VieraK.
30.03.10,13:48
Slovenský platiteľ DPH si objednal u českého dodávateľa - platiteľa DPH motor, ktorý použije na výmenu za starý motor do svojho bágra, ktorý používa pri vykonávaní svojej podnikateľskej činnosti. Motor mu český dodávateľ pošle z ČR na dobierku. Aké povinnosti vyplývajú slovenskému platiteľovi DPH v tomto prípade? Ak by český dodávateľ nebol platiteľom DPH, mal by slovenský platiteľ nejaké povinnosti ohľadom DPH na Slovensku? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
30.03.10,11:56
Slovenský platiteľ DPH si objednal u českého dodávateľa - platiteľa DPH motor, ktorý použije na výmenu za starý motor do svojho bágra, ktorý používa pri vykonávaní svojej podnikateľskej činnosti. Motor mu český dodávateľ pošle z ČR na dobierku. Aké povinnosti vyplývajú slovenskému platiteľovi DPH v tomto prípade? Ak by český dodávateľ nebol platiteľom DPH, mal by slovenský platiteľ nejaké povinnosti ohľadom DPH na Slovensku? Ďakujem.

§ 11 - intrakomunitárne nadobudnutie - slovenský platiteľ vykoná samozdanenie podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH

Ak by český dodávateľ nebol platiteľov nevznikajú slovenskému platiteľovi žiadne povinnosti
Ivenka
30.03.10,11:59
Dovolím si Vás poprosť o radu. Slovenský platca DPH vykonáva práce - stavebné pre Francúzsku spoločnosť vo Francúzsku. Budem ja potom fakturovať službu s DPH a podávam Súhrny výkaz? Ďakujem za ochotu príp.prosím pripojiť nejaký dobrý link.
VieraK.
30.03.10,12:15
Ešte jedna otázka - aké doklady vystavuje slovenský platiteľ DPH k samozdaneniu? A ku ktorému dátumu je možné DPH odpočítať - k dátumu dodania tovaru?
VieraK.
30.03.10,12:54
Posúvam...
ALBO
30.03.10,16:32
Dovolím si Vás poprosť o radu. Slovenský platca DPH vykonáva práce - stavebné pre Francúzsku spoločnosť vo Francúzsku. Budem ja potom fakturovať službu s DPH a podávam Súhrny výkaz? Ďakujem za ochotu príp.prosím pripojiť nejaký dobrý link.
To bude par. 16/1,miesto dodania FR.Nefakturujete s DPH a nepodavate SV. Zistite si vo FR ci sa tam netreba regisrovat.
ALBO
30.03.10,16:45
Ešte jedna otázka - aké doklady vystavuje slovenský platiteľ DPH k samozdaneniu? A ku ktorému dátumu je možné DPH odpočítať - k dátumu dodania tovaru?
Vy musite mat FA aby ste si mohli uplatnit odpocet par.51/2, najskor v obdobi kedy vzniklo pravo na odpocitanie=vznikla danova povinnost.
Danova povinnost vam vznikla podla par.2o.
Na odvod dane mozno nejaky interny doklad na zauctovanie, to zavisi od vasich internych pravidiel alebo aj programu.
JanaJB
23.04.10,16:04
Mám faktúru z CZ na nákup materiálu s dátumom vystavenia 31.3.2010 a s dátumom uskutočnení zdanitelného plnení 31.3.2010. Ďalej mám doklad o preprave, kde je dátum odoslania 1.4.2010. Kedy treba urobiť samozdanenie v I. alebo II.štvrťroku?
petra:-)
23.04.10,16:52
Odpoveď aj s uvedenými príkladmi rôznych situácií nájdete v priloženom súbore, ktorý je dostupný aj na stránke drsr.sk v sekcii daňové informácie - pokyny a predpisy - DPH.
JanaJB
23.04.10,17:25
Ďakujem za usmernenie. Môžem teda urobiť samozdanenie v I.kv.2010.

