Wotan
29.03.10,15:27
chcel by som vas poziadat o radu:

Nie som platca DPH. Poskytujem sluzby v oblasti v ktorej podnikam.

Doteraz som riesil fakturacie takto: Vystavil som zakaznikovi proforma fakturu so splatnostou 14dni. Po obdrzani sumy na moj ucet, som k tomu dnu vystavil ostru fakturu. Je to takto spravne?

Proformu vystavujem z toho dovodu, ze ak by mi sumu neuhradil, tak by som vlastne uz mal v uctovnictve ostru fakturu a ziadne peniaze.

Cital som vsak mnoho clankov, ze aj ked vystavim najprv proformu, ze je to rovnake ako zalohova faktura a ze by som to mal potom na ostrej fakture odpocitat.

Avsak proforma faktura je nic, nie je ani danovy doklad - je to proste len info pre klienta ze ma zaplatit danu sumu. Viete teda poradit co je spravne?

A este jedna vec- ked to robim tymto sposobom, tak vsetky ostre faktury co mam su vlastne s rovnakym datumom vystavenia aj splatnosti - kedze ich vystavujem presne ku dnu, ked obdrzim peniaze na ucet. Nevadi to? Neurcuje zakon splatnost min. 14dni?
grammatika
29.03.10,15:59
Ak si vystavil proforma FA (zálohovú FA), tak ju zaeviduješ v evidencii zálohových FA. Keď Ti ju uhradia, tak vystavíš "ostrú" FA-daňový doklad v ktorom odpočítaš zálohu (i uvedieš číslo zálohovej FA) Ak bola výška zálohy v celej sume ako suma dodávky, tak k úhrade bude 0.
Zákon neurčuje min.splatnosť, môže byť deň dodania aj dňom splatnosti.
Wotan
29.03.10,16:19
dakujem za odpoved. Este by ma zaujimalo ako je to s cislovanim proforiem i zalohovych faktur. I ked je to v podstate to iste, v niektorych pripadoch som vystavil zalohovu fakturu na cast celkovej sumy, a v niektorych pripadoch proforma fakturu - na celu sumu.

Ci musim cislovat zvlast zalohove a zvlast proforma faktury, ale to vsetko moze byt jeden ciselny rad.

dakujem
grammatika
29.03.10,16:25
Zálohová FA=proforma FA
Aký číselný rad si zvolíš, taký bude :)
(viď interná smernica)
Wotan
29.03.10,16:48
ospravedlnte moju nevedomost :)

Chcete povedat ze ked mam napr. ZALOHOVU fakturu /na fakture ja napisane Zalohova faktura/ cislo napr. 10001, a nasledujuca je PROFORMA s napisom na fakture PROFORMA FAKTURA tak ta moze mat cislo 10002? Nemusi mat proforma iny ciselny rad napr. 20001...


A ono mam jeden problem - ked vystavim napr. proformu na 500EUR, a klient mi celu sumu nevie vyplatit naraz, tak to plati po castiach aj na 3krat - cize musim mu potom 3 zalohove faktury vystavit na kazdu prijatu sumu. Co ale s tou proformou, ktora bola vystavena na celu sumu - tu predsa nemozem odcitat na ostrej fakture, kedze celu sumu naraz neuhradil... tym vlastne ta proforma prepadne, a narusi sa ciselny rad.... co v takom pripade?
MatoB
29.03.10,17:52
Hmmm trosku nechapem vasej debate myslim ze medzi zalohovou a proforma fakturou nie je ziadny rozdiel mam pocit ze na slovensku je zalohova faktura a v cesku proforma faktura vy sa tu bavite ako keby to boli dva rozdielne doklady. Alebo mam zle informacie??? Upozornite ma ak sa mylim.
Rozalka
29.03.10,18:03
Tie proforma faktúry vystavuješ pred poskytnutím alebo až po poskytnutí služby?
hnedoočka
29.03.10,18:25
Tie proforma faktúry vystavuješ pred poskytnutím alebo až po poskytnutí služby?

Rozalka , predpokladám, že pred poskytnutím služby.

Rozdiel medzi zálohovou fa a proforma nie je. Tiež dostávame také faktúry , po poskytnutí služby, alebo dodávky materiálu a potvrdení prevzatia ,nám príde ostrá fa. Dátum vystavenia a splatnosť je podľa mňa v poriadku, len ak dovolí program , odčítala by som na nej vopred zaplatenú zálohovú platbu a k úhrade ti ostane nula.
grammatika
29.03.10,18:33
Hmmm trosku nechapem vasej debate myslim ze medzi zalohovou a proforma fakturou nie je ziadny rozdiel mam pocit ze na slovensku je zalohova faktura a v cesku proforma faktura vy sa tu bavite ako keby to boli dva rozdielne doklady. Alebo mam zle informacie??? Upozornite ma ak sa mylim.

napísala som, že ZF=proformaFA :)
Wotan
29.03.10,18:57
ano uz mi to je jasne, ze proforma=zalohova, len fakturacny program Pohoda tam ponuka aj Proformu aj Zalohovu zvlast.

Proformu samozrejme vystavujem najprv, a az po jej uhrade davam ostru fakturu.

Avsak neviem ako postupovat v mojom uvedenom pripade - vystavim proformu na sumu 500EUR, ale klient mi to splati az na 3krat - proforma je vsak vystavena na celu sumu. To mam po obdrzani kazdej casti sumy vystavovat dalsie proformy alebo ak chcete zalohove faktury?
hnedoočka
29.03.10,19:42
ano uz mi to je jasne, ze proforma=zalohova, len fakturacny program Pohoda tam ponuka aj Proformu aj Zalohovu zvlast.

Proformu samozrejme vystavujem najprv, a az po jej uhrade davam ostru fakturu.

Avsak neviem ako postupovat v mojom uvedenom pripade - vystavim proformu na sumu 500EUR, ale klient mi to splati az na 3krat - proforma je vsak vystavena na celu sumu. To mam po obdrzani kazdej casti sumy vystavovat dalsie proformy alebo ak chcete zalohove faktury?

nie, klient platí na základe tej jednej zálohovej faktúry.

ty buď ku každej platbe vystavíš ostrú fa a odčítaš zálohu, alebo ak to nie je možné, vystavíš ostrú fa až po zaplatení celej sumy.
Dovtedy účtuješ platby ako prijaté zálohy.
Klient ako poskytnutú zálohu.
Petra2536147
30.07.12,12:47
dobry den, chcem sa spytat, ci ma niekto skusenosti s Money S4 a konkretne s postupom pri zalohovych prijatych FA...ak hej, bola by som vam vdacna za rady...dakujem