phruska
29.03.10,01:15
Preplatok na dani v minulom roku
zdravim,

po podani minulorocneho danoveho priznania mi vysiel preplatok (platil som preddavky), ktory som si nedal vyplatit (a zaroven zaplatil 4. preddavok k 31.3.)
platit preddavky v 2009 mi nevyslo, takze som si ho nemohol s nimi vyrovnat

otazka znie, ked si teraz vypocitam dan a zaplatim tuto sumu minus preddavok z marca 2009 minus preplatok, pridu na to na tom danovom urade, ze je to v poriadku?

napadlo mi este pripocitat tento preplatok k preddavkom v DP, co by potom sedelo, avsak nemam pocit, ze to je koser

dakujem
azla
29.03.10,06:48
Preplatok na dani v minulom roku
zdravim,

po podani minulorocneho danoveho priznania mi vysiel preplatok (platil som preddavky), ktory som si nedal vyplatit (a zaroven zaplatil 4. preddavok k 31.3.)
platit preddavky v 2009 mi nevyslo, takze som si ho nemohol s nimi vyrovnat

otazka znie, ked si teraz vypocitam dan a zaplatim tuto sumu minus preddavok z marca 2009 minus preplatok, pridu na to na tom danovom urade, ze je to v poriadku?

napadlo mi este pripocitat tento preplatok k preddavkom v DP, co by potom sedelo, avsak nemam pocit, ze to je koser
k preddavkom to nemôžeš pripočítať, lebo to nie sú preddavky v zdaňovacom období r. 2009
Môžeš tam započítať iba ten jeden z marca 2009

dakujem

Ak rozumiem správne na DÚ Ťa čaká:
- preplatok z platených preddavkov v r. 2008 (ktorý si nepožiadal vrátiť)
- zároveň maš preplatok na preddavkoch za I.Q.2009, lebo si zaplatil preddavok a v r. 2009 Ti nevznikla povinnosť platiť preddavky.

Vypočítaš daň, znížiš o zaplatený preddavok(z marca 2009) a rozdiel, ktorý maš doplatiť, požiadaš preúčtovať (z nevrátených preddavkov) na Tvoju daňovú povinnosť.
Ak ešte bude preplatok, ten si požiadaj vrátiť na základe písomnej žiadosti.

Záver - v jednej žiadosti môžeš požiadať o preúčtovanie preplatku na preddavkoch na daňovú povinnosť r.2009 a o vrátenie rozdielu na Tvoj účet.
phruska
29.03.10,11:30
Ak rozumiem správne na DÚ Ťa čaká:
- preplatok z platených preddavkov v r. 2008 (ktorý si nepožiadal vrátiť)
- zároveň maš preplatok na preddavkoch za I.Q.2009, lebo si zaplatil preddavok a v r. 2009 Ti nevznikla povinnosť platiť preddavky.

Vypočítaš daň, znížiš o zaplatený preddavok(z marca 2009) a rozdiel, ktorý maš doplatiť, požiadaš preúčtovať (z nevrátených preddavkov) na Tvoju daňovú povinnosť.
Ak ešte bude preplatok, ten si požiadaj vrátiť na základe písomnej žiadosti.

Záver - v jednej žiadosti môžeš požiadať o preúčtovanie preplatku na preddavkoch na daňovú povinnosť r.2009 a o vrátenie rozdielu na Tvoj účet.
ziadost, to mi nenapadlo, zjavne mi chyba byrokraticke myslenie nasich uradov

ma takato ziadost nejaku ustalenu formu?

ako tak na to pozeram, tak asi najjednoduchsie bude vzhladom na datum tu dan na uhradu zaplatit celu a ten preplatok z minuleho roka si ziadostou dat vyplatit potom (alebo nechat zuctovat proti preddavkom, ktorych platenie mi tentokrat vyslo)

dakujem
azla
29.03.10,11:35
Nie je nutné platiť.

Zákon o správe daní a poplatkov (len mám tu udaje ešte v Sk)
§ 63
Daňové preplatky a úrok
(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

(3) Preplatky daňového subjektu na jednotlivých druhoch daní, cla a iných platieb 13c) možno použiť na kompenzáciu jeho daňových nedoplatkov na inej dani, cle a iných platbách. O tom musí správca dane písomne upovedomiť daňový subjekt.

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
phruska
29.03.10,11:44
Nie je nutné platiť.
ziadat?


