Stanicka
12.10.05,11:23
Poraďáci prosím poraďte! Firma, ktorá sa zaoberá predajom ojazdených áut, plátca DPH, dovezie ojazdené osobné auto z Nemecka za účelom jeho ďalšieho predaja - teda ako tovar. Na faktúre za auto je suma a 0% DPH Export.

Ako to mám dať do priznania DPH? Myslím konkrétne riadky.

Vďaka za odpovede. som z toho jeleň!
Jana Acsová
12.10.05,14:32
Ak sa jedná o osobné motorové vozidlo kategórie M1, ktoré ste nadobudli bez vyčíslenia dane, znamená to, že daň nebola pri predaji uplatnená. Od koho ste auto nadobudli, od toho sa odvíja Váš ďalší postup pri predaji. Z naznačeného mi vychádza, že do DP to nedávate nikde. Doplňte prosím informáciu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Bunny
12.10.05,14:41
nemala by tá firma urobiť samozdanenie??? ved nadobudla od platiteľa v tuzemsku tovar... hm?
Jana Acsová
12.10.05,16:13
nemala by tá firma urobiť samozdanenie??? ved nadobudla od platiteľa v tuzemsku tovar... hm?Nemusí to byť pravidlo. Podaných je málo info ale aj zo zadania sa javí, že samozdanenie nepripadá do úvahy, nakoľko vozidlo už bolo zdanené.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ale opakujem: je potrebné doplniť údaje zadávateľom otázky.
Stanicka
12.10.05,16:18
Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.
Jana Acsová
12.10.05,16:20
Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.Koľko má auto najazdených km a kedy bolo prvýkrát uvedené do užívania?
Stanicka
13.10.05,05:22
Koľko má auto najazdených km a kedy bolo prvýkrát uvedené do užívania?
135900 km, do uzivania 10.10.2001. Je to ojazdene auto, nie nove.
Bunny
13.10.05,06:00
tak teda ten nemec ani nie je platiteľom? nie je to teda ani NDP, tak nemáš čo samozdaňovať... nedávaš to do DPH priznania... . Pri predaji by si mohla využiť ustanovenie § 66. Ak niekto má iný názor, tak sem s ním :) :) :) : :)
sway
13.10.05,06:36
Poraďáci prosím poraďte! Firma, ktorá sa zaoberá predajom ojazdených áut, plátca DPH, dovezie ojazdené osobné auto z Nemecka za účelom jeho ďalšieho predaja - teda ako tovar. Na faktúre za auto je suma a 0% DPH Export.

Ako to mám dať do priznania DPH? Myslím konkrétne riadky.

Vďaka za odpovede. som z toho jeleň!
Akurát mi prišlo DPH - Aktuaklity 21/2005 a tu píšu ohľadom nadobudnutia ojazdeného os.automobilu z EU "....Osobitý spôsob uplatňovania DPH pri os. autách oproti ostatným členským štátom je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe os.automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania.

Tak určite si over či je dodávateľ plátca DPH !!!;)
Jana Acsová
13.10.05,14:47
Je to M1. Nadobudnuté je to od "Handel mit Industriegutern", nie je tam jeho IČ DPH. Ako cenu uviedol sumu za tým netto Export. Nič viac sa z faktúry vyčítať nedá.V tomto prípade viem zaujať stanovisko iba v prípade, že sa jedná o kúpu vozidla od neplatiteľa DPH, t.j. nejedná sa o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 a preto nemôžu nastúpiť ani súvisiace daňové povinnosti.

Neviem však posúdiť správnosť vystavenia faktúry, t.j. napr., či dodávateľ vedel, že vystavuje doklad pre slovenského platiteľa a pod., t.j. overenie, či sa naozaj jedná o osobu, ktorá nie je identifikovaná na daň v Nemecku.
Jana Acsová
13.10.05,14:48
Akurát mi prišlo DPH - Aktuaklity 21/2005 a tu píšu ohľadom nadobudnutia ojazdeného os.automobilu z EU "....Osobitý spôsob uplatňovania DPH pri os. autách oproti ostatným členským štátom je napr. v Nemecku, kde je možnosť odpočítania dane pri kúpe os.automobilu bez ohľadu na to, či je kúpené predajcom alebo iným platiteľom dane na účely podnikania.

Tak určite si over či je dodávateľ plátca DPH !!!;)Keby sa jednalo o intrakomunitárne dodanie, dodávateľ by bol povinný túto skutočnosť uviesť v texte faktúry.
mimuška
14.10.05,10:39
december 2004
osobné auto ojazdnené (km15340, 1.uvedenie do prevádzky 26.5.2003)
dovezené zo Španielska cez firmu A - hromadného dovozcu
ten auto predal firme B,ktorá nemá vo výpise z OR predaj ojazd.vozidiel
tá predala auto nám -firme C a to bez DPH
teraz sa mi to dostalo do rúk a podľa mňa by nám auto malo byť faktúrované aj DPH -keď to firma B nemala v majetku ale to vlastne predala ako tovar

alebo sa mýlim ?
Jana Acsová
14.10.05,10:42
december 2004
osobné auto ojazdnené (km15340, 1.uvedenie do prevádzky 26.5.2003)
dovezené zo Španielska cez firmu A - hromadného dovozcu
ten auto predal firme B,ktorá nemá vo výpise z OR predaj ojazd.vozidiel
tá predala auto nám -firme C a to bez DPH
teraz sa mi to dostalo do rúk a podľa mňa by nám auto malo byť faktúrované aj DPH -keď to firma B nemala v majetku ale to vlastne predala ako tovar

alebo sa mýlim ?Chýba informácia o kategórii vozidla, ako aj o postaveniach firiem A, B a C - to sú tuzemské subjekty, platitelia dane? Resp. či sa jedná o platiteľa môže byť rozhodujúce u firmy, od ktorej automobil obstaráte.
mimuška
14.10.05,10:52
firma A netuším
firma B je platiteľ
firma C (my) = platiteľ
auto je osobné opel vectra(nemám po ruke kategóriu)
Jana Acsová
14.10.05,11:06
Stále nedostatok informácií. Skúsim všeobecne.
Ak ste osobné motorové vozidlo kategórie M1 obstarali od tuzemského platiteľa dane, ktorý pri predaji uplatnil oslobodenie podľa § 42 Zákona o DPH, na faktúre by malo byť uvedené, že sa jedná o oslobodené plnenie. V tomto prípade nemáte žiadne povinnosti pri obstaraní vozidla v súvislosti s DPH, iba uvádzať túto skutočnosť v daňovej evidencii podľa § 70 ZDPH ako prijatú dodávku s uplatneným oslobodením.
mimuška
14.10.05,11:21
ďakujem
myslela som ,že urobili chybu keď nám vlastne tovar (lebo to osobné auto nemohli mat ako HIM) faktúrovali bez DPH