juko
20.05.04,21:45
Máme auto zaradené v majetku firmy. Robí sa riadna evidencia jázd. Sme plátci DPH a účtujeme v JÚ. Celý nákup PHM si dávam priamo do nákladov /ZDPH do réžie, DPH do neovplyvniteľných výdavkov/. Musím prepočítavať spotrebu každý mesiac podľa najazdených km, alebo stačí na konci roka urobiť sumarizáciu, či skutočná spotreba neprevýšila spotrebu uvedenú v TP.
Ako to účtujete vy?
Za príspevky vopred ďakujem.
----------------------
viac hláv, viac rozumu.:o
Lenka
21.05.04,04:50
Ja prepocitavam skutocnu spotrebu podla TP az na konci roka:)
jessica
21.05.04,07:48
Aj ja to robím ku koncu roka, ale skutočne neviem či je to správne, lebo čo sa týka DPH asi by bolo správnejšie, aby sa neodpočítala DPH za súkromné km v každom daň.priznaní. Nie? Čo myslíte? A prečo dávate DPH do neovplyvniteľných výdavkov?
tibor
21.05.04,08:15
záleží na tom, aké percento tých súkromných jázd máš a koľko máš tých automobilov na súkromné účely - ak ste menšia firma a uvedené percento je zanedbateľné - stačí raz ročne...mám to odobrené kontrolou
vladan
21.05.04,09:22
Aj ja to robím ku koncu roka, ale skutočne neviem či je to správne, lebo čo sa týka DPH asi by bolo správnejšie, aby sa neodpočítala DPH za súkromné km v každom daň.priznaní. Nie? Čo myslíte? A prečo dávate DPH do neovplyvniteľných výdavkov?
Jessica,

ide o jednoduché účto, takže DPH je neovplyvniteľný výdavok!
ANNA
21.05.04,11:05
Jessica,

ide o jednoduché účto, takže DPH je neovplyvniteľný výdavok!
Mám dojem, že Jessice nejde o DPH ale o DPH z PHM na súkromné účely.
Podľa mňa je ideálne mesačne vyčleniť súkromné jazdy - z nich vrátiť DPH. Nadspotreba ( z TP )je možné robiť aj na konci roka z nákladom mínusom a na náklady neoplyv.HV a na DPH to nebude mať vplyv.
jessica
21.05.04,13:23
Áno, myslela som DPH zo súkr.PHM:-) Čo s tým, keď som to nerobila po mesiacoch?:-( Mám podať dodatočné? Ach jááááj.
A pri nadspotrebe na konci roka tiež vznikne benzín minutý akoby navyše, takže aj tam sa nájde nejaká DPH ku PHM, ktorá je nedaňová. Alebo nie?
juko
21.05.04,14:33
myslím, že DPH s nadspotrebou nemá žiaden súvis. Pri prepočítavaní spotreby podľa TP sa už s DPH neuvažuje. Alebo sa mýlim?
jessica
22.05.04,08:46
No ved práve, ja som to konzultovala s dan.poradkynou a veru mi nedala jasnu odpoved. Aj odpisy na auto by sa mali ponižovať o percento súkromných jázd, ale ked som sa pytala účtovnikov, tak to nikto nerobí.
M3G
22.05.04,13:49
Podľa mňa nákup PHM sa považuje za nákup materiálu a ak ste na aute preukázateľne nejazdili súkromne, nevidím dôvod, prečo by ste mali krátiť DPH(pokiaľ ide iba o nadspotrebu).

Horšie je to, ak je evidentné, že ste jazdili súkromne. V tom prípade by ste mali urobiť na výstupe DPH výpočet o počte najazdených súkromných kilometrov krát sadzba na 1 km. A mali by ste to robiť po štvrťrokoch(mesiacoch). Dodatočné priznanie DPH neodporúčam dávať, skôr by som na konci roka rozpísal cesty tak, aby Vám nevyšla žiadna nadspotreba.
vcielka
07.05.05,21:29
nie nemylíš sa, je to presne tak!
Beata
07.05.05,22:32
Podľa mňa nákup PHM sa považuje za nákup materiálu a ak ste na aute preukázateľne nejazdili súkromne, nevidím dôvod, prečo by ste mali krátiť DPH(pokiaľ ide iba o nadspotrebu).

Horšie je to, ak je evidentné, že ste jazdili súkromne. V tom prípade by ste mali urobiť na výstupe DPH výpočet o počte najazdených súkromných kilometrov krát sadzba na 1 km. A mali by ste to robiť po štvrťrokoch(mesiacoch). Dodatočné priznanie DPH neodporúčam dávať, skôr by som na konci roka rozpísal cesty tak, aby Vám nevyšla žiadna nadspotreba.Úplne súhlasím s M3G.

Jukovi nejde o súkromné jazdy, ale o benzín nad limit. Ak za rok nakúpi viac benzínu ako mu dovoľuje spotreba podľa TP, je toto spotreba nad limit a túto musí dať do výdavkov neovplyvniteľných ZD. Avšak nárok na odpočet DPH má.
Tento prepočet osobne robím raz ročne, tiež to mám odobrené kontrolou.