RETFIE
29.03.10,08:29
Dobry den, cital som vela prispevkov na temy ohladom Zmeny trvaleho bydliska, ale nedopatral som sa k jednej veci:

Kupil som byt. Musim si zmenit trvyly pobyt na tento byt. Doteraz som cakal na zapis na katastri, kedy budem figurovat na liste vlastnictva.

Cez internet na kataster portali som sa uz na liste vlastnictva nasiel.

Moja otazka teda znie:

ked si chcem zmenit trvaly pobyt - na co potrebujem list vlastnictva - mam nadalej cakat na nejaku spravu (postou) z katastra, ze uz ma zapisali, alebo si mam o list vlastnictva pozidat sam (na zaklade toho ze som sa uz nasiel na internete)?
alebo, ma mi vobec prist postou list vlaastvictva? ako to prosim vas je?

Dakujem
Stina
29.03.10,06:40
Kataster Ti po zapísaní zmien pošle spolu s kúpnou zmluvou (s vyznačením zápisu) aj LV
lubica_02
29.03.10,06:41
Katastrálny úrad neposiela LV - treba si vyzdvihnúť s 8 € kolkom. Od 1.9.2009 je zmena zákona.
RETFIE
29.03.10,07:34
Dakujem za odpovede.

Len ma zaraza, ze ked uz kataster neposiela LV, tak by mohol aspon informovat o zmenach stavu pocas konania... priebezne som sledoval vyvoj na internete, donedavna som bol len " v konani " . To keby som stale nesledoval internet tak ani neviem ze som uz vybaveny. Hlavne ze kazdy si dava limity dokedy mam nahlasit/vybavit zmeny na "hento tamto" (trvaly pobyt,zdravotna poistovna, banka, daove, obciansky atd.) a ako ich mozem potom dodrzat ked ani neviem ci uz so na liste vlastnictva (v pripade ze nesledujem katasterportal)...
svojar
29.03.10,09:16
Nepošle Ti list vlastníctva, ale potvrdenú kúpnu zmluvu, preto sa tam dávala vo viacerých výtlačkoch.
RETFIE
29.03.10,18:25
Prosim Vas este jedna vec.

Z katastra mi prislo iba Rozhodnutie o povoleni vkladu vlasnickeho prava do katastra nehnutelnosti.

Nestacil by mi pri zmene trvaleho bydliska len tento dokument? (aby som nemusel platit 8E za list vlastnictva na katastri)

Dakujem
lubica_02
29.03.10,19:45
Myslím, že stačí na evidencii obyvateľstva na MÚ sa ešte spýtaj telefonicky a zober si kúpnu zmluvu.
lubica_02
29.03.10,19:46
Nepošle Ti list vlastníctva, ale potvrdenú kúpnu zmluvu, preto sa tam dávala vo viacerých výtlačkoch.
Kúpna zmluva sa na kataster dava 2 x pre potreby katastra a vlastník už nedostane KZ s potvrdeným vkladom povoleným, len potvrdenie, potom si môže vyzdvihnuť len LV.
ascari
01.04.10,05:37
Ja ešte dodám že po zmene trvalého pobytu si zmeň adresu aj na liste vlastníctva, robí sa to hlásenkou zmien zadarmo.
bupi
08.04.10,15:08
Tak sa mi mari, ze LV sa da aj vytlacit cez katasterportal aj s datumom.
kudko
09.04.10,12:13
Vytlacit cez katastralny portal sa da, otazka je, ci to uradnikom bude stacit. Podla ustredneho portalu verejnej spravy treba doklad o vlastnictve (portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=521), akurat ze nepisu co to "doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti" je, teda ci LV na pravne ucely za 8E, informacne LV za 3E alebo staci vytlacok z katastralneho portalu. Riesim rovnaky problem a teda na katastrofalny urad sa mi ist po LV nechce.
kudko
30.04.10,06:22
Aktualna info z mestskeho uradu je, ze treba LV na pravne ucely. Takze cesta na katastrofalny urad ma neminie :(
plackoo
30.04.10,10:01
Prosim Vas este jedna vec.

