Genesis.SVK
30.03.10,19:12
Uvediem príklad:
Kupujúci podpíše s realitkou rezervačnú zmluvu a zaplatí zálohu. Predávajúci pár dní na to povie že byt vlastne ani nechce predať. Chcem sa spýtať je nejaká možnosť aby som sa rezervačnou zmluvou chránil aby sa toto nestalo. Je napríklad normálne aby bolo v rezervačnej zmluve uvedené že ak predávajúci odstúpi (teda nebude chcieť byt predať) tak bude pokutovaný? Pretože zdá sa mi to nefér že keby som povedal ja že ten byt nechcem tak platím pokutu vo výške celej zálohy a keď to urobí predávajúci tak neplatí vôbec nič.

Môžem napríklad požadovať od realitky v rezervačnej zmluve aby mi vyplatila celú moju zálohu + pokutu ak si jej klient zmyslí že byt predať nechce?
mona091
30.03.10,17:21
Uvediem príklad:
Kupujúci podpíše s realitkou rezervačnú zmluvu a zaplatí zálohu. Predávajúci pár dní na to povie že byt vlastne ani nechce predať. Chcem sa spýtať je nejaká možnosť aby som sa rezervačnou zmluvou chránil aby sa toto nestalo. Je napríklad normálne aby bolo v rezervačnej zmluve uvedené že ak predávajúci odstúpi (teda nebude chcieť byt predať) tak bude pokutovaný? Pretože zdá sa mi to nefér že keby som povedal ja že ten byt nechcem tak platím pokutu vo výške celej zálohy a keď to urobí predávajúci tak neplatí vôbec nič.

samozrejme, ze je riesenie, skoda, ze klienti nevyuzivaju svoju poziciu a nechavaju sa manipulovat RK

takze:

- klient (kupujuci/predavajuci) uzatvara zmluvu s RK, ktora je sprostredkovatelom
- vsetky zmluvne podmienky rezervacnej zmluvy treba smerovat iba na RK,
hlavne:
co
cas (dokedy)
za akych podmienok
pokuty voci RK, ak nebudu splnene podmienky, a naopak
odsuhlasenie podmienok buducej/kupnej zmluvy kupy predmetu


- ako si RK osterti druhu stranu, je jej starost, prave preto si RK uzatvori aj s druhou stranou nejake zazmluvnenie
Genesis.SVK
30.03.10,17:26
Mohla by si mi to trošku jednoduchšie. To akože RK mi má platiť pokutu keď jej klient odstúpi po podpísaní rezervačnej zmluvy a po splatení zálohy ? alebo ako ? Mne totiž dnes realiťáčka povedala že klient má možnosť kľudne odstúpiť bez akejkoľvek pokuty aj potom čo ja zaplatím zálohu za byt. Ako toto sa mi nezdá normálne.
mona091
30.03.10,17:43
A) z pohladu kupujuceho

- kupujuci ma zaplatit RK rezervacnu zalohu:
z toho vyplyva, ze vchadza do vztahu s RK, preto je velmi dolezite osetrit vsetky podmienky s RK,
ak by kupujuci odovzdal zalohu priamo predavajucemu, vtedy by sa riesil vztah kupujuci - predavajuci,
ak by ucastnikom rezervacnej zmluvy bol aj predavajuci, vsetky podmienky sa nastvavia na vsetky zmluvne strany,
- ak da kupucuci zalohu pre RK, zodpovednost prebera RK, v opacnom pripade je RK zbytocny a drahy medziclanok, a je na mieste uzatvorit zmluvnu vztah priamo s predavajucim
- RK ma zastresit priebeh celho obchodu, za ktory prebera zodpovednost, inac je Zbytocna, v sprostredkovatelskej zmluve by mala konkretne uviest, co vsetko presne vykona, za akych podmienok, aj za aku odmenu, tuto sprostredkovatelsku zmluvu moze uzatvorit s lubovolnou stranou

B) z pohladu predavajuceho
- dnes pre predavajuceho nie je vyhodne vstupovat do exkluzivnej zmluvy s RK, ale akonahle suhlasi s navrhnutimi podmienkami od RK, ktora mu najde kupujuceho, vtedy predavajuci vstupi do zmluvneho vztahu s RK, kde sa presne vydefinuju podmienky predaja, odmena pre RK, jej povinnosti a tiez vzajomne sankcie,

- je to hruby nacrt, pretoze v priebeho tohto obchodu navstavaju dalsie zazmluvnenia,

