Whiter
29.03.10,18:28
Dobrý deň, snažil som sa nájsť odpoveď a chcel som sa vyhnúť zakladaniu novej témy, no bohužiaľ sa mi to nepodarilo :/.
Mám takýto problém,
1)som platca dph s.r.o.
2)chcem kúpiť nové auto na firmu v ČR
3)auto v ČR kúpim bez dph
4)Musím na Slovensku zaplatiť dph a bude mi potom vrátená?

Viem že na SK môžem kúpiť auto na firmu (potrebujem ho na služobné cesty) a dph by mi bola vrátená. Ale platí to aj v rámci nákupu v EU, prípadne v ČR?
Účtovníčka mi tvrdí že nie a ja som bol v tom že áno a zaplatil som zálohu v ČR.

Ďakujem !
xiastro
29.03.10,18:40
Na Slovensku neplatíte žiadnu DPH, nakoľko sa to vykáže len v daňovom priznaní k DPH ako samozdanenie, ale to už účtovníčka vie.
Whiter
29.03.10,18:54
Ďakujem, môže mi ešte niekto potvrdiť informáciu, že aj pri nákupe auta z ČR neprídem o výhodu nákupu vozidla bez dph.
ALBO
30.03.10,05:42
Ďakujem, môže mi ešte niekto potvrdiť informáciu, že aj pri nákupe auta z ČR neprídem o výhodu nákupu vozidla bez dph.

Podľa § 49/2 pís. c máte nárok na odpočet z nadobudnutia tovarov /§11/ všeobecne . Urobíte samozdanenie= vy odvediete výstupovu daň v termíne podľa § 20 a odpočítate si v termíne podľa § 51/1/d). Ak pozriete do starého a nového zákona §49/7, tak tam vypadlo ustanovenie o zákaze odpočtu DPH pri osobných autách, ktoré platilo rovnako pre tuzemsko aj zahraničie.
Jana Acsová
30.03.10,07:27
Ďakujem, môže mi ešte niekto potvrdiť informáciu, že aj pri nákupe auta z ČR neprídem o výhodu nákupu vozidla bez dph.Potvrdzuje ALBO a pripájam sa. DPH môže platiteľ uplatniť štandardne v závislosti od druhu poskytovaných služieb. Ak má iba zdaňované činnosti (nie oslobodené a netýka sa ho koeficient) môže ním uplatnenú daň aj odpočítať v plnej výške. T.j. obstarávacia cenu auta bude pozostávať z ceny auta bez DPH.