Vznik daňovej povinnosti, keď faktúra na dodanie tovaru je vyhotovená pred uskutočnením prepravy tovaru do tuzemska
Ak je faktúra na dodanie tovaru vyhotovená predtým, ako sa tovar prepraví do tuzemska, je potrebné vychádzať z toho, či je za zdaňovacie obdobie, v ktorom je vyhotovená, možné uplatniť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku, to znamená, či je splnená podmienka fyzickej prepravy tovaru do tuzemska maximálne do podania daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie, príp. do obdobia spracovania podkladov na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola vyhotovená faktúra zahraničným dodávateľom. Ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a do spracovania tohto daňového priznania a jeho podania nie je tovar fyzicky prepravený z členského štátu dodania do tuzemska alebo do iného členského štátu, nejde o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH. V prípade, ak platiteľ dane spracováva daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom zahraničný dodávateľ vyhotovil faktúru na dodanie tovaru, a tovar je fyzicky prepravený do tuzemska alebo do členského štátu určenia v nasledujúcom zdaňovacom období, ale ešte predtým, ako je daňové priznanie spracované a podané, platiteľ dane postupuje správne, keď uplatní vznik daňovej povinnosti podľa § 20 ods. 1 písm. b) zákona o DPH dňom vyhotovenia faktúry.
Príklad:
Osoba identifikovaná pre daň v Bulharsku dodala tovar do tuzemska platiteľovi dane. Faktúru na dodanie tovaru vyhotovila dňa 3.3.2009 a uviedla v nej dodaciu podmienku EXW a deň dodania tovaru 3.3.2009. Bulharská prepravná spoločnosť prepravila tovar do tuzemska na náklady odberateľa dňa 1.4.2009. Aj keby mal odberateľ právo nakladať s tovarom ako vlastník dňa 3.3.2009, tovar bol v rámci zmluvného vzťahu s dodávateľom prepravený do tuzemska až 1.4.2009. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku bolo uskutočnené dňa 1.4.2009, kedy boli splnené obidve podmienky pre nadobudnutie tovaru v tuzemsku, a to prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník a fyzická preprava tovaru z členského štátu dodania do členského štátu určenia. 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo uskutočnené nadobudnutie tovaru, je 15. máj 2009. Daňová povinnosť podľa § 20 zákona o DPH vzniká tuzemskému platiteľovi dňa 3.3.2009, keďže faktúra bola vyhotovená pred 15. májom 2009 a podmienka prepravy tovaru do tuzemska bola splnená ešte predtým, ako platiteľ dane podal daňové priznanie za mesiac marec 2009.
ccokoladecka
03.06.10,08:27
ahojte, chcela by som sa informovať, mám dodávateľskú faktúru za tovar nakúpený v ČR. Poslali nám ho poštou a na faktúre si faktúrujú aj poštovné. Potrebujem faktúru samozdaniť, ale neviem, či dodaňujem len tovar alebo aj poštovné. Myslím si, že len tovar, lebo poštovné je oslobodené od dane, ale pletie ma, že na faktúre uviedli ako základ DPH celú sumu vrátane poštovného. poprosím vás o radu.
petra:-)
03.06.10,10:22
ahojte, chcela by som sa informovať, mám dodávateľskú faktúru za tovar nakúpený v ČR. Poslali nám ho poštou a na faktúre si faktúrujú aj poštovné. Potrebujem faktúru samozdaniť, ale neviem, či dodaňujem len tovar alebo aj poštovné. Myslím si, že len tovar, lebo poštovné je oslobodené od dane, ale pletie ma, že na faktúre uviedli ako základ DPH celú sumu vrátane poštovného. poprosím vás o radu.

Postupovať budete podľa § 23. Samozdaňovať budete celú sumu vrátane poštovného. Pozrite § 22 ods 1 až 4.
ccokoladecka
03.06.10,15:04
ďakujem za rýchlu odpoveď a super radu :)
Luba
12.06.10,22:27
ahojte,
mám faktúru z ČR na dodanie tovaru + prepravu do SR. Český dodávateľ zabezpečil prepravu prostredníctvom nejakej prepravnej spoločnosti. Na faktúre nie je uvedená žiadna DPH. Faktúra bola uhradená zálohovo vopred.
Keby tam nebola uvedená tá položka preprava, tak mám nadobudnutie tovaru so samozdanením v SR, §11 (1). Ale som zmätená z tej prepravy, lebo keď sa pozriem na § 13, tak sa tam hovorí, že:
(1) Miestom dodania tovaru,

a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,

čiže v Čechách? Mala by byť na faktúre česká DPH, keď miestom dodania podľa toho je ČR? Nejako sa mi to nezdá, ale čo mám robiť s tou položkou prepravy vo faktúre?
Ďakujem.
petra:-)
13.06.10,12:41
ahojte,
mám faktúru z ČR na dodanie tovaru + prepravu do SR. Český dodávateľ zabezpečil prepravu prostredníctvom nejakej prepravnej spoločnosti. Na faktúre nie je uvedená žiadna DPH. Faktúra bola uhradená zálohovo vopred.
Keby tam nebola uvedená tá položka preprava, tak mám nadobudnutie tovaru so samozdanením v SR, §11 (1). Ale som zmätená z tej prepravy, lebo keď sa pozriem na § 13, tak sa tam hovorí, že:
(1) Miestom dodania tovaru,

a) ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,

čiže v Čechách? Mala by byť na faktúre česká DPH, keď miestom dodania podľa toho je ČR? Nejako sa mi to nezdá, ale čo mám robiť s tou položkou prepravy vo faktúre?
Ďakujem.