- osobne by som odmenila RK iba za najdenie kupujuceho, ostatne by som riesila cez pravnika, ktory by zmluvy autorizoval a preberal za ne zodpovednost
Genesis.SVK
30.03.10,17:58
Môžem teda požadovať od realitky v rezervačnej zmluve aby mi vyplatila celú moju zálohu + pokutu ak si jej klient zmyslí že byt predať nechce? Je to normálne ? alebo to je nejaký veľký nadštandart?
mona091
30.03.10,18:03
Môžem teda požadovať od realitky v rezervačnej zmluve aby mi vyplatila celú moju zálohu + pokutu ak si jej klient zmyslí že byt predať nechce? Je to normálne ? alebo to je nejaký veľký nadštandart?

Ty mozes podpisat s RK zmluvu taku, kde bude, okrem ineho aj to,
ze RK Ti musi vratit zlozenu zalohu v plnej vyske nasneskor do xx, ak nedojde k naplneniu predmetu zmluvy za stanovenych podmienok, v pripade porusenia podmienok mozes ziadat od RK aj pokutu, samozrejme, ze tieto podmienky treba dokladne uviest,

Ty neriesis vztah RK s predavajucim, a nemaj obavy, RK si dokladne osetri aj predavajuceho, samozrejme pod hrozbou pokuty,

a nie je to ziadny nadstandart, je to normalana obojstranna dohoda zmluvnych stran,
Genesis.SVK
30.03.10,18:20
Takže môžem realiťáčke s kľudom v srdci povedať že chcem aby v rezervačnej zmluve bolo to že mi realitka vráti komplet zálohu + odškodnenie (pokutu) ak jej klient nebude chcieť byt ,potom čo zložím zálohu, predať.
mona091
30.03.10,18:40
Takže môžem realiťáčke s kľudom v srdci povedať že chcem aby v rezervačnej zmluve bolo to že mi realitka vráti komplet zálohu + odškodnenie (pokutu) ak jej klient nebude chcieť byt ,potom čo zložím zálohu, predať.


trochu Ta poopravim,

mozes realitacke s kludom navrhnut, aby v rezervacnej zmluve bolo to, ze RK Ti vrati komplet zalohu, + odskodnenie,
AK NEABEZPECI PREVOD vlastnickych prav za presne urcenych podmienok,
a RK moze s kludom suhlasit, alebonesuhlasit, tak ako aj Tz nemusis suhlasit podpisat pre teba nevyhodne podmienky

Dufam, ze ze som to objasnila zrozumitelne, a vidis, aky je v tom rozdiel
Genesis.SVK
30.03.10,18:41
:( realiťačka povedala že to sa nedá že predávajúci štandartne môže hocikedy od predaja odstúpiť aj po tom čo zložím zálohu bez toho aby bol pokutovaný. Vraj nech jej ukážem rezervačnú zmluvu kde to je inak. :(
mona091
30.03.10,18:57
:( realiťačka povedala že to sa nedá že predávajúci štandartne môže hocikedy od predaja odstúpiť aj po tom čo zložím zálohu bez toho aby bol pokutovaný. Vraj nech jej ukážem rezervačnú zmluvu kde to je inak. :(


Tak chod rovno za predavajucim, chodte spolu za pravnikom, ktory Vam zabezpeci predaj po pravnej stranke, a urcite nebude drahsi ako RK,

aj toto je "standart"
Genesis.SVK
30.03.10,19:11
Ja to ale nechápem kde je spravodlivosť však to je na hlavu ... ak podpíšem rezervačnú zmluvu a zaplatím zálohu a potom ak by som realitke povedal že ja už ten byt nechcem tak prídem o celú zálohu ... kdežto predávajúci ak potom povie že on byt nepredá že si to rozmyslel tak neplatí vôbec nič ... však to je choré ... mal by aspoň realitke platiť pokutu keď už nie mne
Jana Motyčková
30.03.10,19:13
:( realiťačka povedala že to sa nedá že predávajúci štandartne môže hocikedy od predaja odstúpiť aj po tom čo zložím zálohu bez toho aby bol pokutovaný. Vraj nech jej ukážem rezervačnú zmluvu kde to je inak. :(
Máme rezervačnú zmluvu - trojstrannú (RK+predávajúci+kupujúci), kde je pokuta pre predávajúceho aj pre kupujúceho, pre toho, kto odstúpi od uzavretia zmluvy. Mimochodom, pokuty sa platia realitke. Takže realitka už zarobila.
Genesis.SVK
30.03.10,19:21
No mne je v podstate jedno komu sa platia pokuty viem že realitka je len parazit (teda poväčšinou - možno sú aj také ktoré za niečo stoja ale bohužiaľ nepoznám). Ide mi len o to aby mi ten predávajúci len tak nemohol povedať že on to už predať nechce že si to rozmyslel.

