mhrosso
29.03.10,20:34
Zdravim,

zakladám e-shop zamerany na specialny tip bizuterie. Tento tip bizuterie alebo sperkov zacala vyrabat, a v podstate ho vynasla, jedna silna firma v tomto obore. Moj business model sa bude zakladat na predaji imitacii ich bizuterie, ale bude jasne uvedene ze to nie je orginal a ze je to bizuteria inspirovana touto znackou.

Zajednal som si domenu iXXX.sk, kde XXX je nazov tej velkej spolocnosti a znacka pod ktorou predavaju svoje produkty.

Nemohol by z toho byt pravny problem, ze pouzivam ich meno?

Nieco ako iCasio.sk, kde by som predaval hodinky, ziadne fake oznacenie Casio. Iba by to boli NO NAME a bolo by jasne ze su to neni prave Casio.

Dakujem za rady
nika17
07.04.10,07:22
ja v tom vidím jeden veľký právny problém:)
gabooz
07.04.10,11:02
Mat zaregisktrovanu domenu iucasio.sk nie je az taky pruser ako predavat repliky, najma ak tvar, dizajn je chraneny ochrannymi znamkami. To ze napises, ze ide len o repliku ta nezbavuje zodpovednosti.

§ 46 Obchodneho zakonnika

Klamlivé označenie tovaru a služieb


(1) Klamlivým označením tovaru a služieb je každé označenie, ktoré je spôsobilé vyvolať v hospodárskom styku mylnú domnienku, že ním označený tovar alebo služby pochádzajú z určitého štátu, určitej oblasti alebo miesta alebo od určitého výrobcu alebo že vykazujú osobitné charakteristické znaky alebo osobitnú akosť. Nerozhodné je, či označenie bolo uvedené bezprostredne na tovare, obaloch, obchodných písomnostiach a pod. Takisto je nerozhodné, či ku klamlivému označeniu došlo priamo alebo nepriamo a akým prostriedkom sa tak stalo. Ustanovenia osobitného zákona platia obdobne.

(2) Klamlivým označením je aj také nesprávne označenie tovaru alebo služieb, ku ktorému je pripojený dodatok slúžiaci na odlíšenie od pravého pôvodu, ako výrazy "druh", "typ", "spôsob" a označenie je napriek tomu spôsobilé vyvolať o pôvode alebo povahe tovaru alebo služieb mylnú domnienku.

(3) Klamlivým označením nie je uvedenie názvu, ktorý sa v hospodárskom styku už všeobecne vžil ako údaj slúžiaci na označovanie druhu alebo akosti tovaru, ibaže by k nemu bol pripojený dodatok spôsobilý klamať o pôvode, ako napríklad "pravý", "pôvodný" a pod.

(4) Týmto ustanovením nie sú dotknuté práva a povinnosti zo zapísaného označenia pôvodu výrobkov, ochranných známok, chránených odrôd rastlín a plemien zvierat ustanovené osobitnými zákonmi.