Miestom dodania v tomto prípade je Česko (určenie miesta dodania tovaru spojeného s prepravou), ale súčasne ide o intrakomunitárne dodanie tovaru, ktoré je v prípade, že odberateľ je identifikovaný pre daň vo svojom členskom štáte oslobodenou dodávkou a u slovenského odberateľa ide o intrakomunitárne nadobudnutie v zmysle § 11.

V zmysle § 23 (§ 22 ods. 1 a2) súčasťou základu dane sú aj náklady na prepravu, ktoré sú požadované dodávateľom od kupujúceho, to znamená, že budete samozdaňovať podľa § 69 ods. 6 celú fakturovanú sumu.
Luba
13.06.10,13:29
ok, petra, ďakujem pekne za objasnenie.
Ešte doplňujúca otázka: keďže k tomu teda pristupujem celkove ako k nadobudnutiu tovaru a zdaňujem to v SR, z hľadiska dátumu daňovej povinnosti budem hľadieť iba na dátum vystavenia faktúry (tovar mám už prepravený do SR) a nebudem brať nijako do úvahy, že faktúra bola uhradená vopred? Mám na mysli, že nebudem oddeľovať dodanie tovaru od prepravy ako služby, ktorá bola uhradená vopred? Faktúra je v CZK, preto nie je jedno, ktorým dňom prepočítam na EUR tú prepravu.
petra:-)
13.06.10,14:05
ok, petra, ďakujem pekne za objasnenie.
Ešte doplňujúca otázka: keďže k tomu teda pristupujem celkove ako k nadobudnutiu tovaru a zdaňujem to v SR, z hľadiska dátumu daňovej povinnosti budem hľadieť iba na dátum vystavenia faktúry (tovar mám už prepravený do SR) a nebudem brať nijako do úvahy, že faktúra bola uhradená vopred? Mám na mysli, že nebudem oddeľovať dodanie tovaru od prepravy ako služby, ktorá bola uhradená vopred? Faktúra je v CZK, preto nie je jedno, ktorým dňom prepočítam na EUR tú prepravu.

Kedže hodnota prepravy je súčasťou základu dane podľa § 23, preddavok v tomto prípade podľa mňa nemá vplyv na samozdaňovanie (nevzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4). Postupovala by som pre celú hodnotu faktúry podľa § 20.
Luba
13.06.10,17:19
Áno, aj mne sa to javí takto lepšie než to oddeľovať. Keď to budem brať celé ako nadobudnutie, tak nemám prečo pozerať sa na zálohovú platbu. V konečnom dôsledku je to tak či tak +/- a je to aj všetko v jednom mesiaci, ale aj tak človek zaváha...
Ďakujem pekne za rady. :)
johanka12
28.06.10,14:22
Ahojte,
začala som spracovávať podvojné účtovníctvo klientovi ktoré mi teraz doniesol za rok 2010.Našla som tam FA za tovar dodaný z ČR 27.1.2010.Vznikla mu nejaká povinnosť ohladom dph ?Môj klient bol ešte od Januára do konca 31.3.2010 neplatca dph.Platcom je až od 1.4.2010.

Dakujem za odpoved
Mária.K.
28.06.10,15:52
Ahojte,
začala som spracovávať podvojné účtovníctvo klientovi ktoré mi teraz doniesol za rok 2010.Našla som tam FA za tovar dodaný z ČR 27.1.2010.Vznikla mu nejaká povinnosť ohladom dph ?Môj klient bol ešte od Januára do konca 31.3.2010 neplatca dph.Platcom je až od 1.4.2010.

Dakujem za odpoved
§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby, právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci.

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941,45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu /6/ povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi, a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a.

(6) Do hodnoty 13 941,45 eurapodľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

(7) Nadobúdateľ podľa odseku 4 písm. b) sa môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941,45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (§ 7). Zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.

(8) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 4.

