adulique
30.03.10,17:23
Asi chapeme, ze hladam cestu ako si znizit cisty prijem.
Sidlo podnikania mam mimo BA, ale kazdy tyzden cestujem na pracovne dni do BA, potom v piatok zase spat domov atd. Nekupovala som si za rok 2009 stravne listky. Mam narok na nahradu stravneho v ramci SR, alebo je to nejako opatrene zakonom a mala som si kupovat listky? Dakujem za promptnu odpoved.
Ingrid Ondruskova
30.03.10,15:48
Najčistejšie je kupovať si stravenky...pozor nedajú sa uplatniť spätne, pre tento rok by ste to mali riešiť okamžite...
adulique
30.03.10,15:51
ja chapem, ale je niekde v zakone vylucene odratat si nahrady za stravne ako na pracovnej ceste?
Pepa
30.03.10,15:54
Nie, nie je. Ak bude tvoja pracovná cesta trvať viac ako 5 hodín môžeš si uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
Ingrid Ondruskova
30.03.10,15:54
Pokiaľ viem, SZČO si nemôže urobiť "cesťák" ako bežný zamestnanec, môže si dať do nákladov buď regulérne kúpené
stravenky alebo bločky z reštaurácie /ale môže uplatniť max.výšku 3,60EUR/
Ingrid Ondruskova
30.03.10,15:56
Nie, nie je. Ak bude tvoja pracovná cesta trvať viac ako 5 hodín môžeš si uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.

Aj SZČO?...to kukám jak puk...samozrejme uplatňovať si môže, ide o to ako...To jednoducho akože urobím na konci roka cesťáčik na stravné
za cca 800,-EUR?...samozrejme suma platí pre živnostníka, ktorý odrobí každý pracovný deň v roku...
Ingrid Ondruskova
30.03.10,15:58
Robím manželovi JÚ tak sa potom sama seba pýtam, prečo mu raz kvartálne objednávam stravenky?ale nechám sa poučiť...
Pepa
30.03.10,16:01
Zo zákona o dani z príjmu par. 19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
hena22
30.03.10,16:07
Zo zákona o dani z príjmu par. 19
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

súhlasím, ale nemalo by to byť miesto pravidelnej práce. Takže pri týždňovkách do Blavy by som to neriskovala.
Pepa
30.03.10,16:10
Súhlasím, ale ja som odpovedala na časť "stravné", neriešila som skutočnosť, že cesta do zamestnania nie je pracovná cesta. Ak sa zdržiava v Bratislave a vykonáva pracovné cesty, nevidím problém.
Pepa
30.03.10,16:17
Aj SZČO?...to kukám jak puk...samozrejme uplatňovať si môže, ide o to ako...To jednoducho akože urobím na konci roka cesťáčik na stravné
za cca 800,-EUR?...samozrejme suma platí pre živnostníka, ktorý odrobí každý pracovný deň v roku...
"Akože" cesťák by bolo treba robiť pravidelne a vyúčtovať. Nie na konci roka. A v čom vidíš problém? Ak vykonáva pracovné cesty má nárok na stravné v zmysle zákona ak si stravné neuplatní cez cesťák tak si uplatní stravný lístok. Jednoduché :)
Ingrid Ondruskova
30.03.10,17:14
Pepa, O.K.ďakujem za vysvetlenie, ale aj tak mi potom nejde do hlavy, prečo si niektorí SZČO-via / a je ich veru dosť/ objednávajú stravné lístky...ja som si naivne až doteraz myslela, že preto, že je to v podstate skoro jediný spôsob ako si uplatniť
stravné u živnostníka...len ma "nezabite" odpoveďou: no predsa nemusí nosiť do reštiky cash!!!!
hena22
30.03.10,20:02
lebo SL si môže dať na každý odpracovaný deň a nemusí sa trápiť s cesťákom. A keď má oprávnenú cestu, uplatní si stravné.
Je tam tá podmienka, že cesta nie je výkon práce na obvyklom mieste, takže preto.