Heli1
12.10.05,09:05
Chcela by som vedieť, či si môže dať firma (s.r.o.) do nákladov ubytovanie za živnostníka, s ktorým firma uzavrela Zmluvu o dielo s hodinovou sadzbou a zmluva obsahuje aj náhradu za ubytovanie (mi zaplatíme za neho ubytovanie, navyfakturuje nám)? Daňový úrad nám to nechce uznať. Môžeme sa brániť ?
KEJKA
12.10.05,07:30
Ak je v zmluve dohodnuté, že poskytnete živnostkom ubytovanie, tak Vám to mali vyfakturovať a bolo by to čisté. Váš náklad môže byť len to, čo u iného je zdaniteľný príjem, resp. je to v súlade s právnymi normami. A ubytovanie by se mohli zákonne uplatniť vo výdavkoch, len ak by to bolo ubytovanie vlastným zamestnancom.
Brániť sa môžete len tým, že dokážete prostredníctvom živnostníkov, že si áklady na ubytovanie uviedli vo svojich DPFO ako príjem (nepeňažný).
Tweety
12.10.05,08:17
Chcela by som vedieť, či si môže dať firma (s.r.o.) do nákladov ubytovanie za živnostníka, s ktorým firma uzavrela Zmluvu o dielo s hodinovou sadzbou a zmluva obsahuje aj náhradu za ubytovanie (mi zaplatíme za neho ubytovanie, navyfakturuje nám)? Daňový úrad nám to nechce uznať. Môžeme sa brániť ?Živnostník je pre spoločnosť dodávateľom služieb, preto si všetky náklady spojené s živnosťou znáša sám.
;)
Evanka
12.10.05,09:38
Chcela by som vedieť, či si môže dať firma (s.r.o.) do nákladov ubytovanie za živnostníka, s ktorým firma uzavrela Zmluvu o dielo s hodinovou sadzbou a zmluva obsahuje aj náhradu za ubytovanie (mi zaplatíme za neho ubytovanie, navyfakturuje nám)? Daňový úrad nám to nechce uznať. Môžeme sa brániť ?Mne sa zdá nezvyklé už to, že v Zmluve o dielo je hodinová sadzba, ale to asi teraz nie je podstatné. Zmluva mohla obsahovať, že suma bude zvýšená o výdavky na ubytovanie, (nie, že za neho zaplatí firma ubytovanie, pretože by platila firma niečo za iný subjekt a to asi nemôže byť považované za výdavok). Fakturácia živnostníkom mala byť zvýšená o túto sumu. Ubytovanie by zaplatil živnostník sám a mohol by to byť jeho daňovo uznateľný výdavok.
aladin
12.10.05,11:25
Mne sa zdá nezvyklé už to, že v Zmluve o dielo je hodinová sadzba, ale to asi teraz nie je podstatné. Zmluva mohla obsahovať, že suma bude zvýšená o výdavky na ubytovanie, (nie, že za neho zaplatí firma ubytovanie, pretože by platila firma niečo za iný subjekt a to asi nemôže byť považované za výdavok). Fakturácia živnostníkom mala byť zvýšená o túto sumu. Ubytovanie by zaplatil živnostník sám a mohol by to byť jeho daňovo uznateľný výdavok.Aj podľamňa. Však existuje najaka kalkulacia ceny... a v tom by mali byť zahrnuté take veci
bea
12.10.05,11:38
Možno by stálo za to pozrieť sa aj na toto:

http://www.porada.sk/showthread-t_13466.html

Možno ak by tá úhrada ubytovania bola v súlade so zákonom o cestovných náhradách, mohol by to byť daňový náklad.
KEJKA
12.10.05,12:54
Možno by stálo za to pozrieť sa aj na toto:

