mira
12.10.05,20:33
Môžem poprosiť skúsenú mzdárku, ktorá by z malíčka vedela vysypať, či nasledovné informácie sú správne, poprípade v ktorých odpovediach som sa dopátrala chybných informácií? Ďakujem, že pomôžete začiatočníčke.
Dovolenkový priemer sa vypočíta podelením hrubých miezd v príslušnom kalendárnom štvrťroku počtom skutočne odpracovaných hodín. Započítava sa do odpr. hodín (pri mesačnej mzde) aj štátny sviatok, ktorý v skutočnosti odpracovaný nebol (8,5 alebo 8 hodín)? Ako vypočítam dovolenkový priemer zamestnancovi, ktorý nastúpil 1.10.2005 a bude čerpať dovolenku v 12/2005?
Je podľa aktuálneho znenia Zákonníka práce správne dohodnúť v prac. zmluve základný 8,5 hodinový pracovný čas? Alebo 8 hodinový?
Nezdaniteľná suma 7328,- Sk sa použije vo všetkých mesiacoch 1-12/2005?
Na koľko dní dovolenky za rok majú nárok zamestnanci vo veku 22-35 rokov?
Čo s nevyčerpanými dňami dovolenky, dajú sa preniesť do nasledujúceho roka?
milanr
13.10.05,05:26
Neviem, či som skúsená, ale čo viem na to Ti odpoviem:
1. Priemer: vo všeobecnosti to nie je HM/skutočne odprac hodiny. Závisí od toho, čo tvorí HM. Do priemeru nedávaš všetko, čo platíš náhradou (napr. dovolenka, návšteva u lekára, náhrada za pohotovosť a pod.). Do priemeru dávaš príplatky za sviatok, so, ne, nadčas, odmeny (pozor na dlhodobú zložku mzdy !). Neodpracovaný sviatok platený náhradou do priemeru nedávaš. U zamestnanca, ktorý nastúpil 1.10. použiješ pravdepodobný priemer.T.j. jeho dohodnutá mes. mzda / priemerny mes. fond.
2. Čo sa týka pracovného času. Závisí o akých zam-cov ide, ako majú rozvrhnutý prac. čas. Prac. čas je najviac 40 h týždenne. Pozri § 85 ZP.
3. Na nezadniteľnú časť má nárok každý, kto má podpísané Vyhlásenie a k 1.1. nebol poberateľom SD alebo výsluhového dôchodku.
4. Nevyčerpanú dovolenku z r. 2005 prenášaš do r. 2006, do konca ktorého by sa mala vyčerpať. Platí, že na vyššiu výmeru RD majú zam-ci nárok po odpracovaní 15 rokov. Ak by bol zam-nec od 18 roku veku nepretržite zamestnaný, tak ako 33 ročný má nárok na vyššiu výmeru dovolenky. Tieto doby však musí zdokladovať a Ty musíš posúdiť, či má nárok alebo nie.
mira
21.10.05,18:03
Ďakujem, pomohla si mi, len mi nie je celkom jasné spojenie "neodpracovaný sviatok platený náhradou" - toto kedy môže nastať? Ja mám info, že štátny sviatok zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou sa považuje za odpracovaný deň - čiže ho náhradou nepreplácam, ale do počtu odpracovaných dní (hodín) počítam. Zle robím? A ešte jedna podotázočka - nevieš prosím ťa, odkedy je zákl. prac. čas stanovený na 40 h týždenne? Minulý rok mali naši zamestnanci 8,5 hodín odrobených denne, žiadne nadčasy, bude sa tá polhodina považovať za nadčas (napríklad zhľadiska nejakej inštitúcie - SP a pod.) alebo mám urobiť nejakú kolektívnu zmluvu, aby to bolo ok?! Dík.
ajobs
21.10.05,21:37
Sviatok musíš preplácať nie ako odpracovaný deň (ak zamestnanec nemá v ten deň zmenu), ale platíš ho náhradou mzdy podobne ako dovolenku.
Zita4
22.10.05,06:30
Sviatok musíš preplácať nie ako odpracovaný deň (ak zamestnanec nemá v ten deň zmenu), ale platíš ho náhradou mzdy podobne ako dovolenku. Mira má pravdu, podľa § 122 ods. 3 zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou nepatrí náhrada mzdy za sviatok (pokiaľ to nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve), ale sa ten deň považuje za odpracovaný.
Zita4
22.10.05,06:38
A ešte jedna podotázočka - nevieš prosím ťa, odkedy je zákl. prac. čas stanovený na 40 h týždenne? Minulý rok mali naši zamestnanci 8,5 hodín odrobených denne, žiadne nadčasy, bude sa tá polhodina považovať za nadčas (napríklad zhľadiska nejakej inštitúcie - SP a pod.) alebo mám urobiť nejakú kolektívnu zmluvu, aby to bolo ok?! Dík. Myslím, že tá novela zákonníka práce bola schválená v roku 2003.
Určite pracovali 8,5 hodiny? Nebola tá pol hodina prestávka na obed? U nás máme pracovnú dobu 8 hodín, ale z toho je pol hodina na obedňajšiu prestávku a nezapočíta sa do pracovného času, takže máme denne odpracovaných 7,5 hodiny, týždenne 37,5 h.
ajobs
22.10.05,07:57
Mira má pravdu, podľa § 122 ods. 3 zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou nepatrí náhrada mzdy za sviatok (pokiaľ to nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve), ale sa ten deň považuje za odpracovaný.
Máte obe pravdu, prehliadol som to ustanovenie, že ide o dispozitívnu možnosť, a nie o kogentné ustanovenie. Sorry :mee:
endrju
23.10.05,08:40
Nový Zákonník práce (311/2001) nadobudol účinnosť 1.4.2002. V tomto Zákonníku práce je maximálny týždenný pracovný čas stanovený na 40 hodín. Ohľadom 8,5 hodinových smien je to tak, ako píše Zita4 v príspevku č. 6.
mira
01.11.05,18:44
Za všetky príspevky k téme ďakujem.
Mirkaska
04.11.05,14:59
Mám podobný problém s počítaním priemeru za 3Q. a myslím, že v predchádzajúcich príspevkoch nebola povedaná jednoznačná odpoved (teda aspoň pre mňa nie :-)):

