mariannka13
29.03.10,08:31
Dobrý deň,
viem, že je to možno banálna otázka, ale ja sa mzdám vôbec nevenujem a potrebujem urobiť zamestnancom ročné zúčtovanie preddavkov na daň (bývalá mzdárka neurobila nič). Čo všetko mám urobiť ohľadom ročného zúčtovania a aké tlačivá treba poslať na DU??? a ako potom vysporiadať preplatok alebo nedoplatok dane???
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za každú radu.....
Stina
29.03.10,06:36
po vykonaní ročného zúčtovania vyplníš Hlásenie , ktoré predložíš na DU.
Ivenka
29.03.10,06:42
Skús pozrieť Vyhlásenia či máš podpísané od zamestnancov. Možnože si Tvoji zamestnanci robia DP sami a preto nemusíš im urobiť ty :0
VERONIKA6
29.03.10,06:57
Dobrý deň,
viem, že je to možno banálna otázka, ale ja sa mzdám vôbec nevenujem a potrebujem urobiť zamestnancom ročné zúčtovanie preddavkov na daň (bývalá mzdárka neurobila nič). Čo všetko mám urobiť ohľadom ročného zúčtovania a aké tlačivá treba poslať na DU??? a ako potom vysporiadať preplatok alebo nedoplatok dane???
Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za každú radu.....
Máš čo robiť. V prvom rade si daj podpísať žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania, zamestnanci si môžu uplatňovať zníženie dane na manželku, manžela, životné poistky, atď. To všetko Ti musia vyznačiť v žiadosti. Ak si niekomu vystavovala potvrdenie o príjme za rok 2009, zrejme si podal sám. Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2009 musíš taktiež odovzdať do konca marca a musí sa Ti zhodovať so štvrťročnými prehľadmi za r. 2009. Výsledok z ročného zúčtovania musíš vykázať v prehľade za I. štvrťrok.
mariannka13
29.03.10,07:05
veľmi pekne Vám všetkým ďakujem...
Takže na DU stačí odovzdať hlásenie, inak som všetko ostatné našla vypracované....
VERONIKA6
29.03.10,07:08
veľmi pekne Vám všetkým ďakujem...
Takže na DU stačí odovzdať hlásenie, inak som všetko ostatné našla vypracované....
Do konca mesiaca marec "Hlásenie" a po skončení I. štvrťroka
"Prehľad za I. štvrťrok". Ten máš čas odovzdať do konca apríla.
hanelie
29.03.10,07:09
ešte skontroluj, či boli vysporiadané preplatky /nedoplatky
a zamestnancom odovzdať doklad o vykonaní RZD
rommy
29.03.10,08:52
Ahoj preplatky a nedoplatky môžu byť vysporiadané aj v aprílovej výplate?
A ešte by som prosila o radu v hlásení sa v zúčtovaných a vyplatených príjmoch neuvádzajú príjmy zdaňované zrážkovou daňou ale v prílohe zamestnancov uvádzam všetkých no ak jeden zamestnanec mal HPP a zároveň u nás aj dohodu tak ho uvediem v prílohe dva krát raz pre HPP a raz pre dohodu alebo to mám narátať?
hanelie
29.03.10,09:02
zdroj: sekcia zákony - porada
§ 38 zákona o dani z prijmov

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) a ktorý postupoval podľa § 32a ods. 5, zníži odvod preddavkov na daň (dane) aj o sumu zamestnaneckej prémie najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.
rommy
29.03.10,12:14
Chcela som napísať v marcovej výplate v apríli :)
a neviete mi poradiť s tým hlásením ako uviesť tých zamestnancov? nemôžem sa dovolať na dr...
VERONIKA6
29.03.10,12:16