Z katastra mi prislo iba Rozhodnutie o povoleni vkladu vlasnickeho prava do katastra nehnutelnosti.

Nestacil by mi pri zmene trvaleho bydliska len tento dokument? (aby som nemusel platit 8E za list vlastnictva na katastri)

Dakujem

Vlastníctvo si nadobudla už povolením vkladu (zápis je iba jeho technické dokončenie). Akurát že toto NIE je požadovaný doklad o vlastníctve.
lubica_02
02.05.10,14:42
Na základe oznámenia o povolenom vklade si môžeš vyzdvihnúť LV s 8 € kolkom.
plackoo
02.05.10,18:09
Na základe oznámenia o povolenom vklade si môžeš vyzdvihnúť LV s 8 € kolkom.

Ale až po zápise do LV :D:D .
lubica_02
02.05.10,20:52
Áno inak nedostaneš ani oznámenie - ak by neprebehol zápis v poriadku.
plackoo
03.05.10,04:19
Áno inak nedostaneš ani oznámenie - ak by neprebehol zápis v poriadku.

mimotemy

Ľubka.

Ale to by si ma nolmálne sklamala, keby si neuznávala "právny, technický a časový rozdiel" :
- povolenie vkladu (a oznámenie o ňom) - na základe preskúmania a rozhodnutia právničky
- zápis do LV (a potom možnosť vybrať si výpis) - urobí iná pracovníčka katastra.

PS
Ak by na vklade bolo niečo "vadné" - MUSÍ sa to "odchytiť" pri povoľovaní a nie zapisovaní :).
kejtie
08.05.10,13:38
A vie mi niekto poradit kolko kopií kupnej zmluvy treba teraz odovzdat na kataster ked chcem kupit byt a prepisat ho? dakujeeem:)
Mária27
08.05.10,14:55
Katastrálny zákon (162/1995), § 30

(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach.
lubica_02
10.05.10,20:17
mimotemy

Ľubka.

Ale to by si ma nolmálne sklamala, keby si neuznávala "právny, technický a časový rozdiel" :
- povolenie vkladu (a oznámenie o ňom) - na základe preskúmania a rozhodnutia právničky
- zápis do LV (a potom možnosť vybrať si výpis) - urobí iná pracovníčka katastra.

PS
Ak by na vklade bolo niečo "vadné" - MUSÍ sa to "odchytiť" pri povoľovaní a nie zapisovaní :).
Samozrejme, ak sú na kupnej zmluve chyby, tak pri povolení zmeny vlastníctva k nehnuteľnosti je celý zápis zastavený a po odstránení nedostatkov je vykonaný zápis zmeny vlastníka do evidencie na príslušnom katastrálnom úrade a nový vlastník obdrží oznámenie o zápise na LV. Následne si môže vyzdvihnúť nový LV s 8 € kolkom.
ivahuma
29.09.11,08:36
Ja by som vas chcela poprosit o radu v tomto smere:
predavam byt na dialku a len vcera som si uvedomila ( tyzden pred podpisom kupnopredajnej zmluvy ), ze na LV mam predoslu adresu trvaleho pobytu. Trvaly pobyt mam momentalne na adrese predavajuceho bytu. Je to problem pri predaji? Ak ano, co radite urobit?
Halli
29.09.11,13:12
Ja by som vas chcela poprosit o radu v tomto smere:
predavam byt na dialku a len vcera som si uvedomila ( tyzden pred podpisom kupnopredajnej zmluvy ), ze na LV mam predoslu adresu trvaleho pobytu. Trvaly pobyt mam momentalne na adrese predavajuceho bytu. Je to problem pri predaji? Ak ano, co radite urobit?