http://www.porada.sk/showthread-t_13466.html

Možno ak by tá úhrada ubytovania bola v súlade so zákonom o cestovných náhradách, mohol by to byť daňový náklad.
ale musel by to byť daňový výnos u živnostníka. Ale ak to nezahrnul do svojej fakturácie, tak to nezdanil takmer určite. Teraz sa s tým už tak často nestretávam, ale v minulosti sa takto bežne obchádzal zákon .... no a to už sme zrejme mimo porady.
batorek
25.09.08,17:47
Ja by som mal tiež dotaz ohľadne fakturácie ale nie za ubytovanie. Živnostník pracuje pre firmu, ktorá obstará materiál a živnostník fakturuje len prácu. To je v poriadku. V prípade keď je taká firma ktorá nedá materiál ale si ho kúpi živnostník a vyfakturuje aj materiál aj prácu. Pýtam sa, náklady, ktoré živnostník vynaložil na materiál si môže dať do účtovníctva aj vprípade že fakturuje i materiál?? Alebo fakturuje len prácu s cenou materiálu a materiál si dá on do nákladov. Díky batorek
ontko
17.11.08,19:54
Chcela by som sa spýtať, aké sú následné kroky DÚ, ak niečo také nájdu v účtovníctve, lebo my to máme obdobne a fungujeme takto už celý rok? Ak by sa to ešte dalo, chcela by som to čím skôr dať na pravú mieru. U nás išlo o to, že takýmto spôsobom sme si z tohto preplácaného ubytovania uplatňovali DPH. Aké sú sankcie DÚ alebo akú možnosť opravy nesprávneho účtovania mám v s.r.o., ktorá je platcom DPH a túto DPH z ubytovania živnostníkov si uplatňovala?
misolga
04.05.09,17:35
Chcela by som sa spýtať, aké sú následné kroky DÚ, ak niečo také nájdu v účtovníctve, lebo my to máme obdobne a fungujeme takto už celý rok? Ak by sa to ešte dalo, chcela by som to čím skôr dať na pravú mieru. U nás išlo o to, že takýmto spôsobom sme si z tohto preplácaného ubytovania uplatňovali DPH. Aké sú sankcie DÚ alebo akú možnosť opravy nesprávneho účtovania mám v s.r.o., ktorá je platcom DPH a túto DPH z ubytovania živnostníkov si uplatňovala?
-posúvam túto otázku, nakoľko mám ten istý prípad - sro-čka platí ubytovanie živnostníkom, ktorí vykonávajú pre ňu stavebné práce. Jedná sa o dosť vysoké sumy za ubytovanie a majiteľ sro-čky silou - mocou chce dať toto ubytovanie do nákladov aj dph. Márne mu vysvetľujem že v prípade jeho zamestnancov a jeho ako konateľa je to daňový náklad ale za živnostníkov túto sumu si do nákladov nemôže priznať. Chcem sa len uistiť že v prípade ak živnostník si ubytovanie platí sám a potom v rámci vyúčtovania vykonaných prác pre sro-čku na faktúru uvedie aj sumu za ubytovanie, či v takomto prípade si môže sročka túto sumu (práca+ubytovanie) uplatniť v nákladoch. Ďakujem za odpoveď.
optimistka
04.05.09,18:05
ubytovanie živnostníkov nie je váš daňový náklad, je to náklad, resp. výdavok živnostníkov
a títo živnostníci by to mali samozrejme zohľadniť aj vo svojej fakturácii za práce pre vás odvedené, vtedy je to ok
Llívia
21.10.10,11:47
Možno by stálo za to pozrieť sa aj na toto:

http://www.porada.sk/showthread-t_13466.html

Možno ak by tá úhrada ubytovania bola v súlade so zákonom o cestovných náhradách, mohol by to byť daňový náklad.


Zákon o cestovných náhradách § 1
"(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté."

V odvolávke 1a) je uvedený napr. § 536 a nasl. Obchodného zákonníka, ktorý sa týkaja zmluvy o dielo.

Ak firma (objednávateľ) uzatvorí so SZČO (zhotoviteľ) zmluvu o dielo, kde bude uvedené, že objednávateľ uhradí zhotoviteľovi cestovné náhrady v rozsahu len nákladov na ubytovanie, resp. že v zmysle zákona o cestovných náhradách zabezpečí objednávateľ pre zhotoviteľa ubytovanie, je možné na základe vyššie uvedeného toto ubytovanie dať do nákladov objednávateľa?
Mária.K.
21.10.10,12:22
Zákon o cestovných náhradách § 1
"(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté."

V odvolávke 1a) je uvedený napr. § 536 a nasl. Obchodného zákonníka, ktorý sa týkaja zmluvy o dielo.

Ak firma (objednávateľ) uzatvorí so SZČO (zhotoviteľ) zmluvu o dielo, kde bude uvedené, že objednávateľ uhradí zhotoviteľovi cestovné náhrady v rozsahu len nákladov na ubytovanie, resp. že v zmysle zákona o cestovných náhradách zabezpečí objednávateľ pre zhotoviteľa ubytovanie, je možné na základe vyššie uvedeného toto ubytovanie dať do nákladov objednávateľa?
Je potrebné je povedať, aké daňové dôsledky má poskytnutie ubytovania (cestovných náhrad živnostníkovi).
Cestovné náhrady nie sú predmetom dane len u zamestnancov, a to podľa § 5 ods. 5 písm. a) ZDP. U živnostníkov sú predmetom dane.
To znamená, že ak by objednávateľ osobe, ktorá pre neho vykonáva práce na základe zmluvy o dielo zaplatil ubytovanie a nepožadoval by náhradu, je potrebné vyčísliť hodnotu nepeňažného príjmu živnostníka a následne živnostník musí tento nepeňažný príjem zdaniť vo svojom daňovom priznaní. To sa mi zdá pomerne komplikované.
Monika Kováčová
21.10.10,12:30
Zákon o cestovných náhradách § 1
"(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté."

