janko jaci
30.03.10,18:47
Dobry den vlastnim 3- rokom 2-izb. byt v osobnom vlastnictve(SVB) a som po cely cas pracovne v zahranici (prakticky v roku som 1-mesiac v byte aj to v lete ) ,cize byt je prazdnya nepouzivany po ostatne mesiace. Je v strede 3-poschodovej bytovky ma nove plastove okna a je tehlovy 60 roky( 50 cm mury) . Prvym -rokom som platil mesacne zalohove platby 3000 sk ( vodne ,stocne,fond oprav,teplo) elektrika a plyn osobitne ..minuleho roku mi bol vyplateny preplatok 14.000sk cize 22.000 som zaplatil prakticky za rok aj ked som bol v byte len mesiac ...tak kvoli vysokemu preplatku som si znizil mesacne zalohove platby na 2000 sk presnejsie 70 euro - od juna , Avsak spravca mi stale vypisuje email ze nemozem tak nizko platit zalohove platby atd ..teraz neviem kto je v prave >? ( nikdy som v byte nebyval takze nemam s tym skusenost) Co mam zase platit po 100 euro? co by ste mi poradili ?Dakujem.
p.s.-SVB nema ziadnu pozicku ani dlh,byt ma vykurovaciu plochu 51m,
do fondu oprav platime 10sk-na m,....
sito
30.03.10,21:42
Sú dve základné úhrady bytov v bytovom dome. Začnem tou druhou. Príspevok do FOaU. Platí sa podľa majetkového podielu bytu v dome, plus 25 % plochy balkóna, lodžie, terasy.

Príklad: 51 x 10 = 510 Sk. + 25 %? To sa rovná 16,93 €. S tým nič nenarobíš, to je na rozhodnutí vlastníkov.

Plnenia za služby. Na každú službu je osobitne vypočítaná mesačná záloha. Ale môžeš sa domáhať toho, aby ti SVB, prípadne správca domu vypočítal mesačnú zálohu podľa nákladov ročného vyúčtovania za predošlý rok, jednu dvanástinu, prípadne plus nejakú rezervu naviac, 10 %.

Príklad: 3 000 x 12 = 36 000 - 6 120 = 29 880.

29 880 - 14 000 = 15 880 : 12 = 1 323,33. To sa rovná 43,92 + 10 % = 48,32 €

48,32 + 16,93 = 65,25 €. Prípadne ešte 25 % za plochu balkónu, lodžie, terasy.

Takže, pýtajú od teba 34,75 € mesačne naviac.

Ročne je to o 12 563 Sk. viac.

Opýtaj sa predsedu SVB, prípadne správcu domu, PREČO a NA ČO???
svojar
31.03.10,03:10
Ešte by som prirátal 5-8 € mesačne na správu.
janko jaci
31.03.10,09:02
Srdecna vdaka za odpoved , no dojdem o mesiac domov tak sa ho spytam taktiez je trosku nezvycajne ze minuleho roku sme dostali rocne vyuctovanie v strede jula co podla zakona ma byt do konca maja ...povedal ze to posiela kde si do trnavy (firma yzamer) a ze sa tolko musi cakat ...spytal som sa susedov takze kazdy rok maju vyuctovanie niekedy koncom juna alebo jula ...je to v poriadku??? co mam vlastne zo zakona spravit aby som mal vyuctovanie do konca maja..?.Nepaci sa mi taky pristup avsak ja som mimo a prakticky s 15 bytovej jednotky sme len 3 osoby mladsie ...vsetko dochodci ktorym je jedno a su radi ze to niekto robi (predseda spolocenstva byva v bytovke)
svojar
31.03.10,13:51
Dakedy sa naozaj nedá stihnúť. Dodávateľ tepla má čas vraj do konca marca na zúčtovanie tepla. Potom sa údaje aspoň u nás pošlú firme ktorá rozráta náklady na teplo pre jednotlivé byty podľa výsledkov odčítania jednotiek. Tej to trvá podľa toho koľko má zákazníkov a kedy im boli podkady dodané. A potom to môže konečne dokončiť SVB. Aj keď ostatné okrem tela môže byť urobené. Aj my to máme a budeme čakať na teplo. Ale učite to budeme mať hotové skôr. Vlani sme to mali už koncom apríla.
Halli
31.03.10,17:12
K tým platbám Ti len toľko Janči, , že ak ste 15 bytový dom je len veľmi ťažké hospodáriť a tobôž nie platiť v zime za teplo platby , ktoré presahujú mesačnú tvorbu na fonde prevádzky. Však sa len kukni, ono je to predsa veľký domisko o ktorý sa treba starať.:rolleyes:
Nuž tak sa na toho Vášho predsedu nehnevaj, pokiaľ si to nechceš sám skúsiť...a on to robí aj napriek tomu, že nikto to nechce... :oAk by takto bolo neobsadených ešte viac bytov počas roka ako ten tvoj, tak to môžte zabaliť...takže v ročnom vyučtovaní sa ti všetko vráti nemaj strach a buď tolerantný. Píšeš, že máš byt v strede domu, tak určite ti v ňom nemrzne, keď si v zime preč a verím, že radiatory nemáš naplno otvorené. Takže pomáhajú ti všetci okolo teba, tak pomôž aj ty a bude všetko ako má byť. Pekné sviatky ti prajem.:)
zk24
31.03.10,17:17
ahoj.

