Ivan103
30.03.10,13:40
Dobrý deň

31.12.2004 sme prišli o poľovný revír. Od vtedy tu poľuje istý podnikateľ.
pred nedávnom sme si založili poľovnícku organizáciu ktorej členmi sú len vlastníci poľovných pozemkov.
V Občianskom zákonníku č. 40/1964 Zb § 123 sa píše: Vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním.
Podľa § 124 tohto zákona všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.
podľa zákona 277/2009 § 80 ods. Poľovné revíry uznané do 31. augusta 2009 sa považujú za poľovné revíry uznané podľa tohto zákona. A ďalej podľa zákona 277/2009 § 2 písmena u) vlastníkmi spoločného poľovného revíru sú všetci majitelia poľovných pozemkov, z ktorých je uznaný spoločný poľovný revír.
Na základe týchto argumentov by sme sa chceli dohodnúť na vykonávaní práva poľovníctva v poľovnom revíri s doterajším užívateľom.

majú tieto argumenty nijakú váhu
a máme šancu uspieť s týmito argumentami? - ako máme postupovať - cez občianskoprávne konanie alebo ?

za odpoveď vopred ďakujem
mpca
30.03.10,11:54
A doterajší "užívateľ" na základe čoho poľoval na spomenutom území? Má uzatvorenú s vami ako vlastníkmi uzatvorenú nájomnú zmluvu?
Flinstone
30.03.10,13:42
našiel som len nejaké staršie usmernenie, ale aj podľa neho musí mať združenie ktoré užíva poľovný revír zmluvu s vlastníkmi pozemkov
http://www.spzca.sk/dokumenty/usmernenie.htm
sarasara
30.03.10,20:17
Zmluva o prenájme poľovného revíru sa uzatvára na desať rokov. Poľovný revír často zasahuje do viacerých katastrálnych území. Poľovný revír musí mať 1000 až 2000 ha.
S doterajším užívateľom sa dohodnúť nemusíte, ak počkáte do roku 2014. Vtedy zrejme skončí platnosť zmluvy. Treba zistiť, s kým má uzatvorenú zmluvu terajší užívateľ poľovného revíru. Ak lesy užívajú a spravujú Lesy SR, tak má zrejme uzatvorenú zmluvu s Pozemkovým fondom.
Ak vlastníci lesných pozemkov nepožiadali Lesy SR o vydanie svojich pozemkov do svojej správy, koná za nich, užíva a spravuje ich tento štátny podnik (Lesy SR).
Informujte sa na obvodnom lesnom úrade.
Ivan103
01.04.10,12:22
tento poľovný revír má výmeru 2900 ha z toho ľudia z dvoch deín vlastnia 1250 ha a ostatné asi 1500 patrilo cirkvi a 150 ha terajšiemu majitelovi polovného revíru. podľa starého zákona stačilo aby mal niekto podpísaných 51 % pozemkiov v tomto prípade to je 1479 ha a môže mu byť vytvorený poľovný revír. a to sa stalo. medzićasom sa zmenil zákon a mi sme sa trochu neskor dozvedeli že vlastník má právo polovať. a teraz sa ho chceme domáhať. ďalšia čudná vec boa že sme sa súdili s vlastníkom poĺovného revíru , lebo si nafalšoval zmluvy s jiektorí mi večšími subiektmi a tým mu výmera narástla - dokázať mu to dokázali ale súd sme prehrali v roku 2008 lebo podla skutkového stavu z roku 2005 by aj bez tejto nafalšovanej pôdy mali dostatočnú výmeru teda nad 51%. čo nás ale prekvapilo že niakiim zázrakom sa týmto súdnym sporom predĺžila platnosť revíru až do roku 2018. v súćasnej dobe má naša poľovnícka organizácia podpísných už 500 ha ktorej sme buď vlastníkmi alebo máme zmluvou na vyuźívanie pôdy na poľovné účely.
