daňovník nárok na daňový bonus.
kendy
30.03.10,07:19
SeniCCCCa??? :eek: Som si nevšimla, no môžem sa tešiť až mi prídu na kontrolu :---

Ide o SP v Bratislave, manžela zamestnáva bratislavská firma a tá herečka mi ani meno nepovedala...

No mne príde smiešne, že ona si citáciu zákona
vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky)

vysvetľuje tak, že si nevie dať z tejto vety dokopy "vlastné dieťa manželky" - asi preto, že to nie je pri sebe v tej vete :rolleyes:

Všetko robím na diaľku a oni telefonujú s mojím mužom, ktorý chudák ani nevie, čo im má na to povedať.
Poslala som mzdárke citát z drsr - ten príklad. Napísala, že si to preverila aj na daňovom úrade a je to v poriadku. Takže daňový bonus už je OK, baba uverila :)
Ešte OČR...
Nutricia
30.03.10,08:05
pani na SP by sa mala naučiť rozlišovať význam spojok vo vete ked je tam alebo ,alebo tak je to jedna z možností alebo je dieta vlastné alebo dieta manžela a ked je vo vete spojka a tak to znamená že dieta manžela a dieta súčasne osvojené.
v zákone je iba možnosť alebo.
kendy
07.04.10,07:36
Ešte stále sme nedostali zo sociálky vyjadrenie... je to napínavé...:confused:
kendy
21.04.10,09:27
Tak ak chcete vedieť, ako to dopadlo, napíšem to tu...
Vlastne dúfam, že už je koniec :)
Syn je zase chorý a ja zarobím lepšie, tak sme chceli manžela na OČR. Ale stále neprišlo rozhodnutie zo SP. Z ústredia mi napísali, že majú na vyjadrenie 60 dní a OČR skončila 19.2., tak som si zohnala číslo a meno dotyčnej, čo to vybavovala a zavolala som jej.
Tá hneď vedela o koho ide a podráždene mi zhúkla do telefónu, že to budeme mať zaplatené (s pripomienkou, že ide len o 4 dni, takže to bude malá čiastka...).
Hovorím, ale rozhodnutie sme od vás stále nedostali... a ona na mňa zvreskla, že samozrejme, že nie, keď papiere sú ešte tam u nich... otrasné správanie...

Ale aspoň si bude do budúcna istá.. len tipujem, že mi bude posielať rozhodnutie aj peniaze tak neskoro ako to ide, lebo minule som jej povedala, že na tie peniaze čakáme a potrebujeme ich... :confused:
willma
21.04.10,13:17
mimotemy pri najbližšom telefonickom rozhovore s "milou" pracovníčkou, by som ju vopred upozornila : pre zlepšenie komunikácie môže byť náš telefonát zaznamenávaný. a mimo záznam - odoslaný priamemu nadriadenému na posúdenie.:rolleyes:
kendy
21.04.10,13:23
mimotemy pri najbližšom telefonickom rozhovore s "milou" pracovníčkou, by som ju vopred upozornila : pre zlepšenie komunikácie môže byť náš telefonát zaznamenávaný. a mimo záznam - odoslaný priamemu nadriadenému na posúdenie.:rolleyes:

To je dobrý nápad. Lebo sa chystám, že ak mi zase ani po mesiaci nepríde vyrozumenie, pripomeniem sa jej. Tentokrát to natiahla až tesne za druhý výplatný termín, takže februárovú OČR dostaneme okolo 20.mája...
Katy a R
21.04.10,18:25
To je dobrý nápad. Lebo sa chystám, že ak mi zase ani po mesiaci nepríde vyrozumenie, pripomeniem sa jej. Tentokrát to natiahla až tesne za druhý výplatný termín, takže februárovú OČR dostaneme okolo 20.mája...

.. no bohužiaľ je to úplne bežná prax :mee: (hlavne pri očr-kách) .. nie je to len v tvojom prípade. Skôr je výnimkou, že dávky prídu nasledujúc mesiac.
Vyplatný termín majú 15-teho v mesiaci a lehota na rozhodnutie je 60 dní. .. škoda zvyšovať si tlak.. a míňať peniažky na telefón..
Nutricia
23.04.10,06:53
sú na takéto prípady OČR na dieťa manžela,manželky iné tlačivá, nakolko na tej OČR nie je možnosť zaškrtnúť že dieťa manželky ale len .ktorý je mojím dieťatom,manželom,manželkou,rodičom,rodičom manžela,rodičom manželky.