- sviatok preplácame v rámci mesačnej mzdy (nie náhradou), v tomto štvrťroku boli 3 sviatky + jeden deň prac. pokoja. Program mi pri výpočte do odpracovaných dní tieto dni nezapočítava, tj. mám 20+22+20 = 62 odprac. dní *8 hodín = 496 hodín, ale do úhrnu miezd mi berie všetko okrem náhrad, t.j. aj mzdu za tieto sviatky. a potom mi vychádza o dosť vyššia priemerka. Je to takto správne?

Vďaka za odpoveď.
Jana Motyčková
04.11.05,15:48
Nie je to správne. Sviatok sa u mesačne odmeňovaných považuje za odpracovaný čas (§122 ods.3), pri výpočte priemeru by sa mal započítavať do odpraovaných dní.
Mirkaska
07.11.05,12:45
Dakujem velmi pekne Janka, myslela som si to, lebo to potom velmi navysuje priemerku, musim zavolat do Krosu, co mam zle nastavene.
Janka6685
11.11.05,10:45
Písalo sa tu (a našla som to aj v zákone), že sa prestávka nezapočítava do pracovného času. Znamená to teda, že ak priplácam za odpracované sviatky, mám pol hodinu odrátať? A je to tak aj pri zamestnancoch odmeňovaných hodinovou mzdou? Tiež nemajú platenú pol hodinu?


Ďakujem
ZuzanaP
11.11.05,12:46
Veď aj keď robili v sviatok, tak mali pravdepodobne obedňajšiu prestávku.

Mne v dochádzke zamestnanci píšu celú zmenu odpracovanú, ja im hodiny sčítam a za každý odpracovaný deň odrátam pol hodinu na prestávku. Samozrejme len vtedy, ak odrobili v daný deň viac ako 4 hodiny.

Niekedy musia ísť stavební robotníci do roboty aj v sobotu, aj vtedy majú obedňajšiu prestávku.
Janka6685
11.11.05,13:01
Veď aj keď robili v sviatok, tak mali pravdepodobne obedňajšiu prestávku.

Mne v dochádzke zamestnanci píšu celú zmenu odpracovanú, ja im hodiny sčítam a za každý odpracovaný deň odrátam pol hodinu na prestávku. Samozrejme len vtedy, ak odrobili v daný deň viac ako 4 hodiny.

