Luna
04.08.04,08:03
Chcem sa spýtať,musí sa s konateľom s.r.o. ,ktorý pracuje na prac.zmluvu spraviť písomná forma mandátnej zmluvy.
vladan
04.08.04,06:09
myslím, že ak má uzatvorenú pracovnú zmluvu, tak mandátnu zmluvu netreba. Len tuším, že je potrebné mať zmluvu o výkone funkcie (funkcie konateľa). Ja tú funkcionársku zmluvu tiež nemám :-)
Yvvetta
04.08.04,07:35
Mňa to tiež zaujíma.

U nás konateľ nemá nič. Teda ani pracovnú zmluvu, ani mandátnu zmluvu. Musí byť ?
Kto ma za to môže pokutovať ?
janaGT
04.08.04,07:42
U nás má konateľ len pracovnú zmluvu, kde je uvedená funkcia riaditeľa.
vladan
04.08.04,07:51
janiGT a máte v obchodnom registri zapísaný deň vzniku funkcie konateľa? lebo od tohto dňa by mal mať aj zmluvu o výkone funkcie. Musím niekde pozrieť vzory zmlúv a doplniť to - ináč Obchodný register tiež nemáme doplnený.
Aj moji dvaja konatelia majú pracovnú zmluvu, kde majú určené pracovnú pozíciu, resp. funkciu - ale to nie je to isté ako "funkcia konateľa". Pracovnú zmluvu upravuje zákonník práce a zmluvu o výkone funkcie upravuje Obchodný zákonník.
Takže asi bude potrebné tie zmluvy doplniť.

ešte otázočka na právnikov (Ervin, Slavka) - čo nám odporučujete - musia byť tie zmluvy?

Ďakujem

Pekný deň
Katty
04.08.04,07:54
myslím že pokiaľ konateľ neberie žiadne odmeny nemusí byť žiadna zmluva, ak dostáva za konateľstvo odmenu musí byť zmluva o výkone funkcie, ak robí pre firmu ako zamestnanec tak musí mať pracovnú zmluvu
janaGT
04.08.04,08:00
janiGT a máte v obchodnom registri zapísaný deň vzniku funkcie konateľa? lebo od tohto dňa by mal mať aj zmluvu o výkone funkcie. Musím niekde pozrieť vzory zmlúv a doplniť to - ináč Obchodný register tiež nemáme doplnený.
Aj moji dvaja konatelia majú pracovnú zmluvu, kde majú určené pracovnú pozíciu, resp. funkciu - ale to nie je to isté ako "funkcia konateľa". Pracovnú zmluvu upravuje zákonník práce a zmluvu o výkone funkcie upravuje Obchodný zákonník.
Takže asi bude potrebné tie zmluvy doplniť.

ešte otázočka na právnikov (Ervin, Slavka) - čo nám odporučujete - musia byť tie zmluvy?

Ďakujem

Pekný deň
v OR je zapísané: štatutárny orgán: konatelia, potom jeho meno, bydlisko, rodné číslo a vznik funkcie dátum xx.xx.xxxx
Teraz tomu ale nerozumiem, keď je konateľom, nemôže zároveň byť aj riaditeľom s pracovnou zmluvou?
vladan
04.08.04,08:14
nie, nie takto som to nemyslela.
Zmluva o výkone funkcie konateľa - tam by malo byť, čo vlastne robí konateľ - teda zastupuje spoločnosť, podpisuje atď. Nemusí za to brať peniaze, pretože môže mať uzavretú pracovnú zmluvu, kde poberá príjem zo závislej činnosti.
Mne išlo hlavne o ten papier, že zmluva o výkone funkcie - mal by to byť len dokument, že ten a ten prijíma od toho a toho dňa funkciu konateľa.
Len neviem, či to musí byť - teda nejaký paragraf Obchodného zákonníka, ktorý to nariaďuje.
Ervin
04.08.04,13:36
odpoviem po dovolenke:-)
urs
05.08.04,10:07
Mňa by to tiež zaujímalo.
Je tam aj nejaké zvýhodnenie ohľadne odvodov? Myslím keď má iba mandátnu zmluvu.
Ervin
10.08.04,13:50
mal by mať zmluvu o výkone funkcie, ktora je dost blizka mandatnej zmluve, ide vlastne o inominatnu- nepomenovanu zmluvu podla Obch.zakonnika, uklada to § 66 ods. 3 Obchodneho zakonnika....

pracovna zmluva nie je vhodna, chyba tam znak nadriadenosti a podriadenosti, konatel neplni prikazy nadriadeneho

problem pracovnej zmluvy nie je v sucasnosti jednoznacne legislativne rieseny
moj nazor

