Ociviste
29.03.10,18:13
Dobry den, chcela by som sa opytat, ako uctovat jednotlive zlozky mzdy.
Odvody do SP a ZP za zamestnanca zauctujem ako VOZD- mzdy a v cleneni si mozem rozclenit podla seba?
Odvody zamestnavatela do SP a ZP zauctujem ako VOZD - odvody do fondov?
Dakujem za odpoved.
Zita5
29.03.10,17:15
Postupy JU

§ 4
Peňažný denník
6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

(7) Príjmy, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. d) prvého bodu alebo druhého bodu sa uvedú v prehľade podľa odseku 6 písm. d) tretieho bodu.

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


Odpoveď hrubo vyznačená .
Lucinka23
22.02.12,19:40
Prosím Vás o radu v nasledovnom:

Spracovala som mzdy za 12/2011, ktoré boli splatné do konca januára. Záväzky som si nahodila do JÚ k 31.12. Pred ich výplatou som zistila, že som pri výpočte spravila chybu. Preplácala som dovolenku pri konci PP žene na MD a nemali za z toho platiť odvody do SP. No ja som ich zrazila a odviedla. Mzdy som prepracovala s tým, že zamestnankyni som už vyplatila správnu sumu. Na SP som zaslala žiadosť o vrátenie poistenia zaplateného bez právneho dôvodu. Mne ide teraz o to, ako mám k 31.12. zaúčtovať záväzky vyplývajúci zo mzdy. Či mám záväzky evidovať v pôvodnej výške a až v januári si zaúčtovať záväzok voči SP na základe žiadosti alebo záväzky dať už v správne výške.

Ďakujem.
Katka22
23.02.12,06:39
Dobrý deň .
Ja by som si záväzky k 31.12.2011 nahodila už v opravenej sume a spravila by som si pohľadávku voci SP .
( Podľa mňa sa dá dohodnúť so SP , aby ste za 01/2012 odviedli nenej na poistnom o preplatok a tak by sa to vyrovnalo )
Lucinka23
23.02.12,14:40
Katka ďakujem, asi to nahodím ako píšete, s tým, že v januári po úhrade budem mať pohľadávku voči SP a tú zúčtujem keď mi prídu peniaze.
Katka22
24.02.12,06:57
Aj tak sa to dá spraviť :-)