adus
12.10.05,20:13
Zdravím všetkých a prosím o radu.

V akom zákone nájdem postup k výpočtu vymer.základu? Ak také existuje...
Náš zamestnanec dnes ukončil PP s okamžitou platnosťou, nedal o tom vedieť ani konateľovi. Nedal ani len písomnú výpoveď. Myslím, že ho už ani neuvidíme. Urobil nám tým "radosť" a hlavne mne, keďže som len začala v tejto oblasti pracovať a netuším, čo ako mám postupovať - čo s odvodmi, vymer. základom atď.
Tento tzv. zamestnanec u nás začal pracovať 23.5.2005, takže už je po skúšobnej dobe. Bol aj PN niekedy v júni.

Ak niekto pozná podobný prípad, prosím, poraďte.
Ďakujem.
endrju
12.10.05,18:40
Zdravím všetkých a prosím o radu.

V akom zákone nájdem postup k výpočtu vymer.základu? Ak také existuje...
Náš zamestnanec dnes ukončil PP s okamžitou platnosťou, nedal o tom vedieť ani konateľovi. Nedal ani len písomnú výpoveď. Myslím, že ho už ani neuvidíme. Urobil nám tým "radosť" a hlavne mne, keďže som len začala v tejto oblasti pracovať a netuším, čo ako mám postupovať - čo s odvodmi, vymer. základom atď.
Tento tzv. zamestnanec u nás začal pracovať 23.5.2005, takže už je po skúšobnej dobe. Bol aj PN niekedy v júni.

Ak niekto pozná podobný prípad, prosím, poraďte.
Ďakujem. Ak používaš nejaký štandardný program, tak by malo stačiť zadanie dátumu ukončenia PP. Je to dosť rozdielne v rôznych programoch.
Tvoja informácia je dosť všeobecná na to, aby sa dalo odpovedať presne.
VZ na SP spočítaš podľa zákona 461/2003 v znení neskorších predpisov.
VZ na ZP spočítaš podľa zákona 580/2004 v znení neskorších predpisov.
Nárok na dovolenku a iné náležitosti súvisiace s ukončením PP vysporiadaš podľa Zákonníka práce (zákon 311/2001 v znení neskorších predpisov)
Pri daňových povinnostiach postupuješ podľa zákona 595/2003 v znení neskorších predpisov.
Viac sa asi nedá teraz povedať. Ak uvedieš konkrétnejšie otázky, na ktoré si nenašla odpoveď v iných témach na Porade, je možné pokračovať v odpovedi ...
Paula
12.10.05,19:55
Zdravím všetkých a prosím o radu.

V akom zákone nájdem postup k výpočtu vymer.základu? Ak také existuje...
Náš zamestnanec dnes ukončil PP s okamžitou platnosťou, nedal o tom vedieť ani konateľovi. Nedal ani len písomnú výpoveď. Myslím, že ho už ani neuvidíme.
Ďakujem.Akosi sa mi "bije" názov témy s textom príspevku. Zamestnanec dal okamžitú výpoveď a nikto nič nepočul a nikto nič na papieri nevidel. Skôr by som rozumela výpovedi zo strany zamestnávateľa pre neospravedlnenú absenciu.
ajobs
12.10.05,20:01
Zdravím všetkých a prosím o radu.

V akom zákone nájdem postup k výpočtu vymer.základu? Ak také existuje...
Náš zamestnanec dnes ukončil PP s okamžitou platnosťou, nedal o tom vedieť ani konateľovi. Nedal ani len písomnú výpoveď. Myslím, že ho už ani neuvidíme. Urobil nám tým "radosť" a hlavne mne, keďže som len začala v tejto oblasti pracovať a netuším, čo ako mám postupovať - čo s odvodmi, vymer. základom atď.
Tento tzv. zamestnanec u nás začal pracovať 23.5.2005, takže už je po skúšobnej dobe. Bol aj PN niekedy v júni.

Ak niekto pozná podobný prípad, prosím, poraďte.
Ďakujem.Je to dosť netypický príklad, že zamestnanec skončil pracovný pomer s okamžitou platnosťou - skôr to býva zo strany zamestnávateľa, a musí to byť riadne zdokumentované. Náležitosti je potrebné vysporiadať tak, ako to píše endrju, vo všeobecnosti.
adus
13.10.05,04:31
tento náš zamestnanec bol čudák. Nekomunikoval s nami poriadne a nikdy nepovedal, aký má problém. Včera došiel za kolegom, odovzdal mu kľúče od služ.auta a povedal, že už nepríde, dáva výpoveď.
Za tie zákony ďakujem. Pozriem sa na to. Ak to nebudem vedieť vyriešiť, určite sa ozvem.
Ďakujem.
Luba2
13.10.05,07:13
Tak ako Ti píše vyššie Paula a Ajobos, Ty predsa nemôžeš ukončiť pracovný pomer, keď nemáš to nemáš na papieri. Čo ak včera odovzdal kolegovi kľúče a dnes šiel lekárovi, lebo je chorý a budeš ho mať dva mesiace PN? teda nebude mať ani absenciu, aby si mohla prípadne dodatočne Ty okamžite ukončiť pracovný pomer?

