anna81
29.03.10,08:08
Ahojte, prosím Vás o radu a názor:
moja matka požiadala súd o zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov za trvania manželstva. S týmto s ňou plne súhlasím. Sme štyria súrodenci, na súde som ako svedok vypovedať nebola, pretože som mala vtedy zdravotné problémy, a teraz mi prišlo uznesenie, kde som stanovená ako opatrovníčka!:confused:
Chcem sa skúsenejších spýtať, aké mi z tohoto vyplývajú povinnosti? (treba povedať že otec je ľajdák a nemôžem od neho čakať nič dobré, len dlhy).
Ďalej sa chcem spýtať, kto ma za toho opatrovníka ustanovil, či súd, alebo dala návrh moja matka (ona tvrdí že nedala), pretože som jej jasne povedala, že opatrovníkom byť nechcem.
Môžem podať odvolanie že nesúhlasím s opatrovníctvom?
Veľmi Vás prosím o Vaše názory, pretože nemám z toho dobrý pocit a mám už len 10 dní na odvolanie.
kaco11
29.03.10,06:16
pokiaľ máš na rozhodnutí napísané, že máš právo sa odvolať, tak to právo máš. Ak s tým nesúhlasíš tak podaj odvolanie. Len neviem čia opatrovníčka. Vysporiadanie BSM bolo z nejakého dôvodu. Pri vysporiadaní BSM sa rieši majetok.
anna81
29.03.10,08:17
No, mám byť opatrovníčka otca a z tohoto uznesenia mi vyplýva, že som bola zvolená za opatrovníčku ešte v júli 2009, ale rozhodnutie o tom mi žiadne neprišlo.???
Keď som sa nezúčastnila súdu, napísala som list, v ktorom sa ospravedlňujem za neprítomnosť zo zdravotných dôvodov a že súhlasím, aby sa pokračovalo v pojednávaní. A doma som povedala, že nechcem byť žiadna opatrovníčka.
A teraz neviem, či mám vôbec právo sa odvolať, keď v tomto uznesení zo súdu sa rieši zrušenie BSM?
anna81
29.03.10,08:19
Určil ma za opatrovníka súd alebo dal niekto návrh aby som bola opatrovníkom ja?
Z akého dôvodu určil súd mňa, keď sme štyria súrodenci a chalupu dostala sestra bez povinnosti vyplatiť nás? Len z toho dôvodu že som najstaršia?
Otec žiaden majetok nemá, všetko čo vlastnili spolu ako maželia, dala matka sestre ešte pred začatím súdu, niekedy pred dvoma rokmi. Prečo potom nieje jeho opatrovníčka ona?
hanelie
29.03.10,10:03
váš otec je zbavený svojprávnosti?
kaco11
29.03.10,10:12
ako ze vsetok majetok co vlastnili ako manzelia dala sestre?tak potom naco bsm? cele je to nejake divne. zrejme nemas vsetky info.
anna81
30.03.10,05:39
Práveže nie je zbavený svojprávnosti, aspom myslím, preto neviem z akých dôvodov mu určili opatrovníka.:confused:
Keďže je otec darebák, matka sa bála, aby nepredal chalupu. On s nami nežije už dávno. Preto ju darovacou zmluvou previedla na sestru ešte pred dvoma rokmi. Medzitým sa stále ťahal súd, odročoval.
Raz mi prišla pozvánka na súd, kde sa má určiť opatrovník. Bolo mi to čudné, ale neriešila som to. Matka tvrdila že tam nemusím ísť. (a ja som jej verila, myslela som, že si to vyriešia sami)
Potom mi prišli ešte dve pozvánky-o zrušenie BSM, súdu som sa nezúčastnila pre zdravotné problémy.
A teraz mi prišlo uznesenie, kde zrušili BSM za trvania manželstva a zároveň tam bola veta, kde som od júla 2009 ustanovená ako jeho opatrovník. Vôbec som takéto rozhodnutie v júli nedostala a ani neviem prečo má opatrovníka.
Asi budem musieť ísť za právnikom.
Matka tvrdí, že ona ma za opatrovníka nenavrhla, že ma určil súd. Je to možné? Nedala ona návrh?
jsemenak
30.03.10,05:54
Re: No, mám byť opatrovníčka otca a z tohoto uznesenia mi vyplýva, že som bola zvolená za opatrovníčku ešte v júli 2009

ZVOLENA za opatrovnicku - to asi nebude presne tvrdenie

Z textu sa mi zda, ze otec bol zbaveny svojpravnosti uz skor. A ak sa to spomina v sudnom rozhodnuti ohladom BSM islo mozno o kolizne opatrovnictvo otca pocas sudu, ale potom nechapem naco bol vlastne sud.
sarasara
30.03.10,07:18
Nie je zrejmé, ako mohla matka darovať dom sestre, keď ešte nebolo zrušené BSM. Čí bol ten dom? Ak je tvoj otec nesvojprávny, opatrovníctvo musí mať. Ak súd určil teba, je divné, že tak urobil bez tvojho súhlasu a bez tvojej prítomnosti. Máš rozsudky súdu, ktoré toto pojednávajú? Ak nie zájdi na súd a vyžiadaj si kópie rozhodnutí.
Musíš vedieť, čoho sa opatrovníctvo týka. Ak je otec nesvojprávny, podaj na súd návrh na zrušenie opatrovníctva. Otec má manželku a dcéru, ktorá vlastní darovaný dom.
anna81
30.03.10,08:01
Je v tom chaos, zrejme sa mi nedostali do rúk všetky dokumenty, ja už u nich nebývam, všetky dokumenty zo súdu mi však chodili tam. Zrejme musím zájsť na ten súd, pretože doma (ak sa to ešte dá nazvať domovom) sa zrejme pravdu nedozviem.
No, v každom prípade je to poučenie a moja rodina na mňa ušila búdu.
anna81
30.03.10,08:02
Ďakujem všetkým za príspevky.
Hrozne som sa naľakala a sklamala v rodine.
Aspom viem na čom som a čo od nich môžem čakať.