Iveta Malíková
31.03.10,07:16
Dobrý den,
zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s palenicou u susedov.jedna sa o certifikovanu oficialnu palenicu. susedia predali dom a novy majitelia nam vcera oznamili ze planuju urobit na dome oficialnu certifikovanu palenicu.Obavam sa ale nejakych skodlivych vplyvov - smrad, hluk, vypary a tak.
ako by ste to riesili vy? alebo co treba zmluvne s nimi podpisat? nejaku dohodu o dodrzani urcitych podmienok? nevie mi niekto poradit?
Mgr.Shrek
31.03.10,06:03
Dobrý den,
zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s palenicou u susedov.jedna sa o certifikovanu oficialnu palenicu. susedia predali dom a novy majitelia nam vcera oznamili ze planuju urobit na dome oficialnu certifikovanu palenicu.Obavam sa ale nejakych skodlivych vplyvov - smrad, hluk, vypary a tak.
ako by ste to riesili vy? alebo co treba zmluvne s nimi podpisat? nejaku dohodu o dodrzani urcitych podmienok? nevie mi niekto poradit?

Úpravou susedských vzťahov sa zaoberá § 127 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.

Táto úprava je postavená na princípe vzájomnosti, tzn. ochrana práv jedného z vlastníkov nehnuteľnosti nemôže byť neprimerane na škodu susediacemu vlastníkovi. Nie však v štýle "ako tebe, tak aj mne" ale skôr v štýle "nerob druhému to, čo nechceš, aby robili tebe". Platí tu zásada občianskeho práva "Práva jedného končia tam, kde začínajú práva druhého"

Čo je zásahom nad mieru primeranú pomerom je na subjektívnom posúdení a je potrebné tieto veci posudzovať komplexne, napr. z pohľadu opakovania, intenzity zásahu.

Vo Vašom prípade Vám odporúčam spísať nejakú písomnú Dohodu o úprave susedských vzťahov. Tam si určíte pravidlá hry.
Iveta Malíková
31.03.10,06:31
dakujem, a neviete mi neico poradit, alebo nejaky vzor niekte kde najdem? s tymto som sa este nestretla. z jednej strany mame sestru - tu taketo nic spisovat nieje potrebne a z druhej strany dlho nikto nebyval.
a dakujem za info.
Mgr.Shrek
31.03.10,06:49
dakujem, a neviete mi neico poradit, alebo nejaky vzor niekte kde najdem? s tymto som sa este nestretla. z jednej strany mame sestru - tu taketo nic spisovat nieje potrebne a z druhej strany dlho nikto nebyval.
a dakujem za info.

Univerzálny vzor nie je, ale skúste niečo v štýle:


Dohoda o úprave susedských vzťahov

Sused A: ............................

Sused B: ............................

ako oprávnení vlastníci susediacich pozemkov uzatvárajú túto

DOHODU O ÚPRAVE SUSEDSKÝCH VZŤAHOV

čl. 1
PRÁVA VLASTNÍKOV
čo kto môže robiť. To závisí na Vašej dohode

čl. 2
POVINNOSTI VLASTNÍKOV
aké sú povinnosti vlastníkov, napr. oznamovacia povinnosť atď. Tiež závisí na Vašej dohode.

čl. 3
ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
aké sú podmienky odstúpenia od zmluvy, sankcie atď

no a na záver dátum a podpisy
Iveta Malíková
31.03.10,06:58
dakujem o nieco sa pokusim. prajem prijemne sviatky