alicacka
30.03.10,07:33
Dobrý deň, potrebovala by som pomoc pri účtovaní poplatku za kúpnu zmluvu po ukončení leasingu na osobné motorové vozidlo, ktoré bolo obstarané ešte pred 1.1.2010. Ide o platiteľa DPH a JÚ. Ešte som také nemala, prosím pomôžte mi.
VERONIKA6
30.03.10,05:51
alicacka
30.03.10,05:59
Ďakujem, ale tam som nenašla môj prípad na administartívny poplatok za osobné auto.
Zita5
30.03.10,06:17
Táto kúpna cena vozidla pri odkúpeni predmetu lízingu sa mala premietnuť do výdavkov prostredníctvom odpisov .

Ak ste tak nespravili, tak teraz budete účtovať ako o VNZD .
alicacka
30.03.10,06:21
Táto suma nebola na začiatku určená. Tá je určená až teraz. Nejde o kúpnu cenu, ide o poplatok za vyhotovenie kúpnej zmluvy.
alicacka
30.03.10,07:10
Prosím, nikto nevie pomôcť ?
Zita5
30.03.10,07:25
Táto suma nebola na začiatku určená. Tá je určená až teraz. Nejde o kúpnu cenu, ide o poplatok za vyhotovenie kúpnej zmluvy.


Pokyn DRSR
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
3. Uplatnenie obstarávaného majetku formou finančného prenájmu do daňových výdavkov
Podľa ustanovení zákona o dani z príjmov
Pri uplatnení obstarávaného majetku formou finančného prenájmu do daňových výdavkov ide v zásade o uplatnenie
1.
úroku (nájomného) v súlade s ustanovením § 19 ods. 3 písm. o) zákona o dani z príjmov ,
2.
obstarávacej ceny takto nadobudnutého majetku vrátane nákladov súvisiacich s obstaraním finančného prenájmu, ktoré boli vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania (administratívne poplatky, clo, dovoz atď.), postupne vo forme odpisov v súlade s ustanovením § 22 – 29 zákona o dani z príjmov
3.
DPH a poistné, ktoré sú daňovými výdavkami v súlade s § 2 písm. i) a § 19 zákona o dani z príjmov.

Pri zahrňovaní výdavkov (nákladov) súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku finančným prenájmom u nájomcu je aj v súlade s postupmi účtovania v JÚ potrebné odlišovať výdavky nasledovne:

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním zmluvy o finančnom prenájme – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t.j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

administratívne poplatky súvisiace so spracovaním kúpnej zmluvy – tieto poplatky sú súčasťou ocenenia majetku, t. j. do výdavkov sa dostanú prostredníctvom odpisov.

kúpna cena – tento výdavok je súčasťou celkových dohodnutých platieb (súčasťou istiny), t. j. do výdavkov sa dostane prostredníctvom odpisov.

odpisy z obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku sa účtujú ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov prostredníctvom uzávierkových účtovných operácií (§ 8 ods. 4 písm. a) bod 1c postupov JÚ).

nájomné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

DPH – podľa § 17 ods. 11 postupov JÚ sa pri účtovaní DPH u nájomcu postupuje podľa § 25 ods. 6 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého súčasťou obstarávacej ceny u nájomcu nie je daň z pridanej hodnoty tak u platiteľa DPH ako aj u neplatiteľa DPH, t. zn. platiteľ DPH (nájomca) účtuje o DPH ako o záväzku, neplatiteľ DPH účtuje DPH ako výdavok ovplyvňujúci základ dane z príjmov.

poistné – účtuje sa ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.


No neviem , prečo tento poplatok nebol zahrnutý v v zmluve o finančnom prenájme .

