ekonom1
12.10.05,15:12
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ohľadom odpisovania foriem?
Naša spoločnosť nakúpila formy v hodnote nad 30000 Sk, ktoré používa na výrobu svojich výrobkov. Pokiaľ som sa informovala, tak sa odpisujú iným spôsobom ako HIM. Niektorý tvrdia že forma sa nesmie odpisovať 4 roky, iní že forma ide priamo do spotreby.
Ďakujem.

Špecifikácia formy: je to forma na petové fľaše - (vyfukovanie fliaš)

Ďakujem všetkým, moc ste mi pomohli.
Paula
12.10.05,13:48
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ohľadom odpisovania foriem?
Naša spoločnosť nakúpila formy v hodnote nad 30000 Sk, ktoré používa na výrobu svojich výrobkov. Pokiaľ som sa informovala, tak sa odpisujú iným spôsobom ako HIM. Niektorý tvrdia že forma sa nesmie odpisovať 4 roky, iní že forma ide priamo do spotreby.
Ďakujem.Špecifikuj druh formy, v akom zariadení sa používa, možno ti niekto skôr poradí.
KEJKA
12.10.05,13:54
Dobrý deň,


Špecifikácia formy: je to forma na petové fľaše - (vyfukovanie fliaš)formy teba odpisovať, spôsob si stanovíš v internej smernici. Životnosť závisí od počtu výliskov a intenzity výroby. Počet výliskov musíš vedieť od výrobcu formy, počet výliskov mesačne, ročne vo vašej výrobe ti dá počet mesiacov - rokov životnosti. A počas tejto životnosti o odpisuješ.
Evanka
12.10.05,14:00
Dobrý deň,

nevie mi niekto poradiť ohľadom odpisovania foriem?
Naša spoločnosť nakúpila formy v hodnote nad 30000 Sk, ktoré používa na výrobu svojich výrobkov. Pokiaľ som sa informovala, tak sa odpisujú iným spôsobom ako HIM. Niektorý tvrdia že forma sa nesmie odpisovať 4 roky, iní že forma ide priamo do spotreby.
Ďakujem.

Špecifikácia formy: je to forma na petové fľaše - (vyfukovanie fliaš)Dodatočne som zistila, že moja odpoveď nie je správna. Prečítaj príspevok 6, ktorý uvedený problém podrobne rieši! Formy sa nezaraďujú do odpisovej skupiny 1 ako som sa domnievala. Tak môj príspevok anulujem.