Píš mu neospravedlnenú absenciu /preruš mu sociálku/, skús ho vyzvať, aby sa dostavil do firmy, resp. ak sa Ti s ním nepodarí skontaktovať, tak mu pošli okamžité skončenie pracovného pomeru do vlastných rúk na jeho trvalú adresu.
Až potom môžeš ukončiť pracovný pomer.
nikulik
16.05.06,12:49
Ani som nevedela, že je tu toľko tém k rozviazaniu pracovného pomeru, kym som to nepotrebovala. Ale je tu u nás vo firme veľmi dusno a zamestnanci sa oháňajú výpovedami. Preto by som sa Vás chcela opýtať, aby som bola na to pripravená, čo urobím ak príde za mnou pracovníčka a povie: Dávam výpoveď? Pracuje u nás od r. 2004, takze má PP na dobu neurčitú.
Tweety
16.05.06,13:19
Ani som nevedela, že je tu toľko tém k rozviazaniu pracovného pomeru, kym som to nepotrebovala. Ale je tu u nás vo firme veľmi dusno a zamestnanci sa oháňajú výpovedami. Preto by som sa Vás chcela opýtať, aby som bola na to pripravená, čo urobím ak príde za mnou pracovníčka a povie: Dávam výpoveď? Pracuje u nás od r. 2004, takze má PP na dobu neurčitú.Nestačí povedať, musí to napísať na papier a odovzdať zamestnávateľovi.:cool:
ajobs
16.05.06,19:02
Nestačí povedať, musí to napísať na papier a odovzdať zamestnávateľovi.:cool:

Pričom výpovedná lehota je dvojmesačná.
nikulik
17.05.06,05:13
Takže ak mi zamestnanec donesie na papieri, že dáva výpoveď, tak ja mu na to poviem, že mu od 01. dňa nasledujúceho mesiaca začína plynúť výpovedná lehota? A čo ak povie, že už do práce nepríde?
Tweety
17.05.06,05:23
Takže ak mi zamestnanec donesie na papieri, že dáva výpoveď, tak ja mu na to poviem, že mu od 01. dňa nasledujúceho mesiaca začína plynúť výpovedná lehota? A čo ak povie, že už do práce nepríde? Ak nepríde bezdôvodne, tak A.:cool:
nikulik
17.05.06,05:43
Ak nepríde bezdôvodne, tak A.:cool:

