skitn
31.03.10,05:10
Skončila som banickú fakultu v Košiciach, odbor ekológia a spravila som si pedagogické minimum. Učímna základnej škole II. stupeň matematiku. Riaditeľ odo mňa žiadal, čo je pochopiteľné, aby som si spravila matiku, ak chcem byť kvalifikovaná. To som teraz v márci skončila. Urobila som štátnicu z matiky, môžem učiť na ZŠ aj SŠ.
Riaditeľ mi ale nechce uznať 11. platovú tiredu, pretože vraj mam žiadať ministerstvo školstva, aby mi udelili vínimku, a on ma zaradí do 11.tky.
Akú vínimku potrebuje, Zdá sa mi, alebo je to tak, že pedagogické minimum posúva učiteľa do 11. keď už som kvalifikovaná. Prosím poraďte mi, možno sa mílim ja.
Ďakujem. A Ak treba žiadať vínímku, akú vínimku treba žiadať?
Sabadka
31.03.10,05:06
Skončila som banickú fakultu v Košiciach, odbor ekológia a spravila som si pedagogické minimum. Učímna základnej škole II. stupeň matematiku. Riaditeľ odo mňa žiadal, čo je pochopiteľné, aby som si spravila matiku, ak chcem byť kvalifikovaná. To som teraz v márci skončila. Urobila som štátnicu z matiky, môžem učiť na ZŠ aj SŠ.
Riaditeľ mi ale nechce uznať 11. platovú tiredu, pretože vraj mam žiadať ministerstvo školstva, aby mi udelili vínimku, a on ma zaradí do 11.tky.
Akú vínimku potrebuje, Zdá sa mi, alebo je to tak, že pedagogické minimum posúva učiteľa do 11. keď už som kvalifikovaná. Prosím poraďte mi, možno sa mílim ja.
Ďakujem. A Ak treba žiadať vínímku, akú vínimku treba žiadať?

1. Ano mýliš sa, pretože to platilo do 1.11.2009. Od uvedeného dátumu platí nový zákon 317/2009, ktorý vyhlášku 41/1996 zrušil a teda už sa ti nemôže uznať náhrada 1. kvalifikačnej skúšky. Ty si si doplnila len spôsobilosť, teda ťa môže riaditeľ považovať za kvalifikovaného učiteľa a zaradiť do 10 PT ako samostatného učiteľa. Ak chceš postúpiť do 11 PT musíš vykonať I. atestáciu v zmysle zákona 317/2009 Z.z.

2. Ale zase v zákone 317/2009 Z. z. § 61 ods. 11 máš, Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších predpisov uznávalo ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky a II. kvalifikačnej skúšky a ktoré sa ukončí po 1. novembri 2009, sa uznáva ako vykonanie prvej alebo druhej atestácie. (Treba zdôrazniť, že za takúto náhradu sa v zmysle citovaného ustanovenia môže považovať len ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa začalo pred účinnosťou zákona a ukončí sa až po 1. novembri 2009 a samozrejme musíš mať aj 5. rokov pedagogickej praxe, aby ti náhrada mohla byť uznaná) Ak sa na teba vzťahuje §61 os. 11 zákona tak ti môže riaditeľ uznať náhradu ak nie, platí moja odpoveď v odseku 1.
siska9274
27.10.11,18:54
Dobrý večer
potrebovala by som poradiť. VŠ technickú som skončila v roku 1997. Pedagogické minimum som si urobila počas vysokej školy a skončila som ho tiež v roku 1997. Učiť som začala v roku 2006. V auguste 2010 som ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky, takže teraz som zaradená do 10.triedy a vyučujem informatiku kvalifikovane. Chcem sa opýtať či by som mohla už byť aj v 11.triede?
Zároveň by som potrebovala aj vysvetlenie zákona:
317/2009 § 61
Prechodné ustanovenia:
(7) Pedagogický zamestnanec, ktorý má najmenej päť rokov pedagogickej praxe a
vykonal I. kvalifikačnú skúšku alebo získal jej náhradu podľa doterajších predpisov, sa od 1.
novembra 2009 považuje za pedagogického zamestnanca s prvou atestáciou v súlade s § 49 ods.
7.
a takisto:
(11) Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov, ktoré sa podľa doterajších
predpisov uznávalo ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky alebo II. kvalifikačnej skúšky a ktoré sa
ukončí po 1. novembri 2009, sa uznáva ako vykonanie prvej atestácie alebo druhej atestácie.
Vopred ďakujem
zdenka131
28.10.11,04:05
K 31. 10. 2009 ste nemala 5 rokov pedagogickej praxe, preto vám nemohla byť priznaná 1. KS.

Náhrady I. kvalifikačnej skúšky boli ustanovené § 9 ods. 1 vyhlášky MŠ SR č. 41/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov v znení neskorších predpisov.


Náhrady I. kvalifikačnej skúšky sa uznávali po piatich rokoch pedagogickej praxe.


Zákonom č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov bola dňom 1.11.2009 vyhláška MŠ SR č. 41/1996 Z. z. zrušená, t.j. dňom 31.10.2009 stratila účinnosť. Z uvedeného dôvodu nie je možné od 1.11.2009 uznávať náhrady I., resp. II. kvalifikačnej skúšky. Nový právny predpis neuznáva náhrady I., resp. II. kvalifikačnej skúšky, len umožnil ich uznanie tým pedagogickým zamestnancom, ktorí splnili podmienky na ich uznanie do 31.10.2009.