ja mam dvojizbovy byt v novostavbe. Moja zalohova platba mesacna je 55 eur. Je to upravene podla toho ze som minuly rok mala prepltok 13,000 skk. a musim povedat ze tam byvam cely rok, aj v zime aj v lete, nemam deti, ale byvam tam s priatelom. takze bytik je vyuzivany naplno dvomi dospelymi osobami.
58vlasta
31.03.10,18:28
ahoj.

ja mam dvojizbovy byt v novostavbe. Moja zalohova platba mesacna je 55 eur. Je to upravene podla toho ze som minuly rok mala prepltok 13,000 skk. a musim povedat ze tam byvam cely rok, aj v zime aj v lete, nemam deti, ale byvam tam s priatelom. takze bytik je vyuzivany naplno dvomi dospelymi osobami.

No ja bývam v 3-i /zateplený/ sama a platím mesačne 99,50 eur a snažím sa šetriť vodou aj teplom. :confused:
Pre Jankojaci - zálohové platby Ti vypočítajú, ako keby tam žila jedna osoba každý mesiac...
sito
31.03.10,21:29
ahoj.

ja mam dvojizbovy byt v novostavbe. Moja zalohova platba mesacna je 55 eur. Je to upravene podla toho ze som minuly rok mala prepltok 13,000 skk. a musim povedat ze tam byvam cely rok, aj v zime aj v lete, nemam deti, ale byvam tam s priatelom. takze bytik je vyuzivany naplno dvomi dospelymi osobami.

Preplatok je niečo, čo má každý rád. Ale podstata je v niečom inom. V podiele reálnych nákladoch bytu za rok z nákladov domu a spokojnosti vlastníkov bytov v bytovom dome.

Keďže sa jedná o ľudí a o peniaze??? ???
Halli
01.04.10,06:33
ahoj.

ja mam dvojizbovy byt v novostavbe. Moja zalohova platba mesacna je 55 eur. Je to upravene podla toho ze som minuly rok mala prepltok 13,000 skk. a musim povedat ze tam byvam cely rok, aj v zime aj v lete, nemam deti, ale byvam tam s priatelom. takze bytik je vyuzivany naplno dvomi dospelymi osobami.

A akým spôsobom si kurite? to by ma zaujímalo.;)
sito
01.04.10,06:44
A akým spôsobom si kurite? to by ma zaujímalo.;)

Slávka, ale ona žije s priateľom!
Halli
01.04.10,06:45
Slávka, ale ona žije s priateľom!

Jáááj, čiže živočíšny zdroj tepla :D /sssadarmo/:D
zk24
01.04.10,06:59
A akým spôsobom si kurite? to by ma zaujímalo.;)

:D mame radiatory ;) a vlastnu kotolnu v baraku, zatepleny. ale zas musim povedat ze za celu zimu som zapla radiator iba vtedy ked som potrebovala narychlo ususit oprane pradlo. velmi malo kurim, byty su od schodiska oddelene este takou mensou chodbickou, aj to robi vela. len co zo schodov vojdem do chodby uz tam je citit obrovsky rozdiel...

ale mame tu vlastnu kotolnu, asi to je najvacsie plus.
sito
01.04.10,07:06
Jáááj, čiže živočíšny zdroj tepla :D /sssadarmo/:D

Ale, oplatí sa. Keď si to prepočítaš tak za bývanie zaplatia mesačne 19 €. A to je paráda, Načo potom rady z PORADY? Len rady do PORADY. Ostatných by to mohlo tiež zaujať! Môžno aj zaujímať?
zk24
01.04.10,07:07
Ale, oplatí sa. Keď si to prepočítaš tak za bývanie zaplatia mesačne 19 €. A to je paráda, Načo potom rady z PORADY? Len rady do PORADY. Ostatných by to mohlo tiež zaujať! Môžno aj zaujímať?

Poslem fotky, uploadnem video? :D
sito
01.04.10,07:12
Poslem fotky, uploadnem video? :D

To bude super.
janko jaci
01.04.10,10:52
vdaka vsetkym za odpoved ...ved ja som tolerantny len nechcem aby ma niekto vyuzival ked pracujem v zahranici a myslia si ze mam dost penazi a neni to pre mna problem avsak tuna taktiez platim za byt a nic mi tu nikto neda zadarmo ..pekne sviatky vsetkym..