Takže každý kto chce skončiť pracovný pomer musí byť v práci ešte cez výpovednú lehotu? Ja len či nie je v ZP nejaký §, kde sa píše, že zamestnanec môže skončiť PP aj bez výpovednej lehoty.
Tweety
17.05.06,05:45
Takže každý kto chce skončiť pracovný pomer musí byť v práci ešte cez výpovednú lehotu? Ja len či nie je v ZP nejaký §, kde sa píše, že zamestnanec môže skončiť PP aj bez výpovednej lehoty. Áno môže skončiť bez VD, ak ide o ukončenie PP dohodou podľa §60.:cool:
nikulik
17.05.06,05:46
A - je absencia? Čiže ja jej dam absenciu na cele 2 mesiace výpovednej lehoty, ak sa už neukáže na druhý den v práci?
Tweety
17.05.06,05:48
A - je absencia? Čiže ja jej dam absenciu na cele 2 mesiace výpovednej lehoty, ak sa už neukáže na druhý den v práci?A-absencia. S týmto by som bola opatrná,lebo môže byť aj PN( to by mala určite oznámiť).
Zita4
17.05.06,05:51
Takže každý kto chce skončiť pracovný pomer musí byť v práci ešte cez výpovednú lehotu? Ja len či nie je v ZP nejaký §, kde sa píše, že zamestnanec môže skončiť PP aj bez výpovednej lehoty.
Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca je možné len podľa § 69 ZP. Inak môže dať len výpoveď a tam už je výpovedná lehota.
nikulik
17.05.06,06:01
A ako je to s odstupnym? Kedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi odstupne alebo náhradu mzdy?
Zita4
17.05.06,06:05
A ako je to s odstupnym? Kedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi odstupne alebo náhradu mzdy?
Odstupné zamestnávateľ musí poskytnúť, ak dáva zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. a) až c) a zamestnanec pred začatím plynutia výpovednej lehoty požiada o skončenie PP dohodou. Zamestnávateľ je povinný mu vyhovieť a vyplatiť odstupné za toľko mesiacov, koľko by mala trvať výpovedná lehota.
Tu je vypracovaná problematika odstupného:
http://www.porada.sk/t22240-odstupne-76-zakonnika-prace.html
Tweety
17.05.06,06:05
A ako je to s odstupnym? Kedy je zamestnávateľ povinný vyplatiť zamestnancovi odstupne alebo náhradu mzdy? Je to § 76 ZP
1) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).
(2) Zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru patrí odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak súhlasí so skončením pracovného pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu. Ak zamestnanec požiada o skončenie pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný tejto žiadosti vyhovieť.
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.
(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.
nikulik
17.05.06,06:14
To znamená, že pracovník dostane výplatu za posl. mesiac ktorý odpracoval a ešte k tomu aj odsupné? Tak to sa majú tí zamestnanci....:D
Ale teraz vážne. Stále píšete z tej stránky, kedy dá výpoved zamestnávateľ. Ale u nás sa to takmer nestáva, takže by som chcela vedieť ako je to s odstupným ak dá výpoveď zamestnanec.
Tweety
17.05.06,06:17
To znamená, že pracovník dostane výplatu za posl. mesiac ktorý odpracoval a ešte k tomu aj odsupné? Tak to sa majú tí zamestnanci....:D
Ale teraz vážne. Stále píšete z tej stránky, kedy dá výpoved zamestnávateľ. Ale u nás sa to takmer nestáva, takže by som chcela vedieť ako je to s odstupným ak dá výpoveď zamestnanec. Odstupné podľa § 76 nepatrí zamestnancovi ak on dal výpoveď. Dôvod výplaty odstupného máš v tom §.:cool:
Zita4
17.05.06,06:17
To znamená, že pracovník dostane výplatu za posl. mesiac ktorý odpracoval a ešte k tomu aj odsupné? Tak to sa majú tí zamestnanci....:D
