hulala
29.03.10,02:32
Dodavatelom je zahranicna pravnicka osoba, ktora je na uzemni Slovenskej republiky registrovana ako platca dane a ma danovym uradom Bratislava I pridelene identifikacne cislo pre dan.

Dodavatel vyfakturoval 19% dan na sluzby podla zakona. Faktura je v jazyku anglickom (co podla § 75 odst. 5 zakona o DPH na poziadanie vieme prelozit).

Dodavatel pozaduje platbu v USD, co je pravoplatne. Zaklad dane, dan a aj celkova suma k uhrade je v USD, nakolko aj bankovy ucet dodavatela je vedeny v mene USD a teda platbu pozaduje v USD.

Na zaklade § 26 zakona o DPH sme do uctovnictva prepocitali zaklad dane a dan prislusnym konverznym kurzom.

Radi by sme si uplatnili pravo na odpocet zaplatenej dane, avsak § 51 ods. 1 pism. a) zakona o DPH sa odvolava na § 71, ktory v bode 2 pism. i) vyzaduje "vysku dane spolu v EUR, ktora sa ma zaplatit". Dodavatel pozaduje platbu v USD a faktura neobsahuje sumu v EUR, nakolko sa v EUR nema platit...

Ako mame postupovat? Prosim o radu.
Dakujem.
IvoM
29.03.10,06:38
Hulala, zdielam Tvoj názor že ako platiteľ DPH v SK /keďže sa identifikovali ako SK IČ-DPH/ sú povinný vystaviť daňový doklad podľa §71, zrejme by bolo dobré ich upozorniť na túto skutočnosť, aby túto informáciu do faktúry doplnili /ak ste ju neuhradili, tak máte dobrú páku ju zatiaľ neuhradiť/, ide totiž o to aby bola suma DPH v EUR vypočítaná rovnako, teda to čo oni odvedú si Vy uplatníte.
hulala
29.03.10,12:05
...zdielam Tvoj názor že ako platiteľ DPH v SK /keďže sa identifikovali ako SK IČ-DPH/ sú povinný vystaviť daňový doklad podľa §71, zrejme by bolo dobré ich upozorniť na túto skutočnosť, aby túto informáciu do faktúry doplnili /ak ste ju neuhradili, tak máte dobrú páku ju zatiaľ neuhradiť/, ide totiž o to aby bola suma DPH v EUR vypočítaná rovnako, teda to čo oni odvedú si Vy uplatníte.

Zakon v §71 hovori, ze na fakture sa ma uviest "vysku dane spolu v EUR, ktora sa ma zaplatit". Avsak dodavatel chce dan zaplatit v USD, co je pochopitelne. Na druhej strane, ak je subjekt zahranicny, tak sa nan vztahuje legislativa ineho statu a nemame ho ako donutit vystavovat faktury podla nasej legislativy. Najma ak pouziva nejaky uctovny a fakturacny softver, ktory funguje podla legislativy daneho statu...