1. u tych veducich zamestnancov- manazerov prvej linie, ktory su sucasne i statutarmi resp. clenmi stat. organov napr. konatel je sucasne i gen. riaditelom, moj nazor - s top manazermi- statutarmi je vhodne uzatvarat manazerske zmluvy mimo Zakonnika prace, pokial je topmanazer sucasne i statutarom mala by takato manazerska zmluva obsahovat i nalezitosti podla § 66 ods. 3 Obch. zakonnika, najlepsie uviest § 66 ods. 3 aj § 269 ods. 2 Obch. z, a nazov zmluva o vykone funkcie/manazerska zmluva

2. u manazerov prvej linie nestatutarov- manazerska zmluva podla 269 ods. 2 prip. ak vykon man. funkcie ma i znaky prac. pomeru- prac. zmluvu manazera
Beata
10.08.04,16:51
Áno, súhlasím s vami Ervin - konateľ nemôže mať pracovnú zmluvu ako konateľ. Môže mať zmluvu o výkone, tak ako ste to napísali... Ale! Konateľ môže mať okrem zmluvy o výkone aj pracovnú zmluvu ako ekonóm, alebo fakturant, skladník, inštalatér, atď. Veď okrem toho, že rozhoduje o chode firmy, môže vykonávať aj činnosť, ktorá má znaky pracovného pomeru. Na základe mandátnej zmluvy, resp. zmluvy o výkone konateľa, mu firma vyplatí odmenu, ktorú zdaní. Na základe pracovnej zmluvy dostane odmenu za ďalšiu prácu, ktorú zdaní preddavkovo, zároveň bude mať odvedené povinné poistenie.
Povedzme, že konateľ je jediným majiteľom, zároveň konateľom aj zamestnancom svojej vlastnej firmy. Je síce pravda, že pri jeho pracovnej zmluve budú chýbať znaky podriadenosti a nadriadenosti, ale napriek tomu tento konateľ pracovnú činnosť vykonáva a zaslúži si aj odmenu za túto prácu.
Čo si myslíte, Ervin, je toto moje uvažovanie správne? Môže mať konateľ zmluvu o výkone a zároveň pracovnú zmluvu? (Myslím si, že sa to tak robilo, robí a dúfam, že aj bude robiť.)
Chcem v tom mať ale jasno.
Ervin
10.08.04,18:48
podľa môjho názoru je správnejšie zakotviť odmenu konateľa do zmluvy o výkone funkcie

pokiaľ vykonáva činnosť kt. má znaky pracovného pomeru možno uzavrieť i pracovnú zmluvu



posledné číslo Trendu v poradni analyzuje tento problém vo vazbe na otazku pracovného úrazu a úrazového poistenia....dávam do pozornosti
mino
11.08.04,06:14
Čiže musím konateľom(zamestnancom,ktorý má v pracovnej zmluve OBCHODNÝ RIADITEĽ spísať aj mandátne zmluvy.Dobre som to pochopolia?
vladan
11.08.04,06:20
... neviem, či dobre rozmýšľam, čiže ak má môj konateľ iba pracovnú zmluvu a iný príjem ako príjem zo závislej činnosti nemá, tak nemusí mať žiadnu zmluvu, ani mandátnu ani o výkone funkcie? v pracovnej zmluve má uvedené riaditeľ (taký-onaký)?

Ervin, čo ty nato?
Ervin
11.08.04,06:53
povinnosť mať zmluvu o výkone funkcie zakotvuje po novele 500/2001 ObchZ§ 66 ods. 3 . súbežne môže mať tá istá osoba k spoločnosti aj viac druhov púrávnych vzťahov, ak súčasne vykonáva závislú činnosť ktorá spĺňa znaky prac. pomeru i pracovnú zmluvu
vladan
11.08.04,07:06
Ervin, spomínal si, že zmluva o výkone funkcie sa podobá na mandátnu zmluvu? Čiže môžem ustanovenia mandátnej zmluvy použiť pri vypracovaní zmluvy o výkone funkcie? Alebo sú tam body, ktoré zmluva o výkone funkcie nemôže obsahovať?
Nemáte niekto vzor zmluvy o výkone funkcie?
Alebo si ju môžem vymyslieť - že kto, čo, čo robí, pre koho ... ???
Pekný deň
mino
11.08.04,07:15
Ešte sa vrátim k tej otázke.MANDATNA zmluva,alebo zmluva o výkona funkcie musí byť aj keď týto zamestnanci nepoberajú príjem za funkciu konateľa?
Ervin
11.08.04,07:21
podľa mna ma tato zmluva opodstatnenie aj ked konatel nepobera prijem za vykon fcie konatela napr. pri zodp. konatela za skodu sposebunu spolocnosti, osobne citam dikcu § 66 ods. 3 ako povinny rezim nie ako dobrovolny
vladan
11.08.04,07:22
Ervin, nemáš niekde založený vzor takejto zmluvy o výkone funkcie?
mino
11.08.04,07:30
Ervin,ešteže ťa máme.Ja som toto kdesi čítala,ale bola som s toho jeleń.Zas som o čosi múdrejšia.To je ale super pocit!
Ervin
11.08.04,07:57
sudna prax zaujala nasledovne stanovisko:
NS SR sp. zn. 5 Cdo 92/97