Ale teraz vážne. Stále píšete z tej stránky, kedy dá výpoved zamestnávateľ. Ale u nás sa to takmer nestáva, takže by som chcela vedieť ako je to s odstupným ak dá výpoveď zamestnanec.
To snáď nemyslíš vážne? Dám výpoveď a ešte chcem aj odstupné? :D Preštuduj si vypracované otázky od Vladan, čo som ti priložila v linku v príspevku č. 18. ;)
nikulik
17.05.06,06:20
A je to tu.....:p ....dnes neprišla jedna pracovníčka do práce. Vraj povedala, že si berie dovolenku a potom už nepríde. Môže to takto? Ja som z toho dopletená uplne už.:confused:
Zita4
17.05.06,06:22
A je to tu.....:p ....dnes neprišla jedna pracovníčka do práce. Vraj povedala, že si berie dovolenku a potom už nepríde. Môže to takto? Ja som z toho dopletená uplne už.:confused:
Z akého dôvodu? Musí dať písomnú výpoveď po skončení dovolenky.
Tweety
17.05.06,06:23
A je to tu.....:p ....dnes neprišla jedna pracovníčka do práce. Vraj povedala, že si berie dovolenku a potom už nepríde. Môže to takto? Ja som z toho dopletená uplne už.:confused: Vraj, vraj, nič nemôže byť vraj. Ak nastúpi na dovolenku, povinnosťou je vypísať si dovolenkový lístok. Ak si ho vypísala, je to v pohode.
Džanka
17.05.06,06:27
Ahojte.
Aj ja mám otázočku ohľadom okamž. výpovede zo strany zamestnanca.
Výpl. termín 15.4. Výplata nabehla na účet 6.5. Môžem dať okamžitú výpoveď /§69/ až v lehote do 6.6?
A čo ak nasledujúca výplata bola vyplatená načas?
Ďakujem
Tweety
17.05.06,06:33
Ahojte.
Aj ja mám otázočku ohľadom okamž. výpovede zo strany zamestnanca.
Výpl. termín 15.4. Výplata nabehla na účet 6.5. Môžem dať okamžitú výpoveď /§69/ až v lehote do 6.6?
A čo ak nasledujúca výplata bola vyplatená načas?
Ďakujem
Ešte bol v termíne, takže nie je dôvod na okamžité ukončenie PP.
nikulik
17.05.06,06:34
Z akého dôvodu? Musí dať písomnú výpoveď po skončení dovolenky.

No to by aj mna zaujimalo čo dá ako dôvod odchodu. Takze mi musi doniest pisomne vypoved? Dobre, dam si na to pozor. A ked donesie výpoved tak jej poviem, že jej dávame dvoj mesačnu výpovednu lehotu?
Tweety
17.05.06,06:36
No to by aj mna zaujimalo čo dá ako dôvod odchodu. Takze mi musi doniest pisomne vypoved? Dobre, dam si na to pozor. A ked donesie výpoved tak jej poviem, že jej dávame dvoj mesačnu výpovednu lehotu?Ak dá výpoveď zamestnanec, stále je dvojmesačná výpovedná doba.
Džanka
17.05.06,06:43
Dík Tweety.
§69 pís. b/...ak nevyplatí mzdu.. 15 dní po uplynutí jej splatnosti. Myslela som, že výplata bola splatná 15.4., čiže 15-dňová lehota skončila 30.4.?
Tweety
17.05.06,06:45
Dík Tweety.
§69 pís. b/...ak nevyplatí mzdu.. 15 dní po uplynutí jej splatnosti. Myslela som, že výplata bola splatná 15.4., čiže 15-dňová lehota skončila 30.4.? Splatnosť bola 30.4. Keby nebol vyplatil do 15 dní po jej skončení, bol by dôvod na okamžité ukončenie PP, podľa § 69 odst.1 písm b.:cool:
Zita4
17.05.06,06:50
No to by aj mna zaujimalo čo dá ako dôvod odchodu. Takze mi musi doniest pisomne vypoved? Dobre, dam si na to pozor. A ked donesie výpoved tak jej poviem, že jej dávame dvoj mesačnu výpovednu lehotu?
Nielen povieš, ale odpovieš písomne. ;)
nora1
17.05.06,07:51
Zdravím všetkých,
vie mi prosím niekto povedať aký je rozdiel medzi pojmami "splatnosť mzdy" a "výplatný termín"? Keď je v PZ uvedený výplatný termín 15.-teho, nie je to zároveň aj splatnosť? Ďakujem
nikulik
17.05.06,07:54
Nielen povieš, ale odpovieš písomne. ;)

