vierkat
12.10.05,17:04
ahojte poradaci...

sef si prerabal kupelnu v byte a vsetky súvisiace blocky chce dat do nakladov firmy... vraj mam napisat internú smernicu o tom, ze jeho chata sa prerába a bude sa prenajímat... opravy a údrzby sú dotované z firemných prostriedkov...

mna by teraz zaujímalo ako mám tie kúpelnové veci zauctovat... napr. batéria, vana, sprcha... má to íst na 501-ku alebo kam?
dakujem...
Tweety
12.10.05,15:05
Je tá jeho chata v majetku spoločnosti?
vierkat
12.10.05,15:08
pravdepodobne to asi tak spraví... ja neviem.
Evanka
12.10.05,15:13
pravdepodobne to asi tak spraví... ja neviem.Ak nie je v majetku firmy v tomto čase, tak sotva môže uplatniť terajšie výdavky na jej rekonštrukciu.
KEJKA
12.10.05,15:17
nedá sa účtovať, kým nie je zmluvný vzťah vyjasnený. Je prenájom chaty v predmete činnosti?
Tweety
12.10.05,15:17
pravdepodobne to asi tak spraví... ja neviem.

Najprv treba ten majetok viesť v účtovníctve a až potom sa môžu robiť opravy, údržba, technické zhodnotenie...
:o
vierkat
12.10.05,15:18
ten proces zaradenia chaty do majetku firmy je aký?
v prípade, ze je tá chata majetkom firmy, tak by ste to ako zaúctovali?
KEJKA
12.10.05,15:23
tazko je riešiť alternatívy. Bud je alebo nie j v majetku. Nemôže byť akože v majetku, lebo je to nehnuteľnosť a existuje LV, ktorým sa vlastníctvo preukáže.
Ale ak by bola v majetku tak máš na účte 021 chatu. Opravyúčtuješ obvyklým spôsobom.
vierkat
12.10.05,15:29
a keby to islo do úctovnej skupiny 13-?
Tweety
12.10.05,15:37
a keby to islo do úctovnej skupiny 13-?
To určite nie, treba si pozrieť náplne jednotlivých účtov, v postupoch účtovania. :cool: :rolleyes:
vierkat
12.10.05,15:42
takze pokial nie je chata v majetku firmy, neexistuje spôsob ako to dat do nákladov? dakujem za rady...
Tweety
12.10.05,15:45
takze pokial nie je chata v majetku firmy, neexistuje spôsob ako to dat do nákladov? dakujem za rady...
Áno, najprv musí byť v majetku spoločnosti. Opravy môžte dať do nákladov, ale budú pripočitateľné k základu dane.
Mária M :eek: ;) :cool:
KEJKA
12.10.05,15:54
v predmete činnosti nákup a predaj tovaru, tak môžete bločky a faktúry na firmu za nakúpený materiál zaúčtovať na sklad, doklady si nechaj konateľom potvrdiť, ako aj invent. zápis k 31.12.
DPH odpočítaš. Ked sa vyjasnia vzťahy, alebo neskôr ten "tovar" predáš.
vierkat
12.10.05,16:01
to Lida:

to znamená, ze to zaúctujem na ktorý úcet? v predmete cinnosti je nákup a predaj tovaru...
takze momentálne by sa DPH neodpocítavala, len potom, ked by isli tie veci "akoze" do spotreby?
KEJKA
12.10.05,16:05
to Lida:

to znamená, ze to zaúctujem na ktorý úcet? v predmete cinnosti je nákup a predaj tovaru...
takze momentálne by sa DPH neodpocítavala, len potom, ked by isli tie veci "akoze" do spotreby?naopak, ak sa konateľ bude chcieť tváriť, že nakúpil tovar, tak ho zaúčtuješ 132/211 a 132/321 a DPH z dokladov 343/211, 343/321
DPH si firma odpočíta pri nákupe.
Do spotreby to nepojde, pokiaľ nebudú vyjsnené vzťahy.
vierkat
12.10.05,16:10
super - dakujem... :-)
durisovad
12.10.05,21:00
No, ja by som to tak lahko nebrala. To bude potom neskor predavat stavebny tovar sam sebe? Na opravy svojho majetku? Ak sa firma zaobera predajom tovaru, ktory je podobny stavebnemu materialu, mozno by to obstalo, ale ak obchoduju napr. s pocitacmi, tak neviem.....
vierkat
13.10.05,05:34
to durisovad:
firma má v predmete cinnosti aj kúpu tovaru za účelom jeho predaja konečnému spotrebiteľovi v rozsahu voľnej živnosti... to nestací?
durisovad
13.10.05,15:52
A konecny spotrebitel bude sef osobne (ako sukromna osoba a majitel chaty) alebo firma, ktorej majitelom je sef? V zasade by to bolo v poriadku, ale neviem, predajom akeho tovaru sa firma v prevaznej miere zapodieva. Ak napriklad predava textil a urobi jeden obchod so stavebnym materialom, firma ho prevedie do svojej spotreby, naviac na opravu chaty, ktora este nie je zavedena v majetku firmy, nuz neviem, ci to danovy urad prehliadne.