ivuska84
31.03.10,09:01
Zelam pekny den, opat raz potrebujem poradit...
Zahranicny dodavatel nam dodal material, ktorý bol poškodeny, cast je neporavitelna- fakturacia skody(bez dph), a cast sa dala opravit, opravu vykonala slovenska firma, ja teraz potrebujem tuto opravu prefakturovat zahranicnemu platitelovi...podla noveho znenia k miestu dodania sluzby je miesto, kde ma zdanitelna osoba sidlo alebo miesto podnikania. Takze by som mala fakturovat bez dph a oni si to samozdania? uvazujem spravne?len rozmyslam o sume opravy, podla faktury s dph alebo bez dph...
dakujem za kazdu radu
koňo
31.03.10,07:11
Cenu na faktúre vypočítaš bez dane, pretože si uplatníš jej odpočítanie na základe faktúry od slovenského dodávateľa.
Pretože je odberateľ v zahraničí zdaniteľná osoba, neuplatňuješ na faktúre daň.
ivuska84
31.03.10,07:38
takze postupujem akoby som sluzbu dodala ja tomu dodavatelovi materialu, aj ked refakturujem a pouzijem vo fakture aj odkaz na paragraf vztahujuci sa na jeho povinnost platit dan
Jana Acsová
31.03.10,07:43
takze postupujem akoby som sluzbu dodala ja tomu dodavatelovi materialu, aj ked refakturujem a pouzijem vo fakture aj odkaz na paragraf vztahujuci sa na jeho povinnost platit dan

Osobne sa domnievam, že škodou je všetko. Či už opraviteľné alebo neopraviteľné. Vy ste dali niečo opraviť, lebo došlo ku škode. Hodnota opravy môže byť východiskom pre určenie škody. Predmetné by malo vyplývať napríklad zo zápisu o škode.

Vo vyššie uvedenom prípade sa prikláňam k tomu, že k dodávke služby subjektu, ktorý spôsobil škodu nedošlo a nejedná sa o prenos daňovej povinnosti.
koňo
31.03.10,08:34
V príspevku #2 som písal iba o refakturácii opravy.

Súhlasím, že v prípade škody ide o fakturáciu, ktorá je mimo DPH.

V prípade refakturácie si stále myslím, že by sa malo fakturovať ako o oprave - bez dane, pretože služba sa zdaní v zahraničí. Dôvodom je tiež to, že opravu poškodených zásob vecne neposudzujeme ako náhradu škody. Účtujeme ju na účte zásob (sk 11) a nie ako náhradu škody na účte 648.
ivuska84
31.03.10,09:03
ta fakturacia skody mi je jasna, o oprave si myslim to iste, len ma zmiatol teraz prispevok Janky tak teraz hutam a hutam
Jana Acsová
31.03.10,09:47
ta fakturacia skody mi je jasna, o oprave si myslim to iste, len ma zmiatol teraz prispevok Janky tak teraz hutam a hutam
Pozrite. K daňovému úniku nedôjde ani tak, ani onak. Je len dávam do pozornosti analýzu situácie, ku ktorej došlo.

Škoda môže byť spôsobená vlastníkovi. Ak ste posúdili, že škoda vznikla odberateľovi a spôsobil ju dodávateľ, mala by byť k tomu dokumentácia. Výška škody závisí napríklad aj od zmluvne dohodnutých podmienok, či dohody účastníkov. Môže byť vyčíslená vo výške nákladov na obstaranie (Obchodný zákonník hovorí aj o ušlom zisku). Čo je Vaším obstarávacím nákladom? Toto by bolo vhodné vyšpecifikovať. Náhrade škody často predchádza jej vyčíslenie a z toho by mala vychádzať následná fakturácia - škody.

Prečo ste dali opraviť časť dodaného materiálu? Objednal si niečo od Vás zahraničný subjekt? Ešte aj takto by mohla znieť otázka. A k jednej z odpovedí smeruje následná fakturácia služieb do zahraničia.

Odporúčam pozrieť na vec s nadhľadom. Zabudnite zatiaľ na fakturáciu. Ale špecifikujte, k čomu došlo a čo fakturujete. Škodu alebo službu?
ivuska84
01.04.10,06:34
ak to vsetko vyfakturujem ako skodu mozem si potom uplatnit dph na vstupe z faktur za opravu?
Jana Acsová
06.04.10,06:26
ak to vsetko vyfakturujem ako skodu mozem si potom uplatnit dph na vstupe z faktur za opravu?Isteže. Vy ste si objednali službu a tá Vám bola dodaná.