Ok, takze písomne jej oznámim, že jej dávame ešte dvojmesačnú výpovednu lehotu.
nikulik
17.05.06,07:57
Ďakujem Vám všetkým za príspevky a rady. :)
Chobot
17.05.06,08:14
Zdravím všetkých,
vie mi prosím niekto povedať aký je rozdiel medzi pojmami "splatnosť mzdy" a "výplatný termín"? Keď je v PZ uvedený výplatný termín 15.-teho, nie je to zároveň aj splatnosť? Ďakujem

Myslím, že máš pravdu. Splatnosť mzdy je definovaná v §129 ZP:

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

ZP nepozná pojem "výplatný termín", to je len hovorové označenie splatnosti mzdy.

Takže ak je v kol. zmluve alebo v pracovnej zmluve dohodnuté, že mzda je splatná do 15. v mesiaci a ak do 15-tich dní po tomto termíne zamestnávateľ nevyplatí mzdu, tak zamestnanec má dôvod na okamžité skončenie PP.

Takže aj Džanka podľa príspevku 26 by mala nárok na okamžité skončenie, ak splatnosť mzdy majú niekde pevne určenú na 15. dňa v mesiaci.
Reve
23.01.08,14:55
Ahojte,
mám problém, vedúca ŠJ mi 4.1. doniesla okamžitú výpoveď z dôvodu "nezmieriteľných rozporov, hlavne ekonomických, s nadriadeným. Ďalšia spolupráca jer pri súčasných podmienkach vylúčená, prieči sa mojím zásadám a nezodpovedá pôvodnej ústnej dohode so zamestnávateľom" Zahlásila, že 19.1 sa vzhľadom na to, že sme jej na jej výpoveď neodpovedali už ukončila PP a keď chceme, aby pracovala ďalej, bude len na základe dohody. Kým nebude dohoda, nebude normovať pre deti jedlo. Tak isto ukončí mesiac len vtedy, keď bude mať dohodu... ináč nie
Potom sa jej to v hlave rozležalo a telefonovala, že bude pracovať do 31.1. a po obdržaní výpisu urobí uzávierku a končí. Má ešte 6 dní dovolenky, takže by som sa chcela opýtať, či jej môžeme dať vyčerpať dovolenku a ukončiť s ňou pracovný pomer 10.2. 2008 alebo jej musíme dovolenku preplatiť.....

Ide o dosť súrny prípad, preto uvítam akúkoľvek radu. Vopred veľmi pekne ĎAKUJEM.
REVE
wagner
23.01.08,18:29
Podľa mňa to máš lepšie, keď s ňou ukončíš PP 31.1. a preplatíš dovolenku. Nemusíš za ňu už platiť odvody a zaplatiť jej ju musíš aj tak. K 1.2. ju odhlásiš z poisťovní a máš pokoj.
brčko
23.01.08,18:32
Podla mna jej výpoved je neplatná, lebo takúto možnosť ukončenia PP zákonník práce neumožnuje. Možno ju však považovať za výpoved podla §67 s dvojmesačnou výpovednou lehotou (§62), ktorá jej začína plynúť od 1.2.08.

PP môže ukončiť zamestnanec okamžite len z dôvodov uvedených v §69. Ak však chce odísť skôr (ako pred vypršaním VL 31.3.08) a zamestnávatel s tým bude súhlasiť, môžete ukončiť PP dohodou podla § 60 s dátumom ukončenia PP podla vzájomnej dohody (31.1. alebo 10.2.08). Na tejto dohode však musia byť podpisy oboch strán.
Jajina
29.01.08,07:19
Zamestnávateľ ma núti z dôvodu častých odchodov zamestnacov, ktorý nedodržujú 2 mesačnú výpovednú dobu, aby som urobila písomné dodatky o dohode podľa §62 ZP ods.3 - peňažnej náhrada za 1 mesiac priemerného zárobku, lebo v pôvodnych prac.zmluvách to nie je, nebolo to ešte v zákone.

Ak to ale dám samé do dodatku prac.zmluvy - nikto to nepodpíše :confused:

Mám vraj vymyslieť k tomu ešte nejakú zmenu, aby to nebolo také "nápadné":D

Keď zamestnanec nebude aj napriek nesúhlasu výpovede alebo 2mes.výpovednej doby chodiť do práce bude mať absenciu?
Odvody by sa museli platiť?
Chobot
29.01.08,07:29
Zamestnávateľ ma núti z dôvodu častých odchodov zamestnacov, ktorý nedodržujú 2 mesačnú výpovednú dobu, aby som urobila písomné dodatky o dohode podľa §62 ZP ods.3 - peňažnej náhrada za 1 mesiac priemerného zárobku, lebo v pôvodnych prac.zmluvách to nie je, nebolo to ešte v zákone.