funkciu konatela obchodnej spolocnosti s rucenim obmedzenym nemozno vykonavat v pracovnom pomere
Yvvetta
11.08.04,11:30
Ervin prosím ťa čo v takom prípade, ak konateľ nepoberá žiaden príjem ? SRO mu nič nevypláca. Musí aj to byť mandátna zmluva ?
vladan
11.08.04,12:17
tam by mala byť zmluva o výkone funkcie - funkcie konateľa
Ervin
11.08.04,12:33
prikláňam sa k názoru, že je to vhodné, hoci § 66 ods. 3 Obch. zákonníka to nestanovuje celkom jednoznačne. Ja to vykladám tak, že je to základ výkonu fcie konateľa. Nemyslím teraz len na odmenu ale na celý komplex práv a povinností v rámci vzťahu spoločnosť- konateľ. Ak zmluvy niet, resp. ak je neplatná nezostáva iné len sa spravovať primerane ust. o mandátnej zmluve resp. zákonnými ustanoveniami o mandátnej zmluve. Slovo primerane si však v prípade sporu môžu zmluvné strany vysvetliť rôzne. Navyše v praxi môže byť dôvod pre odchylnú úpravu práv a povinností. Netreba podceniť ani "informačný" význam takejto zmluvy. Ciže z dôvodov právnej čistoty odporúčam.
vladan
11.08.04,12:40
ja odporúčam z toho dôvodu, že v Obchodnom registri, by ste mali mať zapísaný deň vzniku funkcie konateľa - a keďže funkcia konateľa vznikla, tak si myslím, že na základe nejakého podkladu - v našom prípade by to mala byť zmluva o výkone funkcie. Toť moje zmýšľanie :-)
Pekný deň
lago
11.08.04,13:38
Dňa 25. júna 2004 schválila NR SR zákon č. 432/2004 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a menia a dopĺňajú sa ďalšie zákony s účinnosťou od 1. októbra 2004.
Novela sa dotýka najmä nasledujúcich oblastí Obchodného zákonníka (OBZ):
...
4. §66 ods.3 OBZ:
Vzťah medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom pri zariaďovaní záležitostí spoločnosti sa spravuje primerane ustanoveniami o mandátnej zmluve, ak zo zmluvy o výkone funkcie uzatvorenej medzi spoločnosťou a členom orgánu spoločnosti alebo spoločníkom, AK BOLA ZMLUVA O VÝKONE FUNKCIE UZAVRETÁ alebo zo zákona nevyplýva iné určenie práv a povinností. Zmluva o výkone funkcie musí mať písomnú formu a musí ju schváliť valné zhromaždenie spoločnosti alebo písomne všetci spoločníci, ktorí ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene. Stanovy a.s. môžu určiť, že zmluvu o výkone funkcie člena predstavenstva schvaľuje dozorná rada.
Zmena odstraňuje výkladové problémy, ktoré v praxi pretrvávali ohľadom skutočnosti, či je uzavretie zmluvy o výkone funkcie medzi spoločníkom a členom orgánu spoločnosti je povinné.

zdroj: www.enoviny.sk

Z uvedeneho podla mna vyplyva, ze nemusi byt uzatvorena zmluva o vykone funkcie. Hoci ja ako konatel som si ju tiez preventivne uzavrel (fakticky sam so sebou, lebo som bol aj spolocnik) a poslal som ju na Obch. register. Pytal som sa uz vtedy nato aj pravnicky, a ona mala nazor, ze funkcia vznika na zaklade schvalenia valneho zhromazdenia zapisom do OR a samostatnu zmluvu o vykone funkcie nie je nevyhnutne uzatvarat este pisomne.
Ervin
11.08.04,13:53
hm....mne to ustanovenie velmi jednoznacne stale nepripada...myslim z pravnici budu mat dost prace aj po 1. oktobri 2004:-), esteze tak....:-)
vladan
11.08.04,15:41
lago, na základe čoho ste zmluvu o výkone funkcie posielali na Obchodný register? Ustanovuje alebo bolo to ustanovené nejakým § Obchodného zákonníka, resp. zákona o Obchodnom registri?
Ale ste to posielali preventívne?
lago
13.08.04,10:12
Posielal som ju na zalozenie do zbierky listin podla par.28a) ods. d) Obchod. zakonnika.
Janca
13.08.04,12:38
Davam do pozornosti novelu Obch. zakonnika c. 432/2004 - ciastka 183 Z.z., kde sa meni znenie parag. 66 odst. 3 ohladom zmluvy o vykone funkcie. Podla telefonickeho zistenia na obchodnom registri sa nemusi dokladat ziadna zmluva o vykone funkcie.
Viac v pondelok. Pekny vikend.
steveb
27.04.06,11:11
nemate niekto vzor mandatnej zmluvy konatela - ide mi hlavne o cinnosti, ktore su v zmluve definovane ako tie, ktore ma konatel vykonavat