V odvolávke 1a) je uvedený napr. § 536 a nasl. Obchodného zákonníka, ktorý sa týkaja zmluvy o dielo.

Ak firma (objednávateľ) uzatvorí so SZČO (zhotoviteľ) zmluvu o dielo, kde bude uvedené, že objednávateľ uhradí zhotoviteľovi cestovné náhrady v rozsahu len nákladov na ubytovanie, resp. že v zmysle zákona o cestovných náhradách zabezpečí objednávateľ pre zhotoviteľa ubytovanie, je možné na základe vyššie uvedeného toto ubytovanie dať do nákladov objednávateľa?

všimla si si to podčiarknuté...
mne vychádza po lopate: môžeš poskytnúť náhrady osobám, ktoré plnia pre spoločnosť úlohy a nie sú vo vzťahu napr. živnosť - zmluva o dielo.
Llívia
22.10.10,05:24
všimla si si to podčiarknuté...
mne vychádza po lopate: môžeš poskytnúť náhrady osobám, ktoré plnia pre spoločnosť úlohy a nie sú vo vzťahu napr. živnosť - zmluva o dielo.
Monika, ďakujem. Máš pravdu. Zle som pochopila ten odsek. Odvolávka 1a) uvádza niektoré prípady, kedy nemôžu byť cestovné náhrady poskytnuté v zmysle zákona o cestovných náhradách(napr. zmluva o dielo, mandátna zmluva, zmluva o sprostredkovaní, zmluva o obchodnom zastúpení, zmluva o oprave a úprave veci, zhotovenie veci na zákazku).
Llívia
22.10.10,05:25
Je potrebné je povedať, aké daňové dôsledky má poskytnutie ubytovania (cestovných náhrad živnostníkovi).
Cestovné náhrady nie sú predmetom dane len u zamestnancov, a to podľa § 5 ods. 5 písm. a) ZDP. U živnostníkov sú predmetom dane.
To znamená, že ak by objednávateľ osobe, ktorá pre neho vykonáva práce na základe zmluvy o dielo zaplatil ubytovanie a nepožadoval by náhradu, je potrebné vyčísliť hodnotu nepeňažného príjmu živnostníka a následne živnostník musí tento nepeňažný príjem zdaniť vo svojom daňovom priznaní. To sa mi zdá pomerne komplikované.
Tú hodnotu si vyčísli živnostník sám alebo mu mám na to vystaviť nejaké potvrdenie?
Mária.K.
22.10.10,05:28
Tú hodnotu si vyčísli živnostník sám alebo mu mám na to vystaviť nejaké potvrdenie?
K tomu, aby si to vedel sám vyčísliť pravdepodobne nemá účtovné podklady.
kira
10.11.10,17:30
Dobrý večer. Máme so živnostníkom Zmluvu o sprostredkovaní. J e to obchodný zástupca. Za odmenu ide na kongres,pričom mu letenku a pobyt v zahraničí zaplatí naša firma. Pre nás ako spoločnosť by to boli náklady len ak by sme mu to prefakturovali, alebo si to môžme dať do nákladov? Ďakujem
ondrejvla
10.11.10,17:41
Dobrý večer. Máme so živnostníkom Zmluvu o sprostredkovaní. J e to obchodný zástupca. Za odmenu ide na kongres,pričom mu letenku a pobyt v zahraničí zaplatí naša firma. Pre nás ako spoločnosť by to boli náklady len ak by sme mu to prefakturovali, alebo si to môžme dať do nákladov? Ďakujem

V zmluve by si mala mať túto podmienku jasne vyznačenú, že mu uhradíte za služby a komplexné náklady na kongres, teda včítane cestovného. Ale toto všetko musí obsahovať zmluva.
kira
10.11.10,17:44
V zmluve by si mala mať túto podmienku jasne vyznačenú, že mu uhradíte za služby a komplexné náklady na kongres, teda včítane cestovného. Ale toto všetko musí obsahovať zmluva.

Ďakujem, spravím dodatok. Asi by som mala od neho žiadať aj cestovný príkaz
ondrejvla
10.11.10,17:47
Ďakujem, spravím dodatok. Asi by som mala od neho žiadať aj cestovný príkaz

Cestovný príkaz by som nežiadala, nejde ako zamestnanec, ide ako zástupca firmy, skôr by som žiadala nejakú správu z kongresu.
kira
10.11.10,17:51
Cestovný príkaz by som nežiadala, nejde ako zamestnanec, ide ako zástupca firmy, skôr by som žiadala nejakú správu z kongresu.

veľmi pekne ti ďakujem. :-)