Ak to ale dám samé do dodatku prac.zmluvy - nikto to nepodpíše :confused:

Mám vraj vymyslieť k tomu ešte nejakú zmenu, aby to nebolo také "nápadné":D

To je možné, že s tým nikto nebude dobrovoľne súhlasiť.

U nás sa to ide robiť súčasne so zvyšovaním platov. Kto nepodpíše dodatok k zmluve, nebude mať zvýšenú mzdu.



Keď zamestnanec nebude aj napriek nesúhlasu výpovede alebo 2mes.výpovednej doby chodiť do práce bude mať absenciu?
Odvody by sa museli platiť?

Áno, je to absencia. Potom je len na rozhodnutí firmy, čo urobí ďalej. Či bude naďalej viesť absenciu, alebo či ukončí PP.
Katy a R
28.04.08,15:11
Myslím, že máš pravdu. Splatnosť mzdy je definovaná v §129 ZP:

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Takže ak je v kol. zmluve alebo v pracovnej zmluve dohodnuté, že mzda je splatná do 15. v mesiaci a ak do 15-tich dní po tomto termíne zamestnávateľ nevyplatí mzdu, tak zamestnanec má dôvod na okamžité skončenie PP.

Takže aj Džanka podľa príspevku 26 by mala nárok na okamžité skončenie, ak splatnosť mzdy majú niekde pevne určenú na 15. dňa v mesiaci.

Platí toto aj v prípade, že zamestnávateľ časť mzdy vyplatil?
... napr. keď na 15.ty deň vyplatí 10% a potom vypláca po tisícke...
Lehota 1 mesiac ... znamená, že ak mzda je splatná posledný deň nasl. mesiaca (31.3.), nebola celá vyplatená do 15.4. ,
... tak okamžite skončiť PP môžem v čase od 16.4. do 15.5.?
Tweety
28.04.08,15:48
Platí toto aj v prípade, že zamestnávateľ časť mzdy vyplatil?
... napr. keď na 15.ty deň vyplatí 10% a potom vypláca po tisícke...
Lehota 1 mesiac ... znamená, že ak mzda je splatná posledný deň nasl. mesiaca (31.3.), nebola celá vyplatená do 15.4. ,
... tak okamžite skončiť PP môžem v čase od 16.4. do 15.5.?
Platí. Tie lehoty sú tam správne.
Katy a R
28.04.08,16:11
Platí. Tie lehoty sú tam správne.

Ak teda zamestnávateľ ešte stále "spláca" mzdu za február (možno nebude vyplatená ani do 15.5. a za marec asi tiež nie) , tak môže ukončiť PP okamžite (hocikedy do 15.5.) ... a má nárok na dvojmesačnú náhradu mzdy.
treba dať ešte na niečo pozor?
Katy a R
30.04.08,11:49
Ešte raz - sa chcem uistiť (je to vážna vec) ..... ak zamestnávateľ nevyplatil doteraz celú februárovú mzdu (splatnosť do konca nasl. mesiaca) iba jej časť, môže pracovník zrušiť PP podľa §69 a má nárok na 2-mesač. náhradu mzdy? (môže to byť konkrétne 7.5.)
ďakujem
Chobot
30.04.08,12:56
Ešte raz - sa chcem uistiť (je to vážna vec) ..... ak zamestnávateľ nevyplatil doteraz celú februárovú mzdu (splatnosť do konca nasl. mesiaca) iba jej časť, môže pracovník zrušiť PP podľa §69 a má nárok na 2-mesač. náhradu mzdy? (môže to byť konkrétne 7.5.)
ďakujem

Skončenie PP je vždy vážna vec.

AK je to tak, ako píšeš, tak nastala skutková podstata na okamžité skončenie PP, pri ktorej má zamestnanec nárok na náhradu 2- mesačnej mzdy.

Ale, pokiaľ si ten zamestnanec, ktorý chce takto skončiť PP, tak nerátaj s tým, že to pôjde tak ľahko. Že dáš oznámenie o okamžitom skončení, zamestnávateľ sa naľaká a všetko ti hneď vyplatí. Predpokladám, že neuzná okamžité skončenie a nevyplatí ti žiadnu náhradu. Potom bude na tebe, či budeš bojovať, alebo nie.

Mnohé takéto prípady končia na súde, alebo to zamestnanec vzdá.
luigi72
30.04.08,15:03
Predpokladám, že neuzná okamžité skončenie a nevyplatí ti žiadnu náhradu.

Ako moze neuznat okamzite skoncenie pracovneho pomeru? :confused:

Ak nastala skutkova podstata na okamzite skoncenie PP a zamestnanec to vo svojej vypovedi taxativne vymedzil, musi uznat.
Ale, poznajuc pomery na Slovensku nebude chciet vyplatit nahradu mzdy za 2 mesiace, lebo vie, ze zamestnanec ho neda na sud. :(
Katy a R
30.04.08,18:23
Skončenie PP je vždy vážna vec.

