dadika22
29.03.10,10:43
Preštudovala som veľa príspevkov ohľadne prenájmu v súvislosti s §19 ods.3 zákona o DPH a stále v tom nemám dostatočne jasno. Takže moja otázka znie: kedy mi vzniká daňová povinnosť pre prenájme nebytového priestoru, ak je v zmluve dohodnutá platba vopred do 20.dňa v mesiaci?

S akými dátumami mám vystaviť faktúru, keď 20.3.2010 mi nájomca zaplatil nájomné na apríl? Splátkový kalendár nemáme, každý mesiac budeme fakturovať.

Dátum vystavenia: ?
Dátum dodania: ?
Dátum splatnosti: ?
IvoM
29.03.10,09:19
Dadika v §19.3 ktorý cituješ v otázke to je napísané, ďalej do toho vstupuje samozrejme ešte §19.4, teda ak Ti nájomca zaplatil za nájom 04/2010 20.3.2010 tak dátum dodania podľa §19.4 je 20.3.2010, ak ale vystavuješ faktúru popredu musíš dať dátum dodania za 04/2010 30.4.2010 a potom ak Ti uhradí skôr, tak nový daňový doklad s dátumom dodania ktorý sa rovná dátumu úhrady /20.3.2010/. Osobne by som fakturoval zálohy alebo zobral kauciu v hodnote napríkald nájmu za jeden mesiac a fakturoval nájom vždy v bežnom mesiaci.


(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.