máme teda niake právo žiadať o prijatie do poľovného revíru na základe vlastníckych vzťahou??????
Ivan103
01.04.10,12:24
snami ako vlastníkmi uzavretú zmluvi nemá lebo mu stačilo 51% na uzatvorenie polov. revíru a tolko aj mal a naše pozemky do ich revíru pričlenil Obvodný lesný úrad
sarasara
01.04.10,23:00
Poľovný revír máte uznaný a má výmeru 2900 ha.
Zmluva o užívaní poľovného revíru musí byť písomná a je evidovaná na Obvodnom lesnom úrade. Požiadajte o vysvetlenie, prečo sa zmenila doba užívania do roku 2018.
Je možné, že starú zmluvu zrušili dohodou a podpísali novú.
Užívanie poľovného revíru možno postúpiť
- fyzickej osobe, ktorá vlastní viac ako 50% výmery poľovných pozemkov
- poľovníckej orgnizácii
- podnikateľovi alebo firme, ktorá hospodári na viac ako 50% výmery poľovného revíru.
Je mi ľúto, ale z môjho pohľadu je to asi tak, že tento poľovný revír nedostanete.
Ivan103
02.04.10,11:15
no ďakujem za odpoveď. to čo píšeš je prevda le podľa stzarého zákona podľa nového zákona je potrebné vlastniť 2/3 pozemkov aby bol uznaný poľovný revír a aj keď bol uznaný podľa starého zákona v novom zákone sa píš:e Poľovné revíry uznané do 31. augusta 2009 sa považujú za poľovné revíry uznané podľa tohto zákona(277/2009) a za info ďakujem este raz určite sa budem informovať na lesnom úrade o dôvode predĺženia platnosti revíru
sarasara
02.04.10,23:58
No, nepísala som o uznaní poľovného revíru, ale o jeho prenajímaní. Mám pred sebou nový zákon č. 274/2009 zo 16. júna 2009.
Poľovné revíry sa nemenili, zostali platné tak, ako boli uznané do účinnosti tohto zákona. Ak by sa vlastníci rozhodli meniť veľkosť revíru, musela by rozhodnúť 3/4-nová väčšina vlastníkov podľa výmery pozemkov. Teda tie 3/4-iny sú nutné len na uznanie poľovného revíru, nie na jeho prenajatie.
Vám sa ale nejedná o uznanie, ale o prenajatie poľovného revíru.
A o prenájme hovorí zákon č. 274/2009, § 13 tak, ako som napísala vyššie.
Nájomnú zmluvu o prenájme poľovného revíru budem na budúci rok robiť našim poľovníkom. Začína sa prejavovať sila jednotlivcov, ktorí si môžu dovoliť prenajať celý revír.
Z výmery poľovného revíru 2900 ha potrebujete vlastniť viac ako 50% výmery, teda viac ako 1450 ha. Zmluvu terajšieho užívateľa nemôžu vlastníci pozemkov bezdôvodne vypovedať a vy ani nemáte potrebných viac ako 50%.
Teda preto som ti napísala, že to vidím tak, že revír asi nedostanete. Držím palce, aby sa vám to predsa len podarilo.
Ivan103
04.04.10,16:48
veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, už mi j to jasnejšie. len sa ťa chcem ešte opýtať či nemožme požiadať o zobranie do polovníckeho spolku na základe vlasníctva poľovných pozemkov. či to má vlasstne niaku šancu
sarasara
04.04.10,17:52
Poľovný revír má prenajatý fyzická osoba -podnikateľ. On nemá zrejme zriadený poľovný spolok, ale ako osoba si revír prenajal. Vy ako spolok ste zostali bez revíru. No momentálne nevidím žiadnu možnosť, ako by ste mohli poľovať v tomto revíri. terajší užívateľ má platnú zmluvu a dohoda s ním asi nebude možná.
Jemu zrejme dala súhlas na 1500 ha cirkev a tak nepotrebuje súhlas ostatných vlastníkov.