zula
12.10.05,12:47
Dobry den,

vedel by mi niekto prosim Vas poradit ako mam postupovat v pripade, ze som platitel DPH a dostala som fa za sluzby od zahranicneho dodavatela, ktory je tiez platitelom DPH (AT). Faktura obsahuje aj ciastku 20% DPH. Je to v poriadku? Ako mam postupovat, pri naroku na vratenie DPH?

Dakujem.
NADEJKA
12.10.05,11:32
Dobrý deň,

z Tvojej otázky som pochopila,že ide o dodávateľa z Rakúska.Pokiaľ ste obidvaja plátcami DPH a samozrejme sú obidva štáty v Európskej únii,nevidím dovod prečo vystavili faktúru s DPH. Malo by tu ísť o samozdanenie,takže faktúra by mala byť vystavená bez DPH a len v rámci mesačného či štvrťročného priznania k DPH si uplatníš DPH na vstupe a výstupe - takže konečný efekt = O = samozdanenie.
zula
12.10.05,11:45
Ano, obaja sme platcami, nie som si ista ani ja, ci je to vporiadku, este predpokladam, ze je to mozne z toho dovodu, ze dana sluzba bola mojmu zahranicnemu dodavatelovi fakturovana inou rakuskou spolocnostou, tzn, ze mne danu sluzbu len refakturoval.
Bunny
12.10.05,11:47
ak bolo miesto dodania služby v rakúsku tak ti správne dodávateľ fakturoval s rak. dph. O akú službu sa jednalo? alebo to bola faktúra za tovar?
zula
12.10.05,11:50
Boli to sluzby za ubytovanie a stravovanie obchodnych - treningove skolenie obchodnych partnerov. Je mozne si tuto dan potom vyziadat z DU v Rakusku? Do akeho riadku v DP ju mam uvadzat?
Bunny
12.10.05,12:00
ak sa toto školenie obch. partnerov uskutočnilo v rakúsku, tak aj služby so školením spojené sa priradia k tomuto školeniu. Teda jedná sa o vzdelávaciu službu, - miesto dodanie je rakúsko a rakúšak ti správne fakturoval rakusku dph. Ty do dan. priznania k dph uvázaš len tuzemské plnenia... a túto faktúru do svojho DP k dph nezahrnieš...
Daň zaplatenú rakúšakovi si môžeš vyžiadať od rak. daň. úradu.
sway
12.10.05,12:03
Dobrý deň,

z Tvojej otázky som pochopila,že ide o dodávateľa z Rakúska.Pokiaľ ste obidvaja plátcami DPH a samozrejme sú obidva štáty v Európskej únii,nevidím dovod prečo vystavili faktúru s DPH. Malo by tu ísť o samozdanenie,takže faktúra by mala byť vystavená bez DPH a len v rámci mesačného či štvrťročného priznania k DPH si uplatníš DPH na vstupe a výstupe - takže konečný efekt = O = samozdanenie.
súhlasím, ja by som sa s dodávateľom spojila a žiadala faktúru bez DPH, ja by som mu ju poslala späť, určite musí byť bez DPH.
zula
12.10.05,12:05
Jasne,dakujem krasne.
Ak si nebudem ziadat nahradu DPH je to moj naklad predpokladm. O vratenie DPH staci poziadat na zaklade ziadosti, alebo je potrebne vyplnit tlacivo zahranicneho DU?
bendži
12.10.05,12:07
Ja sa prikláňam k Bunny... Miestom dodania služby je jednoznačne Rakúsko, viď §15 odsek 4 zákona o DPH... "Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonávajú."

Teda faktúra je správne vystavená s rakúskou DPH, tu na Slovensku ti to do DPH nevstupuje ani to neuvádzaš v priznaní, môžeš žiadať o vrátenie DPH v Rakúsku.
ala13
18.10.05,11:30
Moze ziadat o vratenie DPH v Rakusku? To znamena ze i nemusi? Alebo v tomto pripade pojde o nedanovy naklad?