2009
29.03.10,10:39
Dobrý deň.

Opíšem prípad. Manželka bola zbavená svojprávnosti a jej opatrovníkom sa stal manžel. Spolu deti nemajú ale každý má z predchádzajúceho manželstva 2 dospelé deti. Manželka pred svadbou vlastnila dom. Pokiaľ je zbavená svojprávnosti môže manžel prepísať celý dom na seba? Poprípade na deti s prvého manželstva? Podotýkam, že na liste vlastníctva figuruje ako jediný vlastník manželka.
Iulius
29.03.10,09:01
§ 192- Opatrovnícke konanie

čl. 2- v uzneseni, v ktorom sud ustanovuje opatrovnika uvedie i rozsah opatrovnickych práv a povinnosti.

Treba pozriet uznesenie ake prava sa v nom uvadzaju, ale opatrovnik ma konat v zaujme osoby, ktora mu bola zverena do opateri a prepisovanie jej majutku sa mi nezda ze by to bolo v jej zaujme.
hanelie
29.03.10,09:07
miestne príslušný súd na návrh zákonného zástupcu /opatrovníka /koná vo veci nakladania majetku /nemôže svojvoľne opatrovník rozhodovať o tomto majetku
2009
29.03.10,09:10
Manžel má plné opatrovníctvo. Jeho pani potrebuje 24 hodinovú starostlivosť. Jej demencia je tak pokročilá, že nevie ani rozprávať. On sa o ňu stará plnohodnotne stará ale......
Zdá sa mi to byť nespravodlivé. Dom je manželkin a má svoje dve vlastné deti. Podľa zákona by mal byť rozdelený na tretiny. Dobre deti sú samostatné ale dcérka býva s nimi. Je rozvedená s jedným vlastným a druhým nevlastným dieťaťom, ktoré si adoptovala počas manželstva a vybralo si bývanie s ňou. Z jedného platu ich ledva uživí a platiť si niekde v Bratislave podnájom je nad jej sily.
hanelie
29.03.10,09:29
Podľa zákona by mal byť rozdelený na tretiny
takéto rozdelenie prichádza do úvahy až po jej smrti,
2009
29.03.10,09:35
Ja viem Hanka iba som si vzdychla. Je mi jej ľúto. Veď aj ona sa stará. Nejak mi nesedí aby sa svojvoľne manipulovalo s majetkom nesvojprávneho človeka. Idem pozrieť ešte na ten paragraf 192
Xanti
29.03.10,09:37
Ja viem Hanka iba som si vzdychla. Je mi jej ľúto. Veď aj ona sa stará. Nejak mi nesedí aby sa svojvoľne manipulovalo s majetkom nesvojprávneho človeka. Idem pozrieť ešte na ten paragraf 192
Určite nemôže,
je to nad jeho právomoci, aj ked je opatrovníkom. Lebo toto je veľký úkon a musí s ním podľa mňa súhlasiť súd, teda odobriť predaj majetku a že je to v záujme danej osoby.
Hladám čosi o čo by som sa oprela, takže ak nájdem § tak prilepím.
Xanti
29.03.10,09:39
Možno toto pomôže, občiansky zákonník.
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

§ 27
(2) Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.

§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.


Takže 100% nemôže mng. predať nehnuteľnosť, ked je vo výlučnom vlastníctve ženy. Ak by to urobil predaj by bol neplatný. Treba to napadnúť na sude ak sa udialo.
2009
29.03.10,09:45
Možno toto pomôže, občiansky zákonník.
zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

§ 27
(2) Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.

§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.


Takže 100% nemôže mng. predať nehnuteľnosť, ked je vo výlučnom vlastníctve ženy. Ak by to urobil predaj by bol neplatný. Treba to napadnúť na sude ak sa udialo.

Toto som chcela vedieť. Vďaka Xanti :)
Xanti
29.03.10,09:46
Toto som chcela vedieť. Vďaka Xanti :)
Rado sa stalo.

mimotemy Ako žlč mi zovrela, ked som našla tvoj problém. Neskutočné, ako chce niekto na úkor druhého zbohatnúť. :mee:
2009
29.03.10,09:47
Všetkým Vám ďakujem za rýchle odpovede. Evika
arizona
29.03.10,09:53
Opatrovník nemôže konať v rozpore so záujmami toho, koho zastupuje. Inak zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil tomu, koho zastupuje.

Opatrovník spravujúci aj majetok osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony,ak nejde o bežnú vec, potrebuje na nakladanie s majetkom svojho zverenca schválenie súdu.( tzv. opatrovnícky súd ).
Súd v tomto konaní skúma, či úkon, ktorý má schváliť je v prospech toho, kto nemá spôsobilosť na právne úkony.
Ak manžel podpísal za manželku darovaciu zmluvu ako opatrovník, mal vopred požiadať o schválenie tohto právneho úkonu súd. Súd v tomto konaní skúma, či úkon, ktorý má schváliť je v prospech toho, kto nemá spôsobilosť na právne úkony.


Takéto konanie opatrovníka (darovanie nehnuteľnosti sa nepovažuje za bežnú vec) sa dá napadnúť návrhom na súd -určenia neplatnosti právneho úkonu, ktorým bol na základe darovacej zmluvy prevedený majetok manželky (zverenej osoby)
2009
29.03.10,09:54
Rado sa stalo.

mimotemy Ako žlč mi zovrela, ked som našla tvoj problém. Neskutočné, ako chce niekto na úkor druhého zbohatnúť. :mee:


Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.
Xanti
29.03.10,09:56
Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.
Myslím, že mng. teda opatrovník sa môže bodnúť. A po takých vyhrážkach by som žiadala o zmenu opatrovníka. Môže ním byť kludne aj dcéra.
arizona
29.03.10,10:05
Našťastie nie je to môj problém. Iba ma dojal ten osud. Stará sa rovnako ak nie viac ako manžel /opatrovník/. Ten ju stále drží v strese, že dom prepíše na seba a ju vyhodí.

Ak má dcéra námietky voči opatrovníkovi, môže dať návrh na súd na zmenu opatrovníka –( môže žiadať opatrovníctvo pre seba, alebo inú osobu)
Ako dôvod uvedie, že terajší opatrovník koná v rozpore voči tomu, koho zastupuje.