(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

takze tomu mam rozumiet tak, ze sa ten preplatok automaticky pouzije a mne teda staci zaplatit o tu sumu menej a nemusim o nic ziadat?
paťuška
29.03.10,12:25
Mám už absolvovanú cestu na DÚ s daňovým priznaním, ibaže "ochota" pracovníčky bola strašná a odkázala mi, že ja som účtovníčka, ja to mám vedieť, nie ona.... Má síce pravdu, ale čakala som aspoň trošku ochoty. Skúsim poprosiť niekoho ochotnejšieho.
Na základe DP mi vyšiel preplatok na dani cca 2000 eur, z DP za minulý rok sme mali platiť preddavky cca 1500 štvrťročne, takže momentálne by som nemusela platiť, keďže je preplatok na dani vyšší, ako povinnosť platiť preddavok k 31.3.2010. Podala som žiadosť o preúčtovanie, len neviem či to preúčtujú v deň podania žiadosti, či majú na to svojich 30 dní. Takto by som bola v omeškaní cca mesiac. Bolo by to trochu nefér, keďže majú našich cca 2000 eur naviac a ešte by som im uhradila ďalších 1500 ako preddavok.
Mám ich platiť alebo nie?
paťuška
30.03.10,06:00
posúvam...
babi2
30.03.10,06:11
Mám už absolvovanú cestu na DÚ s daňovým priznaním, ibaže "ochota" pracovníčky bola strašná a odkázala mi, že ja som účtovníčka, ja to mám vedieť, nie ona.... Má síce pravdu, ale čakala som aspoň trošku ochoty. Skúsim poprosiť niekoho ochotnejšieho.
Na základe DP mi vyšiel preplatok na dani cca 2000 eur, z DP za minulý rok sme mali platiť preddavky cca 1500 štvrťročne, takže momentálne by som nemusela platiť, keďže je preplatok na dani vyšší, ako povinnosť platiť preddavok k 31.3.2010. Podala som žiadosť o preúčtovanie, len neviem či to preúčtujú v deň podania žiadosti, či majú na to svojich 30 dní. Takto by som bola v omeškaní cca mesiac. Bolo by to trochu nefér, keďže majú našich cca 2000 eur naviac a ešte by som im uhradila ďalších 1500 ako preddavok.
Mám ich platiť alebo nie?
Preddavok treba ešte zaplatiť po starom k 31.3.2010 a potom požiadať o vrátenie preplatku, alebo dohodnúť sa s DÚ, že bude tento preplatok použitý na preddavky ktoré bude treba platiť na základe DP rok 2009
Macka
30.03.10,06:17
Paťuš,
skús pozrieť sem, možno pomôže:
http://www.porada.sk/t130924-preddavky-riadok-v-dp-a-platenie.html
ja som mala podobný problém / preddavky v minulom roku vyššie ako daňová povinnosť podľa DP za rok 2009/, a odpovede poráďakov a mojich známych účtovníčiek či zaplatiť posledný štvrťročný preddavok k 31.3.2010/ my vedieme JÚ/ sa rôznili. U nás bol ešte ten prípad /neviem ako to vychádza Tebe/, že nám v novom preddavkovom období t.j. od 1.4.2010 do 31.3.2011 preddavky platiť už nevychádza. Preddavok sme zaplatili,/ zákon o DP par.34, ods.5/ a žiadosťou na DÚ ho budeme žiadať späť.
azla
30.03.10,06:23
(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.


Teraz sa neviem rýchlo rozhodnúť, ktorý deň Ti vznikol preplatok, či podaním DP (napr. dnes), alebo až 31.3.- kedy je posledný deň lehoty na podanie DP.
Potom by deň úhrady "nedoplatku na preddavkoch" - preúčtovanie bolo s datumom nasledujúceho dňa - 31.3 alebo 1.4.
Určite by som sa s tým jednym dňom netrápila.

Na druhej strane sú rôzne usmernenia a výklady pracovníkov DÚ....
Pozri si napr. toto:
http://www.porada.sk/1356728-post26.html
babi2
30.03.10,07:11
ZDP
§ 34
Platenie preddavkov na daň
(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
paťuška
31.03.10,05:05
Ďakujem Vás, ani neviete ako ste ma potešili. Ešte že je tu porada a na nej zlaté múdre hlavičky.;)