AK je to tak, ako píšeš, tak nastala skutková podstata na okamžité skončenie PP, pri ktorej má zamestnanec nárok na náhradu 2- mesačnej mzdy.

Ale, pokiaľ si ten zamestnanec, ktorý chce takto skončiť PP, tak nerátaj s tým, že to pôjde tak ľahko. Že dáš oznámenie o okamžitom skončení, zamestnávateľ sa naľaká a všetko ti hneď vyplatí. Predpokladám, že neuzná okamžité skončenie a nevyplatí ti žiadnu náhradu. Potom bude na tebe, či budeš bojovať, alebo nie.

Mnohé takéto prípady končia na súde, alebo to zamestnanec vzdá.

Čo by si poradil? určite to nepôjde ľahko, keď nevypláca mzdu :mee:
.. má niekto praktickú skúsenosť s okamžitým skončením?
miska24
01.04.11,14:40
jednoducho mu das vypoved a nezaplatis mu priemer mzdy za odpracovany mesiac za nedodrzanie vypovednej doby ak sa neda na pn.ale samozrejme tato skutocnost musi byt uvedena aj v pracovnej zmluve
Bdlka
20.04.11,07:25
Dobry den, chcela by som sa spytat, ze ked zamestnanec 18.4. okamzite ukoncil PP podla paragrafu 69, ale priniesol to az o jednej hodine poobede, mal byt v tento den este v praci? Ak ano, mozem mu dat za tento cas (do 13:00) absenciu? Dakujem
Tweety
20.04.11,07:37
Dobry den, chcela by som sa spytat, ze ked zamestnanec 18.4. okamzite ukoncil PP podla paragrafu 69, ale priniesol to az o jednej hodine poobede, mal byt v tento den este v praci? Ak ano, mozem mu dat za tento cas (do 13:00) absenciu? Dakujem
Tento deň bol jeho posledným pracovným, ak ho teda neodpracoval, nebude ho mať zaplatený.
Bdlka
20.04.11,08:44
Dakujem. A este by ma zaujimalo, ci mu mozem z dovodu neospravedlnenej nepritomnosti v praci skratit narok na dovolenku za kalendarny rok
VERONIKA6
20.04.11,08:55
Dakujem. A este by ma zaujimalo, ci mu mozem z dovodu neospravedlnenej nepritomnosti v praci skratit narok na dovolenku za kalendarny rok
Za každý neospravedlnený deň môžeš krátiť dovolenku o dva dni.
alaya1
17.05.11,06:56
Chcem sa opytat. Moj muz je CID 60%.Bolo mu to priznane po rocnej PN, no on ostal na PN nadalej, nakolko nemoze vykonavat pracu,vlastne sa nemoze do nej ani dopravit, lebo je na druhom konci republiky a on nesmie pouzivat dopr.prostr . Zamestnavatel mu ani po dolozeni lekarskeho posudku od poskytovatela lekarskej starostlivosti neumoznil preradenie na inu pracu, ani mu nedal vypoved podla §63,c., ani nenavrhol dohodu..
Mne ide o to, ze zamestnavatel sa manzelovi vyhraza, ze nasledujuci den po skonceni PN ak nenastupi do zamestnania, da mu A a tym aj okamzite skoncenie PP pre hrube porusenie pracovnej discipliny.
Manzel chce dat okamzite skoncenie PP podla §63, pism.c.ale neviem, ci ta 15 dnova doba na odpoved zamestnavatela moze plynut az po skonceni jeho PN, alebo nevadi, ze je PN. Ak tu PN skonci a na druhy den nenastupi, bude to znamenat pre neho hr.por.prac.discipl. Uz neviem, ako to urobit, aby mu dali to, co mu patri. Manzel sa ukonceniu PP nebrani, ale preco by mal prist o to, co mu patri.
Tweety
17.05.11,07:17
Chcem sa opytat. Moj muz je CID 60%.Bolo mu to priznane po rocnej PN, no on ostal na PN nadalej, nakolko nemoze vykonavat pracu,vlastne sa nemoze do nej ani dopravit, lebo je na druhom konci republiky a on nesmie pouzivat dopr.prostr . Zamestnavatel mu ani po dolozeni lekarskeho posudku od poskytovatela lekarskej starostlivosti neumoznil preradenie na inu pracu, ani mu nedal vypoved podla §63,c., ani nenavrhol dohodu..
Mne ide o to, ze zamestnavatel sa manzelovi vyhraza, ze nasledujuci den po skonceni PN ak nenastupi do zamestnania, da mu A a tym aj okamzite skoncenie PP pre hrube porusenie pracovnej discipliny.
Manzel chce dat okamzite skoncenie PP podla §63, pism.c.ale neviem, ci ta 15 dnova doba na odpoved zamestnavatela moze plynut az po skonceni jeho PN, alebo nevadi, ze je PN. Ak tu PN skonci a na druhy den nenastupi, bude to znamenat pre neho hr.por.prac.discipl. Uz neviem, ako to urobit, aby mu dali to, co mu patri. Manzel sa ukonceniu PP nebrani, ale preco by mal prist o to, co mu patri.
Manžel môže podať výpoveď aj počas PN. Okamžité skončenie PP je §69, nie 63..
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
alaya1
17.05.11,08:26
Ano, dakujem, ten § som preklepla. Poznam jeho znenie, ide mi o to, ci tych 15 dni, co ho maju preradit, moze byt este na trvajucej PN, alebo vtedy tych 15 dni neplati, ak je na PN.ze ju musi skoncit a nastupit do prace a potom sa pocita tych 15 dni. O to mi ide.
Tweety
17.05.11,08:29
Ano, dakujem, ten § som preklepla. Poznam jeho znenie, ide mi o to, ci tych 15 dni, co ho maju preradit, moze byt este na trvajucej PN, alebo vtedy tych 15 dni neplati, ak je na PN.ze ju musi skoncit a nastupit do prace a potom sa pocita tych 15 dni. O to mi ide.
Kedže je na PN, zamestnáv. ho nemal ako preradiť, to sa môže udiať až po nástupe z PN.
alaya1
17.05.11,08:38
kde je to napisane, ze ho nemozu preradit na inu pracu po skonceni PN- prvy den po skonceni, je na to nejaky zakon?On sa nemoze po skonceni PN dostavit na vykon prace, je to inde ako byva a on nemoze cestovat,.
alaya1
17.05.11,14:45
prosim mozete mi pomoct, dost to ponahla.
veronikasad
17.05.11,14:56
kde je to napisane, ze ho nemozu preradit na inu pracu po skonceni PN- prvy den po skonceni, je na to nejaky zakon?On sa nemoze po skonceni PN dostavit na vykon prace, je to inde ako byva a on nemoze cestovat,.
Ala, má odborný lekársky posudok, že doterajšiu prácu nemôže vykonávať ? Ako ano, prvý deň po skončení PN-ky ho odovzdá svojmu nadriadenému. Ak ho do 15 dní nepreradí, môže ukončiť pracovný pomer v zmysle § 69 odst. 1 písm. a). Nepatrí mu vtedy odstupné, ale náhrada príjmu v sume priemerného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

