Janza
29.03.10,10:21
Prosím o radu skúsenejších.
Som na rodičovskom príspevku, za rok 2009 som mala príjem z dohody o prac.činnosti cca 1500 eur. Spracovávam účtovné doklady známej, ktorá je SZČO, môžem s ňou spísať zmluvu o vykonávaní týchto prác - vo výške 894,60 eur - ako jednorázový príjem?
Našla som takýto vzor, je vhodný?
Pre mňa nevyplýva žiadna povinnosť z tohto príjmu?

Prosím poradiť, ocením.
Janza
29.03.10,09:15
Prosím, viete mi niekto poradiť?
Xantypa
29.03.10,11:28
Prosím, viete mi niekto poradiť?
To by zaujímalo aj mňa... ak by niekto vedel, prosím poraďte. Alebo je takýto príjem oslobodený, ak niekomu vyplatím napr. províziu za dohodnutý obchod - sprostredkovanie? Uzatvorím s ním podobnú zmluvu a vyplatím mu províziu do výšky 894,60 eur.... môžem si to dať ja do nákladov a dotyčná osoba nemusí tento príjem zdaňovať?! Ďakujeme za pomoc a radu
Janza
31.03.10,07:21
Nenájde sa nikto, čo vie poradiť?
ivustek
31.03.10,08:50
Ja neviem ako to v skutočnosti je, ale napíšem iba svoj názor.Memyslím si, že vo Vašom prípade je podstatné to,že ide o jednorázový príjem. Podstata je v tom, že vykonávanie účtovníckych prác je podľa mňa živnosťou, nakoľko je to sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlatnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom. A teraz k tomu príjmu, ktorý je olobodený do výšky 894,60€ - myslím, že sa to týka len príjmov z
prenájmu, príjmov z príležitostných a jednorázových činností. A nemám ten pocit, že by takýto príjem bol z príležitostnej a jednorázovej činnosti.
Ale napísala som iba svoj názor, najlepšie by bolo spýtať sa na prísl.živnostenskom úrade ako by posudzovali vykonávanie takejto činnosti oni.
ivustek
31.03.10,08:53
To by zaujímalo aj mňa... ak by niekto vedel, prosím poraďte. Alebo je takýto príjem oslobodený, ak niekomu vyplatím napr. províziu za dohodnutý obchod - sprostredkovanie? Uzatvorím s ním podobnú zmluvu a vyplatím mu províziu do výšky 894,60 eur.... môžem si to dať ja do nákladov a dotyčná osoba nemusí tento príjem zdaňovať?! Ďakujeme za pomoc a radu
Ja Vám môžem povedať k tomu iba toľko, že mám kolegyňu, ktorá každoročne spisuje zmluvy so všetkými susedami a robí to presne tak ako Vy uvádzate. Radí jej v tom skúsená účtovníčka. No či je to správne, to nemôžem so svojími skúsenosťami potvrdiť.
jacekova
31.03.10,08:58
tie účtovné služby boli poskytnuté v zmysle tej Dohody o Pč vo výške 1500€?
Ak áno, potom u vás nejde o príležitostný príjem, ale príjmy dosiahnuté podľa §5 a potom sa na vás tá oslobodená čiastka vo výške 894,60 € nevzťahuje.

bola vám uplatňovaná nezdaniteľná čiastka?

málo info...
Janza
01.04.10,11:23
ono v podstate ide o to, že jej nerobím komplet účtovníctvo, ale na konci roka jej vypíšem všetky bločky do pokladne, knihy faktúr, peňažný denník, ale DP už nespracovávam.
Ten príjem eur 1500 mám na základe inej dohody o pč-sekretárske práce.
ivustek
01.04.10,13:29
Ale zas ja si myslím,že účtovníctvo sa nemôže robiť tak ako spomínate Vy - že za pár dní jej spracujete celý rok /aj keď sa to tak hodne robí/. Má sa robiť priebežne v časovom slede.Takže práve preto sa nemôže jednať o náhodnú alebo príležitostnú činnosť .
No zasa je to len moje konštatovanie a tiež by som ocenila, ak by sa vyjadrili aj iní.
jacekova
01.04.10,20:50
Podľa mňa tá zmluva nie je dobrá,lebo je to §6.

