Genesis.SVK
30.03.10,19:21
Snažím sa kúpiť byt a neviem teraz či mám sa s kúpou ponáhľať či nepôjdu byty starých bytov v Bratislave hore alebo či môžem zvoľniť pretože byty v najbližšej dobe hore nepôjdu.

TO čo som zatiaľ čítal na nete a v novinách v marci tak tam tvrdili že staré byty v Ba hore nepôjdu že takmer polovica z nich je stále predražená. V podstate som čítal mnoho článkov a ani jeden nehovoril o zdražovaní bytov práve naopak väčšina písala ešte o miernom zlacnení a pri veľkom optimizme o stabilizácii cien. Chcel by som ale vedieť názor viacerých.
misomiso
30.03.10,22:14
Vsetko bude zalezat od vyvoja ekonomiky. Tam ti tiez nikto nepovie, ako sa to presne bude vyvijat, ale dobra sprava je (teda skor pre predavajucich ako pre kupujucich) ze uz horsie snad nebude - aspon tomu teraz vela nasvedcuje, malo by sa to pomaly zviechat

Ten trh s bytmi je na tieto vseobecne nalady dost naviazany, aj ked obcas si moze zit aj vlastnym zivotom a v kratkodobom horizonte moze zaznamenat nejake (naoko nelogicke) vykyvy.

Myslim, ze teraz su na trhu dost velke rozdiely v cenach. Su ponuky, kde predavajuci cakaju na lepsie casy a je jasne, ze za tu cenu asi nablizsie dva roky nepredaju. Potom su ponuky, kde predavajuci museli ist dole, pretoze potrebuju v dohladnej dobe predat. Na tie by som sa zameral.
Genesis.SVK
31.03.10,05:02
Takže sa podľa teba sa nemusím báť že by ceny bytov nejak vyleteli hore. Jasné že sa zameriavam len na tie s rozumnou cenou :) všimol som si v praxi že niektorí predávajúci by nevedeli čo od radosti pýtať :) ... podľa toho čo som čítal v rôznych článkoch tak ešte dlho bude pánom trhu kupujúci :)
misomiso
31.03.10,06:40
Rozhodne nevyletia hore zo dna na den, nevidim nic, co by mohlo mat takyto zlomovy efekt.
Chobot
31.03.10,07:43
Takže sa podľa teba sa nemusím báť že by ceny bytov nejak vyleteli hore. Jasné že sa zameriavam len na tie s rozumnou cenou :) všimol som si v praxi že niektorí predávajúci by nevedeli čo od radosti pýtať :) ... podľa toho čo som čítal v rôznych článkoch tak ešte dlho bude pánom trhu kupujúci :)

V súčasnosti ponuky prevládajú nad dopytom, preto mnohí predávajúci (ako uviedol misomiso), ktorí chcú predať, musia ponúknuť nižšiu cenu, než je priemer. Tí, ktorí majú na predaj čas a nie sú nútení rýchlo predať, tí budú držať ceny vysoko.

Treba oslovovať predávajúcich a jednať s nimi o cene. Niekto sa už len nájde, kto si povie, že radšej to predá za lacnejšie, ako by mal čakať daľší polrok či rok. Predávajúci nemajú dôvod v najbližšom čase zvyšovať ceny.

Keď pozerám aj ceny novostavieb, skoro každý developer ponúka zľavy na hotové byty či domy. Asi sa im nedarí ich tak predávať, ako si mysleli...
Genesis.SVK
31.03.10,10:22
no som rád ... v podstate všade kde som sa pýtal na kúpu bytu v Bratislave tak povedali že s kúpou vôbec nemusím ponáhľať :) že situácia sa tak skoro nezmení ... pretože mi bolo povedané že klesnutie ceny bytov v Ba nebolo len z dôvodu krízy ale hlavne z toho že ich cena bola pred krízou nafúknutá a že teraz sa ceny len dali na normálnu úroveň.
Julian
31.03.10,14:25
Skús si prečítať dnešné HN.
http://hnonline.sk/podniky/c1-42078800-na-majitelov-cakaju-desattisice-bytov