(9) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj nadobudnutie tovaru ozbrojenými silami štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, na jeho použitie alebo použitie civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, ak tento tovar nebol zdanený v členskom štáte, ktorý ho pridelil, a ak by dovoz tohto tovaru nebol oslobodený od dane.

(10) Ak tovar nadobudnutý právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený touto osobou do iného členského štátu a miestom určenia odoslaného alebo prepraveného tovaru je tuzemsko, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
b) plavidlo dlhšie ako 7,5 m určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou námornej lode oslobodenej od dane podľa § 47 ods. 8,
c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1 550 kg, určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10.

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
b) plavidlo podľa odseku 11 písm. b), ak nebolo prevádzkované na vode viac ako 100 hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
c) lietadlo podľa odseku 11 písm. c), ak nenalietalo viac ako 40 prevádzkových hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky.

(13) Osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte na účely tohto zákona je osoba, ktorej je pridelené identifikačné číslo pre daň v inom členskom štáte.
johanka12
28.06.10,20:06
Dakujem za odpoved
psps
02.07.10,10:33
Dobrý deň,
dostali sme českú faktúru za služby vo veci registrácie ochrannej známky. Táto faktúra je vystavená s 20% DPH.
V poznámke je napísané:
Dle §9 a§10h zákona č.235/2004 Sb., o DPH se místem plnneí poradenských, konzultačných, právních služeb stáva sídlo, kterému je poskytnuta služba.
Je táto faktúra správna? Nemala by byť bez DPH a my urobíme samozdanenie?
jeso
02.07.10,10:41
a službu ste si objednali pod IČ DPH ?
ak ano faktúra by mala byť bez DPH a treba urobiť samozdanenie
marions
05.07.10,12:26
Prosím o radu, nikde neviem v starších príspevkoch nájsť podobný prípad.
FO platca dph nakupuje tovar z Čiech z Makra. Nakúpi tam s DPH na faktúre dátum vystavenia aj dodania aj platby 25.6.2010. Potom keď ide druhý krát, prinesie mi tú istú faktúru, kde už je suma len bez dph, dph mu vrátia a na tej druhej faktúre je deň dodania ten 25.06.2010, ale deň vystavenia faktúry je už napr. 03.07.2010. Ako mám toto všetko zaúčtovať v JU? Zaúčtovať prvú faktúru s DPH, potom príjem za DPH do pokladne, a druhú faktúru nezapisovať? Prosím o radu, už sa s tým trápim týždeň a neviem prísť na spôsob. A do ktorého obdobia pôjde samozdanenie? Podľa dňa vystavenia na druhej faktúre?
Ak sa s tým niekto stretáva,budem veľmi vďačná, lebo si neviem s tým rady. Alebo nejaký príspevok ak tu je, len ho neviem nájsť....PROSÍIIIIM...Ďakujem
marions
06.07.10,05:06
Prosím o radu, nikde neviem v starších príspevkoch nájsť podobný prípad.
FO platca dph nakupuje tovar z Čiech z Makra. Nakúpi tam s DPH na faktúre dátum vystavenia aj dodania aj platby 25.6.2010. Potom keď ide druhý krát, prinesie mi tú istú faktúru, kde už je suma len bez dph, dph mu vrátia a na tej druhej faktúre je deň dodania ten 25.06.2010, ale deň vystavenia faktúry je už napr. 03.07.2010. Ako mám toto všetko zaúčtovať v JU? Zaúčtovať prvú faktúru s DPH, potom príjem za DPH do pokladne, a druhú faktúru nezapisovať? Prosím o radu, už sa s tým trápim týždeň a neviem prísť na spôsob. A do ktorého obdobia pôjde samozdanenie? Podľa dňa vystavenia na druhej faktúre?
Ak sa s tým niekto stretáva,budem veľmi vďačná, lebo si neviem s tým rady. Alebo nejaký príspevok ak tu je, len ho neviem nájsť....PROSÍIIIIM...Ďakujem
Prosím, poradil by mi niekto???
marions
06.07.10,12:18
Prosím, nikto nevie poradiť?
Forest LK
06.07.10,13:08
Prosím o radu,
prijali sme faktúru z ČR za reklamné predmety a spotrebný materiál. My sme platcami DPH v SR a česká firma v ČR.
Faktúru nám vystavili v EUR s 20% DPH, pripojili aj rekapituláciu DPH v CZK.