O akú sumu sa jedná ?
alicacka
30.03.10,07:30
Ide o 78 Eur s DPH.
alicacka
30.03.10,07:31
Teraz, ak ju zaúčtujem ako VNZD /základ aj DPH/ ako ste uviedli, tak by to bolo v poriadku ?
alicacka
30.03.10,07:33
Kde by malo byť uvedené v splátkovom kalendári, že je tam zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu? Lebo ja takú kolónku v splátkovom kalendári vôbec nemám a nie je uvedená ani pri predmete leasingovej zmluvy, kde sú rozpísané jednotlivé sumy.
alicacka
30.03.10,07:40
Hocijako čítam pokyn DRSR k finančnému prenájmu, niečo mi nesedí, - v bode 2. sa píše, že súčasťou OC sú náklady vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania /admin.poplatky.../, lenže táto suma sa vynaloží po zaradení tohto majetku do užívania, keďže ho už užívame a až teraz ho odkupujeme.
Nechápem.
VEdel by mi to niekto vysvetliť ?
Zita5
30.03.10,07:44
Hocijako čítam pokyn DRSR k finančnému prenájmu, niečo mi nesedí, - v bode 2. sa píše, že súčasťou OC sú náklady vynaložené do doby zaradenia tohto majetku do užívania /admin.poplatky.../, lenže táto suma sa vynaloží po zaradení tohto majetku do užívania, keďže ho už užívame a až teraz ho odkupujeme.
Nechápem.
VEdel by mi to niekto vysvetliť ?

Práve preto som písala , že kúpna cena a administratívny poplatok za kúpnu zmluvu mali byť už jasné na začiatku lízingu , nakoľko by tieto sumy boli zahrnuté do OC predmetu nájmu a tým pádom by sa premietli aj do odpisov . Kúpna cena ako ste písali , je zahrnutá , ale poplatok na Kúpnu zmluvu t.j. jej vyhotovenie , je asi suma naviac oproti zmluve . Treba riadne preštudovať Zmluvu o o finančnom prenájme .
Ja by som to v tejto rovine ako to je účtovala do VNZD.
alicacka
30.03.10,07:46
Ak suma istiny sa má podľa zákona o účtovníctve § 7 ods. 4rovnať u prenajímateľa aj nájomcu, tak podľa usmernenia DRSR, ktorú uvádzate, by mal byť administratívny poplatok taktiež súčasťou ISTINY. Ale to tak nie je.
alicacka
30.03.10,07:49
Prezrela som aj iné zmluvy o finančnom prenájme a tam, kde leasingová spoločnosť uvádza cena bez DPH /istina celkom/ - v tejto sume nie je nikde zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu. Nechápem potom. Obsahuje len predajnú cenu, zvýšenú splátku, nesplatenú istinu a paušálny poplatok pri uzavretí leas.zmluvy. Nikde nie je ani len spomenutý poplatok za kúpnu zmluvu.
alicacka
30.03.10,07:51
Predpokladám, že CENA bez DPH/istina celkom/ je suma, ktorá by mala obsahovať aj poplatok za kúpnu zmluvu. Dobre to chápem ?
Zita5
30.03.10,07:54
Prezrela som aj iné zmluvy o finančnom prenájme a tam, kde leasingová spoločnosť uvádza cena bez DPH /istina celkom/ - v tejto sume nie je nikde zahrnutý poplatok za kúpnu zmluvu. Nechápem potom. Obsahuje len predajnú cenu, zvýšenú splátku, nesplatenú istinu a paušálny poplatok pri uzavretí leas.zmluvy. Nikde nie je ani len spomenutý poplatok za kúpnu zmluvu.

Tak ale ak nie je , to znamená , že poplatok si vyfakturovali nad rámec zmluvy. A si myslím, že SZČO mal právo sa voči tomu ohradiť .
alicacka
30.03.10,07:58
Ak by sa poplatok za kúpnu zmluvu zahrnul do istiny, tak faktúra za zhotovenie kúpnej zmluvy + DPH /ide o osobné auto/, sa tiež účtuje ako VNZD - obstaranie majetku ?
Zita5
30.03.10,07:58
Ak by sa poplatok za kúpnu zmluvu zahrnul do istiny, tak faktúra za zhotovenie kúpnej zmluvy + DPH /ide o osobné auto/, sa tiež účtuje ako VNZD - obstaranie majetku ?

Áno.
alicacka
30.03.10,08:04
Potom to urobím asi takto - aj tak by to išlo ako VNZD aj tak.
alicacka
30.03.10,08:05
Ďakujem Vám za Váš drahocenný čas, ktorý ste mi venovali. Som rada, že sa niekto našiel a pomohol mi. Ďakujem Vám ešte raz.