Niekedy musia ísť stavební robotníci do roboty aj v sobotu, aj vtedy majú obedňajšiu prestávku.
Ja viem, že prestávku musia mať, ale myslela som si, že je normálne platená. Takže ak počítam príplatok za prácu vo sviatok pri pracovnom čase 12 hod., budem priplácať za 11,5 hodiny.

Robím tak aj pri výpočte mzdy pri zamestnancoch odmeňovaných hodinovou mzdou? Teraz mi nejde o náhrady, ale o výpočet ich základnej mzdy.
Jana Motyčková
11.11.05,13:25
Pracovný čas 12 hodín znamená že 12 hodín pracuje plus má prestávku. Ak je tá prestávka v práci 0,5 hod., potom musí byť v práci napr. od 6.00 do 18.30. Ak je v práci od 6.00 do 18.00 a v rámci tejto doby má 0,5 hod prestávku, tak jeho pracovný čas je 11,5 hod.
Janka6685
11.11.05,13:27
Pracovný čas 12 hodín znamená že 12 hodín pracuje plus má prestávku. Ak je tá prestávka v práci 0,5 hod., potom musí byť v práci napr. od 6.00 do 18.30. Ak je v práci od 6.00 do 18.00 a v rámci tejto doby má 0,5 hod prestávku, tak jeho pracovný čas je 11,5 hod.
Čiže počas tej pol hodiny je zamestnanec v práci "zadarmo"?
Tweety
11.11.05,13:28
Čiže počas tej pol hodiny je zamestnanec v práci "zadarmo"?
Presne tak, tak... :( :( :(
Janka6685
11.11.05,13:30
Presne tak, tak... :( :( :(
Ups, ja som to zamestnancom, ktorí boli platený hodinovými mzdami, preplácala. Teraz čo?????????????:eek:
ajobs
11.11.05,13:30
Počas prestávky predsa nepracuje, a preto tam musí byť "zadarmo":mee:
Janka6685
11.11.05,13:31
Počas prestávky predsa nepracuje, a preto tam musí byť "zadarmo":mee:
Zas v rovnakom čase.:D
Tweety
11.11.05,13:39
Ups, ja som to zamestnancom, ktorí boli platený hodinovými mzdami, preplácala. Teraz čo?????????????:eek:
No na toto ma napadol bonmot jedného nemenovaného satirika: za toto si prosím trest , najvyšší trest, trest smrti!!!. Ale teraz vážne. Urobíš im opravy miezd pri najbližšej výplate a máš to vyriešené. ;) ;) ;) :rolleyes: :rolleyes:
ajobs
11.11.05,13:41
Zas v rovnakom čase.:D
Janka, dnes máme proste na seba šťastie. Asi myslíme a píšeme v reálnom čase rovnako.:D :D
Janka6685
11.11.05,13:45
No na toto ma napadol bonmot jedného nemenovaného satirika: za toto si prosím trest , najvyšší trest, trest smrti!!!. Ale teraz vážne. Urobíš im opravy miezd pri najbližšej výplate a máš to vyriešené. ;) ;) ;) :rolleyes: :rolleyes:
Tie posledné výplaty prerábam už ...krát.

Ale pre 100 % istotu, aby som neprerábala zas (nie že by to nebola sranda:D )........takže pracovníkom odmeňovaných hodinovou mzdou zaplatím len za 11,5 hod. aj keď majú 12 hod. pracovný čas a detto pri príplatkoch za sviatky. Je to takto správne?
Tweety
11.11.05,13:48
Tie posledné výplaty prerábam už ...krát.

Ale pre 100 % istotu, aby som neprerábala zas (nie že by to nebola sranda:D )........takže pracovníkom odmeňovaných hodinovou mzdou zaplatím len za 11,5 hod. aj keď majú 12 hod. pracovný čas a detto pri príplatkoch za sviatky. Je to takto správne?
Prestávky na obed sa nezaratávajú do pracovného času . :confused: :confused: :o A teda sú grátis. :rolleyes:
Janka6685
11.11.05,13:50
Prestávky na obed sa nezaratávajú do pracovného času . :confused: :confused: :o A teda sú grátis. :rolleyes:Takže teraz to ale ako vyriešim? Vypočítam za tie mesiace, keď to bolo zle mzdu ešte raz a rozdiel zarátam do hrubej mzdy? A ako to bude pomenované vo výplatnej páske?
Tweety
11.11.05,13:54
Takže teraz to ale ako vyriešim? Vypočítam za tie mesiace, keď to bolo zle mzdu ešte raz a rozdiel zarátam do hrubej mzdy? A ako to bude pomenované vo výplatnej páske?
Správne takto, ale budeš musieť HM krátiť, pretože si vyplatila viac než si mala, určite máš v softe na takýto prípad opravy mzdy nejaký kód, alebo odchýlku, na také veci soft pamätá. ;) ;) :mee:
Janka6685
11.11.05,14:02
Ďakujem Vám za rady a usmernenia.:)


