Lubomir1
31.03.10,10:08
Zvažujem založenie si s.r.o. s minimálnym základným imaním 5.000 €. Avšak chcel by som si hneď kúpiť i nové firemné auto, ktoré je drahšie než 5.000 € (aj kvôli odpočtu DPH). Je to nejak účtovnícky možné (pôžička do s.r.o. a pod.)?
hena22
31.03.10,08:14
samozrejme, spoločnosť môže dostať pôžičku aj od spoločníka. Dokonca môže platiť aj obvyklý úrok, ak by si veľmi chcel.
Alebo si môžeš požičať v banke, od inej spoločnosti, od súkromnej osoby, ako sa Ti podarí.
Alebo môžeš dať vyšší vklad do ZI.
Je to len na Tvojom rozhodnutí (a šikovnosti :) )
azla
31.03.10,08:18
Samozrejme.
V pokladnici (alebo v banke) budeš mať vklad 5000,-
Ako spoločník môžeš vložiť vklad 211/365 ; 221/365 koľko potrebuješ a auto si kúpiš.
Ked sa bude firme dariť, vklad Ti vráti.
Ak si chceš odpočítať Dph - musíš byť registrovaný ako platiteľ Dph.

Aby si sa vyhol problémom, lebo niektoré sa následne nedajú riešiť(k spokojnosti), od začiatku sa obrať na dobrú účtovníčku :), s ktorou budeš môcť konzultovať svoje kroky.
branislavh
27.05.10,08:16
Dobrý. Chcem založiť s.r.o. zo základným imaním spoločnosti 5000. €.
Pôvodne som chcel vložiť auto, ale nechcelo sa mi zháňať znalecký posudok .
Tak som sa rozhodol založiť spoločnosť hotovosťou s tým ,že auto následne odpredám spoločnosti za 5000€. Je toto moje uvažovanie v súlade s účtovníctvom a zákonmi SR?
Prosím poraďte mi.
mi_ke
27.05.10,10:04
Dobrý. Chcem založiť s.r.o. zo základným imaním spoločnosti 5000. €.
Pôvodne som chcel vložiť auto, ale nechcelo sa mi zháňať znalecký posudok .
Tak som sa rozhodol založiť spoločnosť hotovosťou s tým ,že auto následne odpredám spoločnosti za 5000€. Je toto moje uvažovanie v súlade s účtovníctvom a zákonmi SR?
Prosím poraďte mi.

Hotovost na zalozenie sro nepotrebujes...Staci cestne vyhlasenie o tom, ze si splatil zakl. imanie, no nikto to nebude kontrolovat.
branislavh
09.06.10,09:14
Založil som spoločnosť s .r.o. a potrebujem z imania kúpiť sám od seba auto. Je potrebné nato znalecký posudok? Alebo stačí urobiť kúpnopredajnú zmluvu a zmenu na dopravnom inšpektoráte? Prosím Poraďte mi.
branislavh
09.06.10,09:17
Idem zakladať firemný účet. Musí biť základne imanie na ňom? Alebo stačí si ho nechať v pokladní?
Mám ešte jednu otázočku. Ak mám sídlo spoločnosti na mojom trvalom bydlisku som povinný to oznámiť mestu? Nemám prevádzku iba sídlo.
zk24
09.06.10,09:31
Idem zakladať firemný účet. Musí biť základne imanie na ňom? Alebo stačí si ho nechať v pokladní?
Mám ešte jednu otázočku. Ak mám sídlo spoločnosti na mojom trvalom bydlisku som povinný to oznámiť mestu? Nemám prevádzku iba sídlo.


Zakladne imanie moze byt cele v pokladnici.