Zdá sa, že sa nemusíš ponáhľať.
220870
31.03.10,16:58
Ja si myslím (je taká možnosť podľa niektorých analíz by BA mohla pekročiť hranicu 1 milón obyvateľov do roku 2020)síce sa mi to zdá prehnané ale nie nemožné.Slovensko sa v európe vymiká priemeru kde je hlavné mesto preludnené.A ak sa ekonomická a demografická(narastajúci počet opíčích bratrancov) krivka hlavne na východe Sk nezmení tak východniari sa budú neustále hromedne sťahovať do BA .To znamená len jedno.V BA byty a RD klesli len dočasne ,respektíve v "lepších " častiach BA vôbec.Budú neustále stúpať.Akým tempom je ťažké odhadnúť.Ale tiež si myslím ako predchádzajúci diskutéri že v najbližších 2-3 rokoch bude skôr stagnácia alebo mierny rast.Trend bude sledovať asi Rakúsko a Wien kde sú byty v niektorých častiach (obývaných hlavne Turkami) porovnateľne drahé ako v BA.Naopak RD vo Viedni a okolí sú rádovo niekoľko násobne drahšie.
Julian
31.03.10,19:08
Mne sa zdá, že 1 mil. je poriadne nadnesené. Ak si zoberieš že teraz ma BA okolo 430 000 obyv. a je obkolesená dedinami v ktorých je neobvyklý stavebný boom (tlačia sa už aj do okresu DS- Hviezdoslavov, Kveteoslavov; v Rovinke niektorí obyvatelia majú už bližšie do D. Lužnej), ktorý rozpútali hlavne bratislavaci, tak z tých 430 tis. môžeš podľa mňa kľudne ubrať 30 tis. ktorí majú síce trvalý pobyt v BA ale sú už faktický mimo.
Takže koľko domov pribúda v okolí tak približne také množstvo bytov sa uvoľňuje v BA.
Do toho ešte hovoria "vizionári" (bankový resp realitný analytici), ktorí sa snažia tlačiť na tie ceny zo svojho pohľadu.
220870
31.03.10,19:25
Určite realitky a banky budú donekonečna dusiť a ovplyvňovať trh.Bolo to písané tuším na e Trend-e.Čím chudobnejší štát tým bohatšie hlavné mesto(rozdiel),platí to všade na svete, a východ Sk sa z BA nedá porovnávať,platí to samozrejme aj o cenách realít.Východ sa takmer dokonale vyludňuje(bratrancov nerátam za ľudí).Každý kto tam má chuť niečo dokázať odtade uteká preč nie len do BA ale do celej EU.Sa im nedivím.To je celý tlak na reality v BA.Preto sú si aj devleporteri istý s neustálym stavebným boomom v BA,je zrejmé že ta tam postupne presťahje celý východ SK.Do Ba chodím vidím čo sa tam a aj po okolí deje .
Julian
31.03.10,19:32
Lenže niektorí developeri si poriadne vylámali zuby aj v BA viď. Vienna gate a aj ďalší. Mylím si, že im momentálne nastali krušné časy bez vynimky.


HN 7.4.2010
http://hnonline.sk/podniky/c1-42264190-nove-byty-mozu-byt-lacnejsie
SamuelG
07.04.10,08:02
toto mi napísal jeden realiťák :)

Nemusíš sa báť ceny bytov v Bratislave hore nepôjdu ešte hodne dlho :). Sledujem ich vývoj dlho a už poznám naspamäť tie stálice čo sa predávajú viac než rok pretože ich predávajúci ešte žije v minulosti kde boli ceny bytov enormne nadnesené. je pravda že veľa predávajúcich čaká a dúfa že byty pôjdu hore ale to sú strasní optimisti a podľa mňa čakanie sa im vôbec nevyplatí skôr si myslím že ak sa novostavby podarí ešte trochu dostať cenou dole (napríklad zmenšením bytov na optimálnejšiu veľkosť)tak staré byty budu menej atraktívne z dôvodu že staré domy čaká rozsiahla rekonštrukcia ktorú musí niekto zaplatiť a tu sa jedná o naozaj veľké množstvo finančných prostriedkov ktoré musíš prirátať k predajnej cene bytu :)

Moja rada. predražené nehnuteľnosti si vôbec nevšímaj jedine ak by sa ti nejaká veľmi páčila tak skús zjednať cenu. Orientuj sa len na byty s predajnými cenami a rozhodne sa neponáhľaj ceny v Bratislave rozhodne tak skoro hore nepôjdu skôr naopak :)

A nedaj sa nastrašiť od realitákov a ani si vsugerovať že cena je dobrá :) živia sa tým sú ti schopní nabulikovať čokolvek a veľa krát využijú tvoju neistotu. TY MÁŠ PENIAZE A TY SI TERAZ PÁN. PREDÁVAJÚCI A REALITÁK SÚ ĎALEKO POD TEBOU.
IPB
09.04.10,11:40
Moj skromny nazor je, ze najlepsia doba na nakup bytu je prave tera, max. do konca roka. Treba hladat a skusat prave teraz, nakolko ako nahle sa zacnu sirit spravy o lepsich vyhliadkach ekonomiky, predavajuci zacnu vyckavat na obrat v cenovej politike. Je samozrejme, ze v casovom horizonte 10-15 rokov budu ceny uplne inde, nez su teraz...
Genesis.SVK
09.04.10,17:54
no nikde na internete som nenašiel článok že ceny bytov by sa mali zvyšovať. Skôr nachádzam pravý opak. napr tu

http://www.cupofcity.com/magazine_article.php?Rub=149&id=189
IPB
12.04.10,13:42
no nikde na internete som nenašiel článok že ceny bytov by sa mali zvyšovať. Skôr nachádzam pravý opak. napr tu




No momentalne je to taky "trend", ale pred nim by som uprednostnil zdravy rozum....
Ingrid Ondruskova
12.04.10,16:30
no nikde na internete som nenašiel článok že ceny bytov by sa mali zvyšovať. Skôr nachádzam pravý opak. napr tu

http://www.cupofcity.com/magazine_article.php?Rub=149&id=189
K tomu článku: konečne seriózny pohľad na vec...
jar88
15.04.10,07:00
no nikde na internete som nenašiel článok že ceny bytov by sa mali zvyšovať. Skôr nachádzam pravý opak. napr tu

http://www.cupofcity.com/magazine_article.php?Rub=149&id=189

Na ceny bytov v Bratislave má vplyv aj narastajúci počet nútených dražieb.
Tam sú ceny podstatne nižšie.
Každý kto má trochu prehľad, využíva tento fenomén doby.
Genesis.SVK ak ti ide o dobrú cenu urob si prehľad aj v tejto oblasti.
Nie je to nemorálne.
charonme
19.04.10,14:18
Pred "krizou" ceny nenormalne vyskocili nad realisticku uroven, takze ocakavat sa da uz len pokles. Pri porovnani s cenami prenajmov ani nie je dovod, aby ceny nehnutelnosti este niekedy isli stupat.