To teda bude sranda.

Ináč, ešte ma napadla otázka...nedostaneme za to pokutu, že sme vyplatili vlastne viac? Jedná sa u jedného zamestnanca o 4 mesiace u dvoch o 3 mesiace a u jedného o 1 mesiac, kde to bolo zle.
Tweety
11.11.05,14:15
Ďakujem Vám za rady a usmernenia.:)


To teda bude sranda.

Ináč, ešte ma napadla otázka...nedostaneme za to pokutu, že sme vyplatili vlastne viac? Jedná sa u jedného zamestnanca o 4 mesiace u dvoch o 3 mesiace a u jedného o 1 mesiac, kde to bolo zle.
Neboj, zákon na takéto opravy chýb pamätá,ak to opravíš, tak sa ničoho nemusíš báť. :rolleyes: :o ;) ;)
Janka6685
11.11.05,14:18
Neboj, zákon na takéto opravy chýb pamätá,ak to opravíš, tak sa ničoho nemusíš báť. :rolleyes: :o ;) ;)
Ďakujem:) .
ajobs
11.11.05,22:47
OK,OK,OK :) :)
tinka111
06.03.08,08:55
Prosim Vas potrebujem vediet ci sa teraz do odpracovanych 15 rokov na narok na vyssi vymer dovolenky - 25 dni rata aj evidenica na urade prace, materska, dobrovolne nezamestnany, vojenska sluzba? Mam par zamestnancov vo veku 33-35 rokov, a niektorym by to aj vyslo ak by sa tam ratali aj dane obdobia. Niekde som nasla ze rataju niekde zasa nie, tak ma prosim uvedte na pravu mieru. Dakujem moc pekne!
tinka111
06.03.08,09:24
uz som to nasla takze toto je platne?
Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.
ajobs
06.03.08,09:27
Prosim Vas potrebujem vediet ci sa teraz do odpracovanych 15 rokov na narok na vyssi vymer dovolenky - 25 dni rata aj evidenica na urade prace, materska, dobrovolne nezamestnany, vojenska sluzba? Mam par zamestnancov vo veku 33-35 rokov, a niektorym by to aj vyslo ak by sa tam ratali aj dane obdobia. Niekde som nasla ze rataju niekde zasa nie, tak ma prosim uvedte na pravu mieru. Dakujem moc pekne!

Stačí pozrieť Zákonník práce, § 103, ods. 5 - tam to všetko je. Pre info ho tu celý prikladám:

§ 103


(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov,, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
EXPE
05.05.08,11:28
Potrebujeme zistiť jednu vec pri výpočte priemer. hod. zárobku.
Máme mesačne odmeňovaného pracovníka, ktorý v marci odpracoval:
18 dní = 135 hod.
2 dni sviatok = 15 hod.
SPOLU: 150 hod.
Dovolenka: 1 deň/7,5 hod zapl. 857,- Sk

Navyše odpracoval soboty a nedele spolu 39,5 hod., ktoré sme mu preplatili vo výške 6 772,- Sk.

Pri výpočte priem.hod.mzdy za 1-3/2008 počítame marec nasledovne:
Hrubá mzda 24 772,-
- náhrada za dovolenku 857,- Sk
- preplatené soboty a nedele 6 772,-
(Mesačná mzda je 18 000,- - 857 dovol. = základ. 17 143,- )

Počet odprac. hodín je 135 + 15 za sviatky = 150 hod. Máme do odprac. hodín započítať aj 39,5 hod za odprac. soboty a nedele?
(24 772 - 857 : 189,50) Podľa nás je tento výpočet správny avšak náš mzdový program hodiny za odpr.soboty a nedele do priemeru neráta.