jannny
30.03.10,12:18
Dobrý deň,
k tejto téme som našiel zaujímavý príspevok:
Re: Zaradenie MV do podnikania
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Laura1
Zdravím Vás,
potrebujem vedieť, aké má povinnosti FO, ak si chce súkromné mot.vozidlo zaradiť do podnikania./Neviem,či je MV staršie, a či ho bude chcieť aj odpisovať/. Ide mi hlavne o to, či ho musí nahlásiť na DÚ, prípadne inde / napr. u policajtov/. Aké doklady musí vystaviť, kde naúčtovať v JÚ zaradenie MV.
Zatiaľ viem toľko, že má zaplatiť cestnú daň, vystaviť invent. kartu /v prípade, že ho bude odpisovať, potrebuje znalecký posudok, alebo stačí kúpna zmluva+odpisy = vstupná cena MV/.
Ďakujem

Pri zaradení os.automobilu do firmy sa vychádza u vás z dvoch prípadoch:
1) ak sa kúpi os.autom. na základe kúpno - predajnej zmluvy, do firmy je dobré, ale zasa nie povinné aby v TP bolo uvedené aj IČO.Pozor nehovorím o povinnosti!, aby ste to zle poniektorí nepochopili. Urobí sa prepis u polišov, podá sa daňové priznanie k cestnej dani, cestná daň sa vypočíta a zaplatí. Daň.priznanie k cest.dani treba urobiť myslím, že do 8 dní. V účtovníctve sa naúčtuje nákup , ako výdavok neopvl.základ dane v druh.členení nákup dlhodobého majetku. Zeviduje sa na kartu dlhodobého majetku , určí sa odpisový plán a vždy k 31.12. sa odpisuje, samozrejme odpis sa môže vynechať, ale to je zasa o odpisoch.... Nebudem odbočovať ..
2) ak SZČO vlastní svoj súkrom.os.automobil už dlhšiu dobu a pri zaradení do firmy , tým istým spôsobom čo som napísala v bode 1) sa zaradí automobil , tak od jeho nadobudnutia, napr. auto bolo kúpené v r.1997, tak SZČO nemá nárok na odpis , pretože 4 roky ubehli od r. 97 a na r.2006 mu nepripadá žiadny odpis. Nemyslím, že znalec.posudok by platil na začatie odpisovania. Auto sa zaradí a postup bude rovnaký presne , tak isto , ako som uviedla v bode 1) , akurát nebude nárok na odpis. Nárok máte na opravy, PHM, zákon.poistenie, atd....to isté platí aj pre bod 1)
__________________
Renata

Potreboval by som si však ujasniť prípad, ak kúpim v máji 2010 ojazdené auto do 1700 EUR, v septembri 2010 si otvorím živnosť, auto následne zaradím do majetku firmy, môžem si jeho cenu z kúpno-predajnej zmluvy odpísať ako náklad?
Vďaka za odpoveď!
kubikula
05.12.11,11:12
Dobry den, riesim podobny problem tomu hore opisanemu. Aj ked som uz v tom case bola zivnostnickou, v aprili som kupila nove auto na seba ako sukromnu osobu (v hotovosti, ziadny leasing tam nie je). Teraz by som vsak rada auto napisala na seba ako SZCO aby som si mohla uplatnovat naklady.

1 - musim nieco vybavovat na policii? (meno zivnosti je zhodne s menom majitela auta, tj moje meno)
2 - staci prist na danovy urad s dokladom o kupe auta (z aprila) aby uznali jeho hodnotu, ktoru si nasledne zacnem odpisovat?
3 - predpokladam ze na DU mi urcia cestnu dan
4 - ako je to s PZP a havarijnou poistkou, ak som to vybavovala v spominanom aprili. pokracuje ich platnost alebo musim vybavit nove poistenie?

Dakujem!
(pravdepodobne sa tu uz podobne pripady riesili, no nevedela som ich vyhladat)
tictac7
05.12.11,11:21
Dobry den, riesim podobny problem tomu hore opisanemu. Aj ked som uz v tom case bola zivnostnickou, v aprili som kupila nove auto na seba ako sukromnu osobu (v hotovosti, ziadny leasing tam nie je). Teraz by som vsak rada auto napisala na seba ako SZCO aby som si mohla uplatnovat naklady.

