danpal
29.03.10,10:07
Dobrý deň,
prosím o radu. Som evidovaná na úrade práce a popri tom brigádujem. Je to pár eur. Chcem sa spýtať, aby som dostala viac eur v čistom uplatnila som si nezdaniteľnú časť základu dane - pracujem na dohodu. Je to správne? Pravdepodobne budem poberať príspevok a evidovaná som na úrade od 1.3.2010, brigádujem tiež od 1.3.2010.
Mala som nechať strhávať aj daň, či som urobila dobre, aby som mala v čistom vyššiu odmenu. Nechcem si vyrobiť nejaké problémy, prosím poraďte mi. Viem, že pri evidencii na úrade nesmiem presiahnúť istú sumu, čo sa ani nestane, len keď si uplatním nezdaniteľnú časť, dostanem viac v čistom.
A ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatňovať nezdaniteľnú časť aj u viacerých zamestnávateľov? Teda pokiaľ nedosiahne výšku uplatnenia nezdaniteľnej časti podľa zákona.
Ďakujem pekne.
Xanti
29.03.10,08:17
Nie nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť len pri jednom zamestnávateľovi. Ak máš viac zamestnávateľov súbežne u tých druhých si nesmieš uplatniť nezdaniteľnú čiastku a nesmieš podpísať vyhlásenie.

Neurobila si nič zle ked si podpísala vyhlásenie a nesmieš mesačne prekročiť 136,38 €
Tweety
29.03.10,08:19
Dobrý deň,
prosím o radu. Som evidovaná na úrade práce a popri tom brigádujem. Je to pár eur. Chcem sa spýtať, aby som dostala viac eur v čistom uplatnila som si nezdaniteľnú časť základu dane - pracujem na dohodu. Je to správne? Na uplatnenie NČ máš právo, ale nemusíš ho využiť, ak ho nevyužiješ, zrazia Ti zrážkovú daň, o ktorej vrátenie môžeš v ročnom zúčtovaní požiadať. Pravdepodobne budem poberať príspevok a evidovaná som na úrade od 1.3.2010, brigádujem tiež od 1.3.2010.
Mala som nechať strhávať aj daň, či som urobila dobre, aby som mala v čistom vyššiu odmenu. Nechcem si vyrobiť nejaké problémy, prosím poraďte mi. Viem, že pri evidencii na úrade nesmiem presiahnúť istú sumu, čo sa ani nestane, len keď si uplatním nezdaniteľnú časť, dostanem viac v čistom.
A ešte sa chcem opýtať, môžem si uplatňovať nezdaniteľnú časť aj u viacerých zamestnávateľov? NIe Teda pokiaľ nedosiahne výšku uplatnenia nezdaniteľnej časti podľa zákona.
Ďakujem pekne.
Odpovede v texte.
danpal
29.03.10,08:23
Nie nezdaniteľnú časť si môžeš uplatniť len pri jednom zamestnávateľovi. Ak máš viac zamestnávateľov súbežne u tých druhých si nesmieš uplatniť nezdaniteľnú čiastku a nesmieš podpísať vyhlásenie.

Neurobila si nič zle ked si podpísala vyhlásenie a nesmieš mesačne prekročiť 136,38 €
Ďakujem,
a čo mám urobiť v prípade, že skončím dohodu a zamestnám sa na trvaly pracovný pomer napríklad v priebehu najblišších 3 mesiacov. Môžem si u nového zamestnávateľa uplatniť mesačne nezdaniteľnú časť , teda keď skončím s dohodou, prípadne ak budem chcieť si uplatniť túto časť u nového zamestnávateľa a súčasne budem brigádovať, tam budem odvádzať daň 19% teda z dohody. Aká je výška nezdaniteľnej čati prosím?
Pekne ďakujem.
Tweety
29.03.10,08:25
Ďakujem,
a čo mám urobiť v prípade, že skončím dohodu a zamestnám sa na trvaly pracovný pomer napríklad v priebehu najblišších 3 mesiacov. Môžem si u nového zamestnávateľa uplatniť mesačne nezdaniteľnú časť , teda keď skončím s dohodou, prípadne ak budem chcieť si uplatniť túto časť u nového zamestnávateľa a súčasne budem brigádovať, tam budem odvádzať daň 19% teda z dohody. Áno, uplatníš si NČ vo výške 4025,70 € u zamestnáv., potom už pri dohode u iného si ju uplatniť nemôžeš. Aká je výška nezdaniteľnej čati prosím?
Pekne ďakujem.
Odpoveď v texte.
danpal
29.03.10,08:36
Odpoveď v texte.
Veľmi pekne ďakujem za rady, takže v podstate aby som mala vyšší čistý príjem som urobila dobre , že som si uplatnila však? Mám len túto jednu brigádu na prilepšenie popri podpore.
A keď si nájdem prácu tak asi brigádu zruším a budem si nezdaniteľnú časť uplatňovať u nového zamestnávateľa.
ďakujem veľmi pekne.
stormcatcher
29.03.10,08:38
Na uplatnenie NČ máš právo, ale nemusíš ho využiť, ak ho nevyužiješ, zrazia Ti zrážkovú daň, o ktorej vrátenie môžeš v ročnom zúčtovaní požiadať.
Odpovede v texte.
aj brigadnik tak moze urobit?
Tweety
29.03.10,08:44
Čo konkrétne? Uplatnenie NČ, alebo požiadať o vrátenie dane?
stormcatcher
29.03.10,08:45
Čo konkrétne? Uplatnenie NČ, alebo požiadať o vrátenie dane?
vratenie dane
Tweety
29.03.10,08:46
vratenie dane
Áno.
stormcatcher
29.03.10,08:50
Áno.
dakujem pekne.