ada1602
29.03.10,14:02
Pozdravujem všetky poraďáčky a prosím Vás o Vaše skúsenosti. Mám 40r. a čakám bábätko /prvé:)/. Môj gynekológ ma objednal na predbežnú konzultáciu ohľadne amniocentézy do Nitry. Bola ste niektorá na tomto vyšetrení v NR ? Mám totiž informáciu že v NR majú lekári veľmi zlý prístup k tehotným ženám ktoré majú viac ako 35 rokov. Ďakujem .
cloverdale
29.03.10,12:13
Pozdravujem,

a hlavne prajem veľa zdravia a trpezlivosti. Čo sa týka amniocentézy, absolvovala som ju v BA, ale stretla som sa tam s mamičkami, ktoré na toto špeciálne vyšetrenie prišli aj z NR a DS. Čo som sa s nimi rozprávala, povedali, že im bolo doporučené ísť do BA, neviem síce z akého dôvodu.
lujza.j
29.03.10,13:00
Pozdravujem všetky poraďáčky a prosím Vás o Vaše skúsenosti. Mám 40r. a čakám bábätko /prvé:)/. Môj gynekológ ma objednal na predbežnú konzultáciu ohľadne amniocentézy do Nitry. Bola ste niektorá na tomto vyšetrení v NR ? Mám totiž informáciu že v NR majú lekári veľmi zlý prístup k tehotným ženám ktoré majú viac ako 35 rokov. Ďakujem .

už samotné vyšetrenie je nočná mora aspoň pre mňa bolo, mám 40r. a ja som ju absolvovala pred 18r. v BA. neviem čo si vysvetľuješ pod zlým prístupom? pretože naše zdravotníctvo je na :mee:
willma
29.03.10,15:46
prístup každého lekára je taký ako mu dovolíš. Treba si uvedomiť, že on je tam pre teba a nie ty pre neho. Tak len odvahu a nebáť sa dôrazne požiadať o rešpekt a ľudský prístup.
ada1602
29.03.10,17:08
Ten zlý prístup spočíval v tom , že tehotnú ženu lekárka surovo posielala na potrat bez akéhokoľvek vyšetrenia, len na základe toho že mala po 40-tke. Tá to samozrejme odmietla vybavila si vyšetrenia v inej nemocnici a narodil sa jej krásny zdravý chlapček. Takýto prístup sa mi zdá veľmi surový. Jednalo sa o moju kamarátku, takže to mám z pravej ruky a nie "jedna tetka povedala". Ďakujem Vám za Vaše názory.
Ingrid Ondruskova
29.03.10,17:41
Mám za sebou pôrod v 39-ke, takže na tú príhodu "zíram jak blbec"...v mojom prípade boli lekári fakt úžasní /hlavne pri pôrode/...a vlastne až
teraz som si uvedomila, že ma na žiadnu amniocentézu nikdy nikto
neposielal...
Drdržím palce, aby všetko dobre dopadlo...
lujza.j
29.03.10,18:01
Ten zlý prístup spočíval v tom , že tehotnú ženu lekárka surovo posielala na potrat bez akéhokoľvek vyšetrenia, len na základe toho že mala po 40-tke. Tá to samozrejme odmietla vybavila si vyšetrenia v inej nemocnici a narodil sa jej krásny zdravý chlapček. Takýto prístup sa mi zdá veľmi surový. Jednalo sa o moju kamarátku, takže to mám z pravej ruky a nie "jedna tetka povedala". Ďakujem Vám za Vaše názory.
no tak to je nepríjemné - velmi :mee: ja som zase mala velmi málo rokov na túto katastrofu ale predsa som ju musela podstúpit. až pred pôrodom som pri náhodnom stretnutí s genetičkou zistila , že som vôbec na tento zákrok nemusela íst :mee: ale inak ti držím velmi palce:D
willma
29.03.10,18:57
Ten zlý prístup spočíval v tom , že tehotnú ženu lekárka surovo posielala na potrat bez akéhokoľvek vyšetrenia, len na základe toho že mala po 40-tke. Tá to samozrejme odmietla vybavila si vyšetrenia v inej nemocnici a narodil sa jej krásny zdravý chlapček. Takýto prístup sa mi zdá veľmi surový. Jednalo sa o moju kamarátku, takže to mám z pravej ruky a nie "jedna tetka povedala". Ďakujem Vám za Vaše názory.
fúúú, ale by som pani doktorku poslala pekne od pľúc niekam:mad:a slušné by to veru z mojej strany nebolo
ada1602
30.03.10,04:19
Som z toho riadne vyplašená a to sa ešte nič nedeje , všetky výsledky mám v poriadku v mojej rodine ani v rodine môjho manžela sa nevyskytla žiadna genetická porucha. Samozrejme že je aj v mojom záujme vedieť či budem mať zdravé dieťatko, ale mám z toho vyšetrenia veľký strach už teraz . Dám Vám vedieť ako dopadla konzultácia a hlavne aký bol prístup lekárov.
účtovník 007
30.03.10,05:44
ada1602,
hlavne prestaň stresovať a nenechaj sa ovplyvňovať ani najlepšou kamarátkou. Nikdy nevieš, ako to bolo naozaj a či sa aj kamarátka nepričinila o určité správanie.
Teraz k amniocentéze. Patríš do vekovej skupiny rodičiek,u ktorých je zvýšené riziko rôznych genetických ochorení. Z tohto dôvodu Ťa posielajú na vyšetrenie. Nie je to vyšetrenie bolestivé, ani si nestihneš uvedomiť, odber. Robí sa amniocentickou ihlou(nevyzerá pekne, ale neboj sa.) ktorá sa cez brušnú dutinu zavedie do plodového vaku a odoberie sa plodová voda. Tesne predtým pôjdeš na sono, aby vedeli kde a ako je otočený plod. Zranenia plodu sa nemusíš obávať. Miesto vpichu prelepia a určitý čas by si mala ležať a nič nezdvíhať. Amniocentézu som absolvovala, pričom na 90% bolo isté, že dieťa nie je v poriadku. Bolo. :)
Hlavne sa treba ukľudniť, aj keď je to ťažké. Toto vyšetrenie pokladám za náročné hlavne po psych. stránke , nie fyzickej. Sú omnoho nepríjemnejšie a bolestivejšie vyšetrenia, ale toto medzi ne nepatrí.
Verím, že budete v poriadku a budeš sa tešiť z malého uzlíčka. Nie je nič krajšie, ako malé dieťa.

