janapill
29.03.10,22:27
Prosím Vás, ak som k 31.12. nerobila kurzové rozdiely za posledných 8 rokov (týka sa to účtov českej organ.zložky v slovenskom účtov.), dá sa to nejako teraz v roku 2009 opraviť bez podávania dodatočných DP? Jedná sa o kurz.zisk aj stratu.
Ďakujem
IvoM
30.03.10,08:50
Kurzová strata áno, kurzový zisk bez podania dodatočného DP nie.
janapill
01.04.10,13:21
Neviem či som urobila dobre, ale v roku 2009 som spravila tak, že som prerátala tie účty kde vznikali kurzové rozdiely správne ako mali byť k 1.1.09 a potom k 31.12.09 a bol to náklad alebo výnos roku 2009. Všetko čo bolo viac som v DP za r.2009 uviedla ako pripočítateľné a odpočítateľné položky, lenže asi budem musieť prepočítať minulé roky a podať dodatočné DP? Rozmýšľam správne? A ak mi nevyjdú veľké rozdiely tak musím podať tie dodatočné DP, bude z toho nejaká pokuta, neviete?
Ďakujem
IvoM
03.04.10,08:59
Ako som už napísal, povinnosť podať dodatočné DP je len v prípade že sa Ti zvýši základ dane.



§17
(15) ... Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané za daňový výdavok alebo výnosy (príjmy) zahrnované do zdaniteľných príjmov, sa zahrnujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov.

(31) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
janapill
21.06.10,09:21
Prosím niekoho o pomoc, stále mám problém s tými kurz.rozdielmi. robím účtovníctvo jednej firme, ktorá má v Čechách zriadenú org.složku, zaúčtovala som všetky účtovné prípady tejto zložky aj do slov.účtovníctva a to kurzom ECB v deň predch.dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Teraz tieto účty k 31.12 musím ešte prepočítať kurzom zo dňa 31.12 a vyčísliť kurzové rozdiely? Je to správne? Podotýkam, že robím ešte r.2009. Ale prišla som na to, že tieto účty neboli prepočítané k 31.12.08 a vznikajú veľké rozdiely. Ako to teraz môžem opraviť? Ja som to prerátala k 1.1.09 už na € a vyšlo mi kurz.strata 9850€ a kurz.zisk 9767€, kde to mám správne zaúčtovať? na 563,663 alebo na účty 428??? Prosím!!!
janapill
22.06.10,08:10
Prosím niekoho o pomoc, stále mám problém s tými kurz.rozdielmi. robím účtovníctvo jednej firme, ktorá má v Čechách zriadenú org.složku, zaúčtovala som všetky účtovné prípady tejto zložky aj do slov.účtovníctva a to kurzom ECB v deň predch.dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Teraz tieto účty k 31.12 musím ešte prepočítať kurzom zo dňa 31.12 a vyčísliť kurzové rozdiely? Je to správne? Podotýkam, že robím ešte r.2009. Ale prišla som na to, že tieto účty neboli prepočítané k 31.12.08 a vznikajú veľké rozdiely. Ako to teraz môžem opraviť? Ja som to prerátala k 1.1.09 už na € a vyšlo mi kurz.strata 9850€ a kurz.zisk 9767€, kde to mám správne zaúčtovať? na 563,663 alebo na účty 428??? Prosím!!!
Prosím nikto nevie poradiť? A musím za rok 2008 podať dodatočné DP ak v konečnom dôsledku sa mi základ dane nezvýši naopak ešte zníži keďže strata (9850€) je vyššia ako zisk(9767€).? ako to zaúčtovať v roku 2009???