Je táto faktúra správna?
Nemala byť vystavená bez DPH a v SR by sme si ju samozdanili 19% DPH?
Ako ju teda zahrnúť do DP?
KEJKA
06.07.10,13:25
Prosím o radu,
prijali sme faktúru z ČR za reklamné predmety a spotrebný materiál. My sme platcami DPH v SR a česká firma v ČR.
Faktúru nám vystavili v EUR s 20% DPH, pripojili aj rekapituláciu DPH v CZK.

Je táto faktúra správna?
Nemala byť vystavená bez DPH a v SR by sme si ju samozdanili 19% DPH?
Ako ju teda zahrnúť do DP?
faktúru vráť, nech ju prerobia. Skontroluj, či ste objednávali pod svojim ičDPH. Zaplať len základ dane bez českej DPH.
Forest LK
06.07.10,13:31
faktúru vráť, nech ju prerobia. Skontroluj, či ste objednávali pod svojim ičDPH. Zaplať len základ dane bez českej DPH.

Ta faktúra bola vystavená 13.4.2010 je na nej uvedené naše IČ DPH.
Faktúru mi teraz doniesla klientka na zaúčtovanie a už je dávno uhradená.
Čo s tým urobiť? Mám ju aj napriek úhrade vrátiť?
KEJKA
06.07.10,13:46
urob samozdanenie zo sumy na faktúre - základu dane.
Faktúru vrátiť po zaplatení nemôžeš, resp. ťažko už niečo dosiahneš, ale ak klientka má záujem to riešiť, tak nech im napíše. Ty - ak si účtovníčka, ju na to iba upozorni, ak sa to nedorieši vystavením správneho dokladu a vrátením rozdielu, tak zaplatená česká DPH bude nedaňovým nákladom.
Forest LK
06.07.10,13:54
urob samozdanenie zo sumy na faktúre - základu dane.
Faktúru vrátiť po zaplatení nemôžeš, resp. ťažko už niečo dosiahneš, ale ak klientka má záujem to riešiť, tak nech im napíše. Ty - ak si účtovníčka, ju na to iba upozorni, ak sa to nedorieši vystavením správneho dokladu a vrátením rozdielu, tak zaplatená česká DPH bude nedaňovým nákladom.

Ďkajem veľmi pekne za pomoc, klientka to už nechce riešiť. Urobíme samozdanenie a zaplatenú českú DPH dáme do nedaňových výdavkov.
Ešte raz ďakujem.
marions
07.07.10,13:47
Prosím o radu, nikde neviem v starších príspevkoch nájsť podobný prípad.
FO platca dph nakupuje tovar z Čiech z Makra. Nakúpi tam s DPH na faktúre dátum vystavenia aj dodania aj platby 25.6.2010. Potom keď ide druhý krát, prinesie mi tú istú faktúru, kde už je suma len bez dph, dph mu vrátia a na tej druhej faktúre je deň dodania ten 25.06.2010, ale deň vystavenia faktúry je už napr. 03.07.2010. Ako mám toto všetko zaúčtovať v JU? Zaúčtovať prvú faktúru s DPH, potom príjem za DPH do pokladne, a druhú faktúru nezapisovať? Prosím o radu, už sa s tým trápim týždeň a neviem prísť na spôsob. A do ktorého obdobia pôjde samozdanenie? Podľa dňa vystavenia na druhej faktúre?
Ak sa s tým niekto stretáva,budem veľmi vďačná, lebo si neviem s tým rady. Alebo nejaký príspevok ak tu je, len ho neviem nájsť....PROSÍIIIIM...Ďakujem
Nevie mi nikto poradiť? Please..
AndreaK.
12.03.15,19:38
urob samozdanenie zo sumy na faktúre - základu dane.
Faktúru vrátiť po zaplatení nemôžeš, resp. ťažko už niečo dosiahneš, ale ak klientka má záujem to riešiť, tak nech im napíše. Ty - ak si účtovníčka, ju na to iba upozorni, ak sa to nedorieši vystavením správneho dokladu a vrátením rozdielu, tak zaplatená česká DPH bude nedaňovým nákladom.
Mám podobný problém, klientka zaplatila na dobierku faktúru za tovar z Česka s českou dph, uhradila ju celú aj s dph, čiže už sa to asi nedá riešiť opravou faktúry, navyše tú faktúru mi doniesla dnes, lebo na ňu zabudla - deň dodania je november 2014 - čo teraz s tým?? Treba to teda samozdaniť? Lebo to by som musela podávať dodatočné daňové za november, čo ona určite nebude chcieť (áno, vyjde nulové, ale aj tak). Nemôžem to dať len do N roku a dph nedaňový výdavok všetko do roku 2014 a neriešiť samozdanenie?