PS: A hlavne nezabudni, že každý má iný prah citlivosti na bolesť a stres. Ak Ti tu teda niekto napíše, že to bolo hrozné a strašné, nemusí sa to stotožniť s tým, ako to budeš vnímať Ty.
willma
30.03.10,06:21
presne ako píše bobo- každý má iný prah bolestivosti. Absolvovala som amnio a so mnou na izbe bola ešte jedna budúca mamina. Po jej telefonickom rozhovore s príbuznými som sa nestíhala čudovať, keby som to nemala za sebou tak z nemocnice asi ujdem. Bol to nepríjemný zákrok, ale znesiteľný ale podľa jej slov asi nič horšie už nemôže byť. A ešte doplním, počas celého odberu stále kontrolovali cez sono polohu bábätka.
lujza.j
30.03.10,14:43
ja som toto vyšetrenie absolvovala ako som už písala pred 18r nebolo to síce v "dobe kamennej", ale pri odbere akosik zabudli na kontrolu sonorafom, aby mi do dcéry nepichli tak mi ju doktor "odtláčal" rukou:( a to som na sono chodila každé cca. 3 týždne robila som v nemocnici takže to pre doktora nebol problém. to, že toto vyšetrenie nie je bolestivé uverí iba tá ktorá to už má zasebou, pretože vedomie, že sa to robí punkčnou ihlou, ktorá nie je najtenšia a robí sa to za vedomia, asi ťažko niekoho presvedčí, že to nebolí. inak ak príde po zákroku k spontánnemu potratu pripisuje sa to amniocentéze:mee:
ada1602
31.03.10,06:24
Ja nemám strach z bolesti , ale zo všetkých rizík ktoré pri amniocentéze hrozia . Teraz som hlavne zvedavá na prístup lekárov v NR. Na budúci týždeň ma čaká konzultácia , amniocentéza má ešte čas .
azla
31.03.10,06:52
Moja kamoška (tiež čakala babätko po 40) mala krvné a iné výsledky v norme, napriek tomu mala odporúčanú amniocentézu, ale ju odmietla z dôvodu, že informácia z vyšetrenia by aj tak nezmenila jej rozhodnutie dieťa donosiť. (preto nechcela ani podstupovať prípadne riziko)
To bolo jej rozhodnutie.

Každá žena sa rozhoduje sama za seba a za svoje dieťa.
Aňuška
31.03.10,08:30
Ja som ju absolvovala pred vyše 13 rokmi. Veľmi som sa tiež bála, aby som neprišla o vytúžené bábätko, ale odber bol bezbolestný, kontrolovaný sonom. Jediné, čo bolo hrozne nepríjemné, že pri zákroku ma obstalo asi 12 medikov :rolleyes: No a tiež to čakanie na výsledky bolo trocha zničujúce, ale všetko bolo v poriadku a mám krásneho a šikovného syna.
AHA
31.05.10,15:26
V decembri som mala 38 rokov a teraz som asi v 4 týždni tehotenstva aj mne gynekológ spomínal amniocentécu ale je naozaj potrebná ak je to moje druhé dieťa a ja sa necítim zle ?
( ináč aj prvé aj druhé sú vymodlené takže sa veľmi teším )