Max Stirner
30.03.10,22:36
Dna 25.3.2010 prisla mame sprava z katastra Nitra v takomto zneni:

Vec: Zapis vecneho bremena - oznamenie

Oznamujeme Vam, ze na zaklade Ziadosti o zapis vecneho bremena od GESTUM LEGAL v.o.s Bratislava, ktorej prilohou bol geometricky plan č.XX-XX bol vykonany zapis vecneho bremena v sulade s § 10 zakona NR SR c.656/2004 Z. z. o energetike v casti C-tarchy v LV c.XXXX kat. uzemie XX XX pod cislom zmeny XXX/XXX dna 25.11.2009.
Ing. Katarína Šagátová
riaditelka

Vo vypise z katastra nehnutelnosti k danemu pozemku sa objavila tato pasaz, ktora tam pred tym nebola:
ČASŤ C: ŤARCHY
Vecné bremeno - povinnosť strpieť uplatňovanie práv prevádzkovateľa produktovodu SLOVNAFT, a.s. v rozsahu podľa Geometrického plánu č. XX/XX, v súlade s § 10 zákona NRSR č. 656/2004 Z.z. o energetike na parc.č. XXXX podľa Z XXXX/XX. - XXX/XX.


Pozemok je polnohospodarska poda, ktora je prenajata firme AGRO-DVOR, sro POHRANICE. Rad by som vedel co ta pridana tarcha k pozemku znamena. Znamena to, ze si tam moze zacat stavat SLOVNAFT potrubie? A to bez predchadzajuce suhlasu majitela pozemku? Pretoze mama nic nove k tomu pozemku nepodpisovala. Ani so SLOVNAFTom ani s firmou GESTUM LEGAL v.o.s. Moze si cudzia firma bez pisomneho suhlasu majitela pridavat k cudziemu pozemku nove tarchy? Vyplyva to nejak z hore uvedeneho zakona 656/2004?
Laco-monter
30.03.10,20:42
Slovnaft može všetko.

PREČO ?

LEBO XX-XX, XXXX,XXX/XX a XXXX/XX.
Max Stirner
30.03.10,20:59
Namiesto tych X znakov su samozrejme povodne vo vypise konkretne cisla. Ide o cislo parceli, geometrickeho planu atd. Myslim ze to podstatne som tam uviedol. A to je cislo zakona. § 10 zákona NRSR č. 656/2004. Vyplyva z neho to, ze si Slovnaft moze stavat zadarmo a bez zmluvy na sukromnom pozemku?
Stanislav 1975
30.03.10,21:05
Namiesto tych X znakov su samozrejme povodne vo vypise konkretne cisla. Ide o cislo parceli, geometrickeho planu atd. Myslim ze to podstatne som tam uviedol. A to je cislo zakona. § 10 zákona NRSR č. 656/2004. Vyplyva z neho to, ze si Slovnaft moze stavat zadarmo a bez zmluvy na sukromnom pozemku?

Ja ti presne odpovedať neviem,to ti právnici zodpovedia,ale viem,že tieto velké energetické firmy majú zo zákona nejaké výnimky,že občas možu takto konať, keďže ide údajne o verejný záuiem,hmhm-asi aj v tomto prípade to tak nejako bude...,ale aspoň informovať by vás mali,hm
sarasara
30.03.10,21:28
Podľa citovaného zákona vás mala firma, ktorá vás obmedzila v užívaní vášho majetku, informovať. Zadarmo to však nie je. Žiadajte jednorazové finančné odškodnenie, náhradu škody - za nútené obmedzenie úžívania nehnuteľnosti. Žiadať možno podať do pol roka, od kedy ste sa o veci dozvedeli, najneskôr do jedného roka. Radšej skôr ako neskôr. Takto jednajú aj pri vedení elektriny.
Je to nespravodlivé. Verejný záujem je to, keď veľa ľudí má osoh na úkor jednotlivca.
Stanislav 1975
30.03.10,21:38
Podľa citovaného zákona vás mala firma, ktorá vás obmedzila v užívaní vášho majetku, informovať. Zadarmo to však nie je. Žiadajte jednorazové finančné odškodnenie, náhradu škody - za nútené obmedzenie úžívania nehnuteľnosti. Žiadať možno podať do pol roka, od kedy ste sa o veci dozvedeli, najneskôr do jedného roka. Radšej skôr ako neskôr. Takto jednajú aj pri vedení elektriny.
Je to nespravodlivé. Verejný záujem je to, keď veľa ľudí má osoh na úkor jednotlivca.

sarasara- to čo píšeš o verejnom záujme je síce pravda ale to je len teoria ale prakticky je vo verejnom záujme niečo na čo si od zodpovedných inštitúcií vybavia potvrdenie,že to je vo "verejnom záujme"-a tá "spravodlivosť"?spravodlivosť už asi neexistuje, je to už len slovo,nič viac...:mad:
sarasara
30.03.10,22:06
Máš pravdu, Stanko. Mňa pojem verejný záujem rozčuľuje. Verejný záujem je to, keď : desať ľudí chce majetok jedného? Je ich viac, tak je to verejný záujem? Alebo to musí byť viac ľudí? Napríklad milión? Je vôbec dôležité, koľko ľudí má osoh a koľkých pripravia o majetok. Ak chce mať milón ľudí osoh, nech tomu, čo príde o niečo, primerane zaplatia.
Ale to je utópia, tak ako všeličo ostatné.
arizona
31.03.10,04:23
buchač
31.03.10,06:03
Máš pravdu, Stanko. Mňa pojem verejný záujem rozčuľuje. Verejný záujem je to, keď : desať ľudí chce majetok jedného? Je ich viac, tak je to verejný záujem? Alebo to musí byť viac ľudí? Napríklad milión? Je vôbec dôležité, koľko ľudí má osoh a koľkých pripravia o majetok. Ak chce mať milón ľudí osoh, nech tomu, čo príde o niečo, primerane zaplatia.
Ale to je utópia, tak ako všeličo ostatné.

Povedal by som , že nie ....nie je ...

Utópia , sci-fi boli verneovky v onej dobe a hľa , už je to krásna a neskutočná realita .
Človek sa na mesiac dostal , cestu okolo zeme urobí za pár hodín a nie za 80 dní .....

Ale verejný záujem na Slovensku ???
To nie je utópia , to je pre zmenu , kua , to je krutá realita bielych košiel a tmavých kravát...:cool:
draik
31.03.10,06:59
Podľa citovaného zákona má ener. firma právo na zriadenie vecného bremena aj bez súhlasu majiteľa pozemku, ten má však za stanovených podmienok nárok na jednorazovú náhradu (pozor hlavne na termíny)