Ak je to nad 30 000, asi nie je možné odpísať naraz. Ak to nenájdeš v klasifikácii, je možné zaradiť do 1. odpisovej skupiny ako "Ostatné rozličné výrobky inde neuvedené". Účtovné odpisy budú závisieť od toho akú dobu sa budú dať formy používať (akú majú životnosť, podľa počtu výliskov). Životnosť foriem = doba odpisovania. Ak bude však doba použiteľnosti kratšia ako 1 rok - priamy výdavok. Počkaj radšej na vjadrenie ostatných. Možno má niekto priamo s tým skúsenosť.
KEJKA
12.10.05,14:03
andrej_rv
12.10.05,15:32
Ak je to nad 30 000, asi nie je možné odpísať naraz. Ak to nenájdeš v klasifikácii, je možné zaradiť do 1. odpisovej skupiny ako "Ostatné rozličné výrobky inde neuvedené". Účtovné odpisy budú závisieť od toho akú dobu sa budú dať formy používať (akú majú životnosť, podľa počtu výliskov). Životnosť foriem = doba odpisovania. Ak bude však doba použiteľnosti kratšia ako 1 rok - priamy výdavok. Počkaj aj na vjadrenie ostatných. Možno má niekto priamo s tým skúsenosť. Daňové odpisovanie foriem, modelov a šablón je riešené v § 26 ods. 7 ZDP, môže sa použiť len pri dlhodobom majetku zatriedenom do zákonom vymenovaných kódov produkcie. Kód produkcie formy na vyfukovanie PET fliaš treba zistiť od dodávateľa - mal by byť 29.56.23 - Stroje na miešanie a miesenie kaučuku a plastov, stroje na lisovanie, vytláčanie, fúkanie, tepelné formovanie kaučuku alebo plastov. Pri takomto zatriedení sa pri daňovom odpisovaní použije v súlade so zákonom tzv.časové alebo výkonové odpisovanie, a to buď podľa stanovenej doby použiteľnosti (časový odpis) alebo určeného počtu výliskov (výkonový odpis) podľa toho, čo je výhodnejšie.
Pri stanovení odpisu podľa doby použitia sa ročný odpis stanoví ako podiel vstupnej ceny a stanovenej doby použiteľnosti v celých kalendárnych mesiacoch. Ročný daňový odpis v roku začatia a ukončenia odpisovania sa uplatní len vo výške pripadajúcej na jednotlivé mesiace, počas ktorých bol majetok zaradený do používania.
Pri výkonovom odpisovaní sa ročný odpis určí ako podiel vstupnej ceny a predpokladaného absolútneho počtu výliskov. Ročný odpis pri tomto spôsobe je možné stanoviť aj nerovnomerne - v závislosti na predpokladanom počte zhotovených produktov môže byť v každom zdaňovacom období iný.
V oboch prípadoch je potrebné vypracovať internú smernicu s presným stanovením doby použiteľnosti resp. predpokladaného výkonu i odpisov pre jednotlivé zdaňovacie obdobia.
Pokiaľ uvedená forma nepatrí do kódov produkcie vymenovaných v § 26 ods. 7 ZDP, musí sa daňovo odpisovať štandardným spôsobom.
Jana Acsová
12.10.05,15:43
Ak je to nad 30 000, asi nie je možné odpísať naraz. Ak to nenájdeš v klasifikácii, je možné zaradiť do 1. odpisovej skupiny ako "Ostatné rozličné výrobky inde neuvedené".
Nakoľko následná poznámka po príspevku Evanky znela akoby súhlas, dovoľujem si upozorniť na nesprávnosť v prvej časti, t.j. prípadné zaradenie formy do 1. odpisovej skupiny. Správne riešenie aj s daňovými východiskami detailne uvádza príspevok č. 6.
Evanka
12.10.05,17:00
Nakoľko následná poznámka po príspevku Evanky znela akoby súhlas, dovoľujem si upozorniť na nesprávnosť v prvej časti, t.j. prípadné zaradenie formy do 1. odpisovej skupiny. Správne riešenie aj s daňovými východiskami detailne uvádza príspevok č. 6.Vďaka AVO, opravila som. Nikdy som sa s tým nestretla, tak to bola iba moja domnienka. Veď som aj upozornila, nech počká na vyjadrenie iných.
KEJKA
12.10.05,17:02
Nakoľko následná poznámka po príspevku Evanky znela akoby súhlas, dovoľujem si upozorniť na nesprávnosť v prvej časti, t.j. prípadné zaradenie formy do 1. odpisovej skupiny. Správne riešenie aj s daňovými východiskami detailne uvádza príspevok č. 6.bol to môj súhlas, ale myslený na časovú zhodu odpovedí, nie na jej obsah.
Súhlasím s príspevkom č. 6- skutočne fundovaná odpoved.
jana
15.10.05,15:10
V internej smernice sme si určili, že budeme odpisovať formy 4 roky=48 mesiacov, t.j. daňové a účtovné odpisy sa rovnajú.
KEJKA
16.10.05,10:42
V internej smernice sme si určili, že budeme odpisovať formy 4 roky=48 mesiacov, t.j. daňové a účtovné odpisy sa rovnajú.ak ich po tých 4 rokoch spravidla vymieňate, taj je to OK.
Rozalka
11.09.08,15:28
Oprašujem túto staršiu tému. Zákazník si dal vyhotoviť formy kdesi na konci sveta (juhovýchodná Ázia), forma ostala tam, odovzdal ju do inej firmy, kde mu budú podľa formy vyrábať poklopy (kanalizačné). Takže neviem, ani ako dlho a ani koľko. Poverila som adminsilu, aby evidovala presný počet vyrobených poklopov. Horšie je, že medzi vyrobením a dovezením prejde pár mesiacov, tak o počte vyrobených na konci roka sa možno dozvieme koncom marca. Nechám zatiaľ formy na 042, na konci roka sa rozhodnem, čo ďalej.

Ak to ani vtedy nebude vedieť nikto, môžem rozdeliť odpisy odhadom do 2 rokov? Ako by ste postupovali?
Alderiss
03.11.10,12:53
Dobrý deň, mám otázku ohľadne odpisovania foriem. My sme kúpili vstrekovaciu poloformu na dorazy-gumené. Máte niekto takéto niečo? Odpisujete to ako formu? Nie je to forma, ale poloforma, má to skôr charakter nástroja. Treba k odpisovaniu výpočet životnosti alebo sa to dá zaradiť do 2. odpisovej skupiny, ako majetok neuvedený v prílohe? Ďakujem za odpovede.