-----
Ala, nečítala som všetky príspevky. V prípade tvojho manžela išlo o pracovný úraz ? Lebo ak chceš dosiahnuť, aby mu dal výpoveď sám zamestnávatel v zmysle § 63 odst. 1) písm. c) - to bude veľmi ťažké ...
alaya1
17.05.11,15:24
Veronika, dakujem, nie nemal pracovny uraz, asi mi uz pismenka prelietaju,chcela som napisat, ze by bol lepsi §63, pism.c. ide o to, ze stratil koli zdravotnemu stavu sposobilost, takze je to a.
ma aj ID priznaany, 60%.
Ide o to, ze on nemoze nastupit do prace ani na tych 15 dni. To je cely problem. Su to specificke problemy, koli ktorym sa nemoze dopravit koli ohrozeniu jeho zdravia do miesta vykonu prace, co je od nasho bydliska daleko. Ani tam nemoze vykonavat doterajsiu pracu.Ziadal preradit do pobocky u nas. Co s tymti 15 dnami? Rozmyslala som, ci by platila ta 15 dnova doba v pripade, zeby skoncil marodku, 3 dni by mal Pcko, on a doprovody a potom OCR a zas Pecka? HM?? Je naozaj vazne nemocny. Presdtav si, ziadaju lekarsky posudok lekara posudkovej soc. poist. tam su vsetky diagnozy uplne rozpisane, volala som u nas do SP, vysmiali sa, ze tieto posudky nepatria zamestnavatelovi, ze len osetr.lekarovi a poistencovi. Aj v SP, aj na inspekt.prace mi hovorili, ze posudok ma vypracovat poskytovatel zdrav.starostlivosti-t.j. osetrujuci prakt.lekar.A to som sa pytala na 2 insp.prace.Takyto posudok sme uz zaslali, samozrejme nam ho neuznali.
veronikasad
17.05.11,15:27
Veronika, dakujem, nie nemal pracovny uraz, asi mi uz pismenka prelietaju, ide o to, ze stratil koli zdravotnemu stavu sposobilost, takze je to a.
ma aj ID priznaany, 60%.
Ide o to, ze on nemoze nastupit do prace ani na tych 15 dni. To je cely problem. Su to specificke problemy, koli ktorym sa nemoze dopravit koli ohrozeniu jeho zdravia do miesta vykonu prace, co je od nasho bydliska daleko. Ani tam nemoze vykonavat doterajsiu pracu.Ziadal preradit do pobocky u nas. Co s tymti 15 dnami? Rozmyslala som, ci by platila ta 15 dnova doba v pripade, zeby skoncil marodku, 3 dni by mal Pcko, on a doprovody a potom OCR a zas Pecka? HM?? Je naozaj vazne nemocny. Presdtav si, ziadaju lekarsky posudok lekara posudkovej soc. poist. tam su vsetky diagnozy uplne rozpisane, volala som u nas do SP, vysmiali sa, ze tieto posudky nepatria zamestnavatelovi, ze len osetr.lekarovi a poistencovi. Aj v SP, aj na inspekt.prace mi hovorili, ze posudok ma vypracovat poskytovatel zdrav.starostlivosti-t.j. osetrujuci prakt.lekar.A to som sa pytala na 2 insp.prace.Takyto posudok sme uz zaslali, samozrejme nam ho neuznali.
Ala, rozhodnutie SP o priznaní ID už máte ? (myslím tým zdravotný posudok, nie výmer o výške dôchodku)
alaya1
17.05.11,15:30
Ano, mame, pisala som o tom. Tento posudok podla SP u nas nesluzy na pracovno pravne vztahy, nakolko su tam rozpisane vsetky diagnozy, liecba a pod. Sluzi ako podklad pre osetr.lekara a sluzy poistencovi. To je citacia pracovnicky SP v PO:
veronikasad
17.05.11,15:37
Choď za obvodným lekárom, nech ti na základe neho vydá potvrdenie pre zamestnávatela. S citáciou pracovníčky SP súhlasím. Ak si dobre pamätám, chcú posudok z pracovnej zdr. služby. Bohužial, ak chceš odstupné alebo náhradu príjmu, manžel bude musieť túto požiadavku akceptovať ...
Ale predtým by som ešte skúsila pracovný posudok ošetrujúceho lekára a ukončenie PN-ky. Kým je na PN-ke žiadne okamžité skončenie pracov.pomeru, ani výpoveď zo strany zamestnávatela riešiť nemôže.
Ak ho prepustia za hrubé porušenie prac.disciplíny po odovzdaní potvrdenia o zdr.stave od ošetrujúceho lekára, môžete napadnúť neplatnosť výpovede na súde.
Ešte jedna poznámka - manžel je osobou so zdr.postihnutím. Ukončenie prac.pomeru môže byť len so súhlasom úradu práce.
alaya1
17.05.11,15:43
Veronika dakujem, to ja viem, ze ho len tak nemozu prepustit, len on sa fyzicky nemoze dostavit na vykon prace. Preto tie Pcka.
Oni uz nechcu od ZPS, uz chcu od SP.
Potrebujem poriesit tych 15 dni.
veronikasad
17.05.11,15:45
Veronika dakujem, to ja viem, ze ho len tak nemozu prepustit, len on sa fyzicky nemoze dostavit na vykon prace. Preto tie Pcka.
Oni uz nechcu od ZPS, uz chcu od SP.
Potrebujem poriesit tych 15 dni.
K lekárovi ako chodí ? Tak ho na pracovisko zavez ty ... Ak má v posudku zákaz vedenia mot.vozidla, tak ho nikto nemôže posadiť za volant ...
alaya1
17.05.11,15:48
K lekarovi chodi pesi.Aj o 2 barlachchodil cele mesto pesi. Pracuje v BA. Tak tam na barlach nedojde a on nemoze ist na dopravnych prostriedoch.Ziadnych.Ma blok a na to aj ID.
veronikasad
17.05.11,15:50
Neverím tomu, čo píšeš ... (že na všetky vyšetrenia chodí peši)
alaya1
17.05.11,15:54
nemusis verit, to nemozem ziadat.
evženia
18.05.11,10:02
Veronika dakujem, to ja viem, ze ho len tak nemozu prepustit, len on sa fyzicky nemoze dostavit na vykon prace. Preto tie Pcka.
Oni uz nechcu od ZPS, uz chcu od SP.
Potrebujem poriesit tych 15 dni.
A keby ste tých 15 dní vyriešili čerpaním dovolenky? Či nemá taký nárok?
veronikasad
18.05.11,10:03
Nie je nárok na dovolenku, PN trvá už 1,5 roka.
evženia
18.05.11,10:15
Ospravedlňujem sa, prehliadla som dlžku PN. ešte raz som si diskusiu celú prečítala a vyplýva mi z toho, že zo zamestnávateľom sa nijako nedohodnete. V tom prípade ostáva jediná možnosť. Nastúpiť do zamestnania na 15 dní, kým zamestnávateľ nerozhodne. Alebo uzavrieť dohodu zo zamestnávateľom o skončení pracovného pomeru.
Ešte ma napadla možnosť o požiadanie neplateného voľna. Ale zase je to len o dohode so zamestnávateľom.
alaya1
18.05.11,14:00
Evzenia dakujem, myslela som, ze tych 15 dni vyriesime Pcklami a OCR -kou, zial ani na tych 15 dni nemoze docestovat do prace.
evženia
18.05.11,18:25
Evzenia dakujem, myslela som, ze tych 15 dni vyriesime Pcklami a OCR -kou, zial ani na tych 15 dni nemoze docestovat do prace.

tak nezabudnite na to, že je to 15 kalendárnych dní, nech to už budete riešiť akokoľvek.
alaya1
18.05.11,18:43
tak nezabudnite na to, že je to 15 kalendárnych dní, nech to už budete riešiť akokoľvek.
Evzenia, dakujem za upozornenie, viem to.aj to, ze sa zacina pocitat az nasledujuci den po odoslani lekarskeho posudku.Vdaka.
evženia
19.05.11,06:12
tak už len prajem, aby ste to celé vyriešili k spokojnosti.