Málokto si adresu v katastri opravuje po tom, čo sa mu zmení pobyt...takže nevadí. Dôležitá je súčasná zmluva a jej náležitosti a nezabudni na vyhlásenie správcu.
Mária27
01.10.11,18:41
Ja by som vas chcela poprosit o radu v tomto smere:
predavam byt na dialku a len vcera som si uvedomila ( tyzden pred podpisom kupnopredajnej zmluvy ), ze na LV mam predoslu adresu trvaleho pobytu. Trvaly pobyt mam momentalne na adrese predavajuceho bytu. Je to problem pri predaji? Ak ano, co radite urobit?

Ohlás zmenu teraz - pred vkladom. Kataster vykonáva úkony v poradí, ako boli návrhy podané. Inak môžeš vkladové konanie neplánovane predĺžiť.
Pozri katastrálny zákon:

§ 19
Súčinnosť s vlastníkmi a inými oprávnenými osobami


Vlastníci a iné oprávnené osoby sú povinní

a) dbať, aby všetky údaje katastra týkajúce sa nehnuteľností alebo vlastníka nehnuteľností, ako aj zmeny týchto údajov mohli byť v katastri riadne evidované, a ohlásiť každú zmenu správe katastra do 30 dní odo dňa vzniku, zmeny alebo zániku rozhodujúcej skutočnosti a na vyzvanie správy katastra predložiť v určenej lehote doklady na zápis týchto údajov do katastra;
Neli24
01.10.11,19:18
Poprosím Vás o radu: Idem dávať návrh na vklad do Katastra, pričom idem jednou kúpno-predajnou zmluvou prepisovať vlastníka pozemku súčasne s určením vecných bremien na pozemok. Môžu si na Správe katastra pýtať odomňa kolky v hodnote 2 x 66 € ? Myslela som, že keď ide o jednu zmluvu, berie sa to ako jeden úkon, ale podľa toho, čo som počula to tak nie...Čo si o tom myslíte? Stretli ste sa s niečím takým?? Ďakujem
GabiZ
03.10.11,09:35
Pokiaľ by boli vecné bremená na pozemku už určené a takýto pozemok by sa predával, čiže súčasťou kúpno-predajnej zmluvy by boli tieto vecné bremená, tak je to jeden právny úkon. Ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov (t.j. kúpna zmluva a zmluva o zriadení vecného bremena), poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa položky. Tu ide o dva právne úkony, pretože vzniká nové vlastnícke právo k pozemku a ešte aj zriadenie vecného bremena. Novelou katastrálneho zákona boli upravené náležitosti návrhu na vklad tak, že dochádza k jeho zjednodušeniu; návrh už nemusí obsahovať údaje o nehnuteľnosti, ako bolo číslo listu vlastníctva, prípadne označenie pozemku, výmera, súpisné číslo stavby. Správa katastra už nie je návrhom na vklad viazaná. Pri pôvodnej právnej úprave dochádzalo k mnohým problémom, ak sa vyskytli chyby v návrhu na vklad, napr. ak zmluva obsahovala dva právne úkony - kúpnu zmluvu a zmluvu o zriadení vecného bremena, avšak účastníci konania požiadali v návrhu na vklad omylom len o vklad vlastníckeho práva a na vklad vecného bremena zabudli. Správa katastra bola povinná rozhodnúť v súlade s predloženým návrhom na vklad. Podľa súčasnej právnej úpravy už správa katastra nie je návrhom na vklad viazaná, v uvedenom prípade bude komunikovať s účastníkmi konania, požiada ich o vysvetlenie, čo zamýšľali návrhom docieliť a až potom rozhodne.
Z uvedeného vyplýva, že správa katastra bude skúmať zmluvu (a prejavy vôle účastníkov zmluvy, ktoré môžu byť kumulované napríklad že spolu s predajom a kúpou sa zriaďuje a prijíma vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti a pod.) a ak zistí, že sa jedná o dva právne úkony, budete za každý platiť osobitne.
Neli24
03.10.11,16:23
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď!!