Tá zmluva by možno bola lepšia aby sa volala Príkazná zmluva, aby to spadalo pod príležitostný príjem, §8 (ale zmluva musí byť fakt dobre naformulovaná, aby to bolo ok)

Ak uvedená činnosť nesie znaky závislej činnosti, príjem sa posudzuje a zdaňuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona.
Za závislú činnosť možno považovať činnosť, kedy:
- príjemca odmeny vykonáva činnosť na základe pokynov a príkazov platiteľa odmeny,
- príjemca odmeny vykonáva činnosť pomocou prostriedkov vo vlastníctve platiteľa odmeny (napríklad PC a programové vybavenie),
- príjemca odmeny vykonáva činnosť v priestoroch platiteľa.


Naopak za závislú činnosť sa nepovažuje činnosť kedy napríklad:
- príjemca odmeny vykonáva činnosť samostatne, bez toho aby mu platiteľ odmeny určoval postup jeho práce, dával mu pokyny pri práci a pod.,
- príjemca odmeny vykonáva činnosť s pomocou vlastných pracovných prostriedkov - vlastného PC,
- príjemca odmeny vykonáva činnosť vo vlastných priestoroch.


a prikladám ešte stanovisko DRSR
ego.mc
01.04.10,21:41
Dovolím si vstúpiť do diskusie.
1. Priložená zmluva zadávateľky nie je v poriadku, lebo je uzatvorená podľa § 262 Obchodného zákonníka. (Viď § 1 - 4 Obch.z.), Ak by ju takto uzatvorili, išlo by o príjem podľa § 6 a zo strany zadávateľky o nedovolené podnikanie.
2. Vo všeobecnosti príjmy na základe Príkaznej zmluvy, ak nespadajú pod § 6, tak spadajú pod § 5. Nie pod § 8.

Ale to je iba môj názor a rôzni pracovníci DRSR môžu mať iné... :)
liba2
02.04.10,06:56
Zaujímavá téma.
Po skončení živnosti som bola požiadaná urobiť "v hodine 12-tej" účtovníctvo. Oprávnenie som už nemala, DVP nevyhovovala obidvom stranám, tak som "zosmolila" takúto zmluvu. Príjem považujem za jednorazový z dôvodu, že som skutočne to účto urobila po skončení ÚO za niekoľko dní, a žiadne iné účto som nerobila.
To že sa má účto viesť počas celého roka - to je na zodpovednosti ÚJ a preto myslím si, že nesúvisí s tým, či pre mňa ide o jednorazový príjem alebo nie.
Zaujíma ma váš názor.
jacekova
02.04.10,07:27
Zaujímavá téma.
Po skončení živnosti som bola požiadaná urobiť "v hodine 12-tej" účtovníctvo. Oprávnenie som už nemala, DVP nevyhovovala obidvom stranám, tak som "zosmolila" takúto zmluvu. Príjem považujem za jednorazový z dôvodu, že som skutočne to účto urobila po skončení ÚO za niekoľko dní, a žiadne iné účto som nerobila.
To že sa má účto viesť počas celého roka - to je na zodpovednosti ÚJ a preto myslím si, že nesúvisí s tým, či pre mňa ide o jednorazový príjem alebo nie.
Zaujíma ma váš názor.


a nemáš náhodou v predmete živnosti vedenie účtovníctva (ako SZČO)? lebo potom by to bol proste §6 a žiadny príležitostný príjem.
ak živnosť nemáš a si napr.zamestnanec, tak je to podľa mňa s tou zmluvou v pohode.
liba2
02.04.10,07:29
Zaujímavá téma.
Po skončení živnosti .......
ani živnosť ani prac. pomer.
jacekova
02.04.10,07:39
. .


prepáč, nevšimla som si. tak potom je to uplne v pohode ;)