1 - musim nieco vybavovat na policii? (meno zivnosti je zhodne s menom majitela auta, tj moje meno)
2 - staci prist na danovy urad s dokladom o kupe auta (z aprila) aby uznali jeho hodnotu, ktoru si nasledne zacnem odpisovat?
3 - predpokladam ze na DU mi urcia cestnu dan
4 - ako je to s PZP a havarijnou poistkou, ak som to vybavovala v spominanom aprili. pokracuje ich platnost alebo musim vybavit nove poistenie?

Dakujem!
(pravdepodobne sa tu uz podobne pripady riesili, no nevedela som ich vyhladat)

1. podľa mňa áno - podľa mňa by tam malo byť IČO a nie RČ
2. toto DÚ nerieši - až pri následnej kontrole
3. nie, DzMV si povinná si vypočítať sama - podať DP a samozrejme zaplatiť
4. závisí od toho, ako bude poriešený bod 1
marjankaj
05.12.11,11:26
1. podľa mňa áno - podľa mňa by tam malo byť IČO a nie RČ. Nemusí. FO či s IČOM alebo bez IČA, je jedna a tá istá osoba.
2. toto DÚ nerieši - až pri následnej kontrole
3. nie, DzMV si povinná si vypočítať sama - podať DP a samozrejme zaplatiť. Do 30 dní je povinnosť oznámiť na DÚ, používanie vozidla na podnikanie.
4. závisí od toho, ako bude poriešený bod 1 Auto je poistené. Len do VOZD sa môže zahrnúť iba za obdobie od začiatku podnikania.
KEJKA
05.12.11,11:27
1 - musim nieco vybavovat na policii?.........nie, stačí urobiť inventárnu kartu
2 - staci prist na danovy urad s dokladom o kupe auta (z aprila) aby uznali jeho hodnotu, ktoru si nasledne zacnem odpisovat?.....uznávať hodnotu budú až pri kontrole. Ak si však v apríli bola SZČO, tak si mala v apríli riešiť DMV/cestnu daň. Alebo si ho používala len ako občan? Na DU si povinná podať oznámenie o začatí využívania auta na podnikateľské účely bez ohľadu na to, či je alebo nie je v majetku
3 - predpokladam ze na DU mi urcia cestnu dan, NIE, neurčia. Podľa tabuliek=sadzieb si určíš a vypočítaš DMV sama, podáš DP DMV do 31.1.2012 a daň zaplatíš v rovnakom termíne.
4 - ako je to s PZP a havarijnou poistkou, ak som to vybavovala v spominanom aprili. pokracuje ich platnost alebo musim vybavit nove poistenie?
PZP je rovnaké, ale HP rozlišuje auto na podnikanie a súkromné - takže mala by si ísť do poisťovne ohlásiť zmenu a pri tej príležitosti nech ti do poistnej zmluvy doplnia IČO - predpokladám, že rovno napíšu novú zmluvu, ale neviem,nie som si istá.......................
v texte
KEJKA
05.12.11,11:28
poponáhľali ste sa. prešla som si príspevky a zhodujeme sa, ak zohľadním aj opravy.
kubikula
05.12.11,11:34
Super, dakujem vam za odpovede, pomohli ste mi. Vsimla som si vsak ze tato tema je v kolonke "podvojne uctovnictvo" (ja som jednoduche). Meni to nieco na situacii? Este raz vdaka!
tictac7
05.12.11,11:48
Super, dakujem vam za odpovede, pomohli ste mi. Vsimla som si vsak ze tato tema je v kolonke "podvojne uctovnictvo" (ja som jednoduche). Meni to nieco na situacii? Este raz vdaka!

nie, nemení, uviedla si, že si SZČO a tak boli konštruované odpovede (ja som si len s tou políciou nebola istá, to Ti ale potvrdili Kejka a mrjankaj...)
kubikula
12.12.11,12:58
Auto som nahlasila na DU k 15.11.2011 (cez podatelnu). Otcovi to ale nedalo a po telefonickom rozhovore s nejakou zamestnankynou DU zistil, ze pokial auto nemam pisane na ICO (tj urobit zmenu na policii), mozem si uplatnovat len naklady na PHM - nemozem odpisovat hodnotu auta, pneumatiky, skratka nic okrem PHM. Vedeli by ste mi prosim dat odkaz na konkretne zakony a predpisy, kde by sa toto riesilo? Je mozne, ze zamestnanec DU ma mylne informacie?

Dakujem vam za rady!
Buco
12.03.12,11:02
Ak som auto kupil v 2011 a do zivnosti ho dam v 2012, v akej nadobudacej hodnote?