Jarunka NR
30.03.10,13:46
Chcem Vás poprosiť o radu. Viem že je to v hodine dvanástej, ale môj brat začal v minulom roku podnikať 07/2009 a tak som mu sľúbila, že mu urobím daňové priznanie, ale myslela som si, že použijeme paušálne výdavky a nebudeme musieť robiť účtovníctvo. No výdavky prevyšujú príjmy a zrejme by sme mali teda urobiť jednoduché účtovníctvo. Stiahla som si program Alfa a nahodila som si došlé a odoslané faktúry. Ale nastal problém v tom, že na účte v banke má transakciu ktorá nesúvisí s podnikaním a tiež platil v hotovosti z vlastného vrecka a teraz mi tam svietia mínusové položky. Vie mi s tým niekto poradiť? :confused:
macula
30.03.10,11:49
Ak platil v banke za transakciu, ktorá nesúvisí s podnikaním, tak to zaučtuj ako VNZD -osobná spotreba podnikateľa a ak mu chýbajú na pokladni peniaze, tak mu potrebnú čiastku zaučtuj ako PNZD - osobný vklad podnikateľa
Zita5
30.03.10,11:51
Mínusové položky nemôžu byť v v pokladni , treba to vyrovnávať vkladom podnikateľa , nakoľko určite začínal podnikanie z jeho finančných prostriedkov .Taktiež určite dopĺňal aj bankový účet .
Harleyka
30.03.10,11:52
ja by som navrhovala urobit vklad podnikatela ako prijem neovplyvnujúci zaklad dane a transakciu v banke, ktora nesúvisí s podnikaním, dať ako výdaj neovplyvnujúci základ dane
Jarunka NR
30.03.10,12:04
Ďakujem Vám! Na uistenie sa, zhrniem že môžem dotovať i pokladňu i bankový účet osobným vkladom podnikateľa v ľubovolnej výške. Tieto peniaze potom zostávajú v podnikaní. Nemôže si ich ľubovolne vyberať?
Na bankový účet si vložil peniaze a následne ich vybral v plnej výške, takže dám ako iný nezdaniteľný príjem - alebo osobný vklad podnikateľa? a výber ako VNZD?
Zita5
30.03.10,12:06
Ďakujem Vám! Na uistenie sa, zhrniem že môžem dotovať i pokladňu i bankový účet osobným vkladom podnikateľa v ľubovolnej výške. Tieto peniaze potom zostávajú v podnikaní. Nemôže si ich ľubovolne vyberať?
Na bankový účet si vložil peniaze a následne ich vybral v plnej výške, takže dám ako iný nezdaniteľný príjem - alebo osobný vklad podnikateľa? a výber ako VNZD?

Vklad PNZD
Výber VNZD

Vyberať môže ľubovolne s prihliadnutím na povinné platby a úhradu tovaru,služieb a podobne.
Jarunka NR
30.03.10,12:14
Ešte by som sa chcela opýtať, zaplatil v hotovosti faktúru a následne si vybral peniaze z banky. Ale výber z banky bol neskôr ako úhrada faktúry. Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.
Jarunka NR
30.03.10,12:17
Tiež by som sa chcela spýtať, je to síce malá suma ale či úroky z bežného účtu môžem dať ako príjem zrazený zrážkou u zdroja, alebo iný zdaniteľný príjem?
hanelie
30.03.10,12:25
Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.
áno
Zita5
30.03.10,12:26
Tiež by som sa chcela spýtať, je to síce malá suma ale či úroky z bežného účtu môžem dať ako príjem zrazený zrážkou u zdroja, alebo iný zdaniteľný príjem?

Tu máte odpoveď

http://www.porada.sk/1358428-post38.html
macula
30.03.10,12:27
Ešte by som sa chcela opýtať, zaplatil v hotovosti faktúru a následne si vybral peniaze z banky. Ale výber z banky bol neskôr ako úhrada faktúry. Myslela som, že by som to dala cez priebežnú položku ako dotovanie pokladne.
Mohlo by to ísť aj cez priebežné položky a bol by príjem do pokladne, ale na neskoršie úhrady v hotovosti, tej faktúre čo bola predtým ak nemá krytie na pokladni bude musieť predchádzať osobný vklad podnikateľa PNZD. Úroky - iný zdaniteľný príjem
Jarunka NR
30.03.10,12:33
A teda môžem dotovať pokladňu z BÚ a dať priebežnú položku i keď to bude až dva mesiace po hotovostnej úhrade faktúry?
V podstate úrok bol 0,01 a daň asi 0. Takže som tých 0,01 dala ako iný zdaniteľný príjem.
Ďakujem.
Jarunka NR
30.03.10,12:38
Ak sa ešte môžem opýtať, čo všetko by som mala ešte urobiť, aby som si mohla v Alfe spokojne vytlačiť Daňové priznanie. On je síce zároveň aj zamestnanec, to si tam nahodím, ale aby som nezabudla ešte niečo vytlačiť. Je potrebné priložiť Pohľadávky, Záväzky či niečo k daňovému priznaniu?