S.Ch.
30.03.10,10:57
Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť u skúsenejších:
Predávame ojazdený osobný automobil (5 ročný) do Českej republiky. Pri jeho nákupe sme si nemohli odpočítať DPH.
Takže budeme pri predaj postupovať podľa § 42 Zákona o DPH a tento predaj bude oslobodený od DPH? Je tento paragraf platný aj pri predaji ojazdeného osobného automobilu do iného členského štátu? Odberateľ v ČR nie je registrovaný k DPH v ČR. A ešte jedna otázka: Uvádza sa tento oslobodený predaj do daňového prizania? (nevidela som tam riadok pre osobodenie podľa § 42). Ak niekto bude mať čas a odpovie mi, vopred ďakujem.
azla
30.03.10,09:16
Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru do iného ČŠ.

Keďže ide o dodanie tovaru pre osobu, ktorá nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte - neuplatní sa oslobodenie podľa § 43.

Keďže sa neuplatní oslobodenie, predaj by mal byť zdaňovaný tuzemskou daňou. (všeobecne tovar)

Avšak predaváme osobný automobil, preto ideme na § 42 a uplatníme oslobodenie podľa tohto §42.

Oslobodenie podľa § 42 sa neuvádza v DP.
Vladimír Ozimý
30.03.10,09:47
Dobrý deň, potrebovala by som sa uistiť u skúsenejších:
Predávame ojazdený osobný automobil (5 ročný) do Českej republiky. Pri jeho nákupe sme si nemohli odpočítať DPH.
Takže budeme pri predaj postupovať podľa § 42 Zákona o DPH a tento predaj bude oslobodený od DPH? Je tento paragraf platný aj pri predaji ojazdeného osobného automobilu do iného členského štátu? Odberateľ v ČR nie je registrovaný k DPH v ČR. A ešte jedna otázka: Uvádza sa tento oslobodený predaj do daňového prizania? (nevidela som tam riadok pre osobodenie podľa § 42). Ak niekto bude mať čas a odpovie mi, vopred ďakujem.


uvažujete správne. Aplikujete § 42, tento paragraf uvediete na faktúru. Nejde o intrakomunitárnu dodávku, t.j. neuvádzate to ani do daňového priznania ani do súhrnného výkazu
Vladimír Ozimý
30.03.10,09:50
Podľa môjho názoru ide o dodanie tovaru do iného ČŠ.

Keďže ide o dodanie tovaru pre osobu, ktorá nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte - neuplatní sa oslobodenie podľa § 43.

Keďže sa neuplatní oslobodenie, predaj by mal byť zdaňovaný tuzemskou daňou. (všeobecne tovar)

Avšak predaváme osobný automobil, preto ideme na § 42 a uplatníme oslobodenie podľa tohto §42.

Oslobodenie podľa § 42 sa neuvádza v DP.

podľa môjho názoru je úplne jedno či je alebo nie je osoba registrovaná pre daň v ČR. V tomto prípade v oboch prípadoch ba mal platiteľ aplikovať § 42. Nie je možné preniesť daňovú povinnosť aj keby bol odberateľ platiteľom pretože predmetná dodávka je oslobodená od dane na základe pravidiel vnútorného trhu (§ 42) a preto by nebolo správne prenášať daňovú povinnosť na odberateľa.
azla
30.03.10,10:16
Jasné.:)

Chcela som odpoveď zovšeobecniť, aby mala využitie aj neskôr.
Napr.
Ten istý prípad, iba by sa predaval osobný automobil nadobudnutý v januári 2010.

Potom by bol aký postup ?
Podľa môjho názoru fa s Dph.
Vladimír Ozimý
30.03.10,10:19
Jasné.:)

Chcela som odpoveď zovšeobecniť, aby mala využitie aj neskôr.
Napr.
Ten istý prípad, iba by sa predaval osobný automobil nadobudnutý v januári 2010.

Potom by bol aký postup ?
Podľa môjho názoru fa s Dph.

áno...potom by sa pri predaji zaťažilo daňou v tomto prípade
ak platiteľovi tak § 43
S.Ch.
31.03.10,04:58
Ďakujem Vám obidvom za Vaše rady.