Podľa mňa by to malo byť tak že ak je záloha napr 3000 euro tak ak od rezervačky odstúpim ja tak 1500 euro ide realitke a 1500 ide predávajúcemu
ak od rezervačky odstúpi predávajúci tak platí 1500 euro realitke a 1500 euro mne + realitka mi vráti komplet moju zálohu
SamuelG
31.03.10,05:48
Podľa mňa kľudne môžeš požiadať realitku aby si bol odškodnený v prípade že predávajúci odstúpi. Zmluva má byť vždy vyrovnaná a to sa týka aj rezervačnej zmluvy. Takže ak od nej odstúpi ktorákoľvek strana mala by byť pokutovaná.

Ak môžem poradiť pokiaľ ti to realitka v zmluve neošetrí tak rozhodne rezervačnú zmluvu nepodpisuj a neskladaj zálohu. Ja som totiž už takto naletel a predávajúci mi tesne pred podpisom kúpnej zmluvy bezdôvodne odstúpil bez toho aby zaplatil čo len euro.
Genesis.SVK
31.03.10,10:15
tak však ja som to skúsil a som písal že tá realitáčka povedala že je štandart že kupujúci má možnosť kľudne bez pokuty od predaja odstúpiť ... tak som ju poslal dopreč ... však potom celá rezervácia je na hlavu ... realitka síce nenuteľnosť už ďalej ponúkať nemusí ale nič neobmedzuje predávajúceho aby byt predal niekomu inému.
dlzen
23.07.10,05:45
Dobrý deň.
Mám jednu otázku, ktorá súvisí s rezeračnou zmluvou.
Ja ako kupujúci som zaplatil zálohu RK vo výške 1700 eur. AK by som odstupil od kupy byt tak záloha mi prepadne. To isté mám zazmluvnené aj o predavajúcom, tzn ak by odstupil od zmluvy, mne by mali vrátiť 1700 eur + odškodné ktoré pôjde mne. V rezervačnej zmluve mám uvedené, že kupnu zmluvu uzavrieme do 29.7.2010. Úver bude pripravený k podpisu 27.7.2010 (čaká sa na úver). Dnes 23.7 som sa dozvedel, že predávajúci musí súrne odcestovať 26.7. a keďže tu 27.7 nebude, tak ja ako kupujúci mám zaplatiť pokutu, len preto, že on odcestoval a nemá to kto za predávajúceho podpísať, pritom ja budem mať všetky potrebné dokumenty pripravené 27.7. Chcem sa spýtať či má právo predávajúci a aj RK odomňa požadovať pokutu, z dôvodu že predavajúce nebude prítomný? Ak teda sa kupna zmluva nepodpíše, z toho dôvodu, že predavajúci nebude prítomný mám teda právo na odškodnenie? Môžu nejakým spôsobom odomňa žiadať tú pokutu?
ďakujem za rady a odpovede
sarasara
23.07.10,06:24
Môžu žiadať od teba také plnenie, aké je dohodnuté v zmluve. Predávajúci môže zmluvu podpísať pred odchodom, teda 26. alebo sa dohodnite (písomne), že podpíšete zmluvu hneď, ako sa vráti. Pre RK je výhodnejšie, ak bude mať províziu, ako pokutu.
Pokutu platiť nemusíš, čas podpísať zmluvu máš do 29. 7.
dlzen
23.07.10,09:27
Môžu žiadať od teba také plnenie, aké je dohodnuté v zmluve. Predávajúci môže zmluvu podpísať pred odchodom, teda 26. alebo sa dohodnite (písomne), že podpíšete zmluvu hneď, ako sa vráti. Pre RK je výhodnejšie, ak bude mať províziu, ako pokutu.
Pokutu platiť nemusíš, čas podpísať zmluvu máš do 29. 7.

ďakujem za odpoveď
Teda ak ja podpišem kúpnu zmluvu do 29.7 a predávajúca ju nepodpíše lebo tu nebude, tak mám právo na odškodné? Mám v zmluve, že ak predávajúci odstupi od zmluvy mám na ňu nárok. Dá sa považovať neprítomnosť za odstúpenie? Asi by to tam malo byť, lebo to by mohol hocikto uzavierieť rezervačnú zmluvu a potom sa vypariť a zobrať odškodné.