Mestu nemusis nahlasovat sidlo v byte, iba v pripade ze by si chcel preklasifikovat bytovy priestor na nebytovy...
Danila
09.06.10,09:33
Hotovost na zalozenie sro nepotrebujes...Staci cestne vyhlasenie o tom, ze si splatil zakl. imanie, no nikto to nebude kontrolovat.Toto je pre mňa novinka. Mohla by som Ťa požiadať o citáciu príslušného zákona, ktorý pojednáva o tom, že STAČÍ... a NEBUDE..?
Vopred ďakujem.
KEJKA
09.06.10,09:40
Založil som spoločnosť s .r.o. a potrebujem z imania kúpiť sám od seba auto. Je potrebné nato znalecký posudok? Alebo stačí urobiť kúpnopredajnú zmluvu a zmenu na dopravnom inšpektoráte? Prosím Poraďte mi.
tému som priznávam iba preletela. Ak chceš kúpiť sám od seba auto - teda už nie je nové, nebudeš mať nárok na odpočítanie DPH. Zdá sa mi, že si DPH riešil - mal záujem kúpiť auto s odpočítaním DPH.
pardon-to bol Lubomír, upravujem príspevok.
Stačí urobiť k-p zmluvu a zapísať na DI. Následne musíš oznámiť na DU, že máš auto v sro-vzniká ti daňová povinnosť - DMV, ktorú vysporiadaš do 31.1.2011.


Toto je pre mňa novinka. Mohla by som Ťa požiadať o citáciu príslušného zákona, ktorý pojednáva o tom, že STAČÍ... a NEBUDE..?
Vopred ďakujem.
toto v zákone nenájdeš. Nájdeš tam iba to citované, že k návrhu na zápis sro potrebuješ o.i. Vyhlásenie o splatení vkladu. A čo konateľ podpíše, za to si zodpovedá.
branislavh
09.06.10,12:24
Ty kokšo, ďakujem. Brano. Áno, myslel som to tak. Fiktívne 5000€ v pokladni. To auto potrebuje alebo nepotrebuje znalecký posudok? Keď ho idem predávať firme, teda s.r.o.?
zk24
09.06.10,12:31
Ty kokšo, ďakujem. Brano. Áno, myslel som to tak. Fiktívne 5000€ v pokladni. To auto potrebuje alebo nepotrebuje znalecký posudok? Keď ho idem predávať firme, teda s.r.o.?

Kejka ti uz odpovedala.
S.r.o ho na zaklade kupno-predajnej zmluvy kupuje od fyzickej osoby, za aku cenu to fyzicka osoba preda (ty) je jej vec.
Prepises ho na DI na s.r.o-cku, zahlasis do 30 dni na DU a budes platit DMV...
branislavh
09.06.10,12:59
Áno myslel som to tak, fiktívne 5000€ v pokladni. Potrebujem znalecký posudok keď chcem kupovať auto zo základného imania? Ďakujem.
Danila
09.06.10,14:54
tému som priznávam iba preletela. Ak chceš kúpiť sám od seba auto - teda už nie je nové, nebudeš mať nárok na odpočítanie DPH. Zdá sa mi, že si DPH riešil - mal záujem kúpiť auto s odpočítaním DPH.
pardon-to bol Lubomír, upravujem príspevok.
Stačí urobiť k-p zmluvu a zapísať na DI. Následne musíš oznámiť na DU, že máš auto v sro-vzniká ti daňová povinnosť - DMV, ktorú vysporiadaš do 31.1.2011.


toto v zákone nenájdeš. Nájdeš tam iba to citované, že k návrhu na zápis sro potrebuješ o.i. Vyhlásenie o splatení vkladu. A čo konateľ podpíše, za to si zodpovedá.Kejka, určite vieš presne, čo mojimi príspevkami mám ja na zreteli. A podporiť niečo, čo sa nazýva fiktívne, a akože, je pre mňa desivé, ak to napíše rovno audítor a rovno na Porade, verejnom portáli účtovníkov, daniarov a neviem ešte koho z radov odborného ekonomického osadenstva. Čo si mám prečítať v zákone ako rada od Teba bola pre mňa skôr úsmevná. A nie po prvý raz.
Danila
09.06.10,17:12
Áno myslel som to tak, fiktívne 5000€ v pokladni. Potrebujem znalecký posudok keď chcem kupovať auto zo základného imania? Ďakujem.Ty vieš nakupovať z fiktívneho ZI? To som sa ešte nestihla naučiť, možno vďaka Porade aj to zvládnem. Ja poznám pojmy ešte aj iné: fiktívne faktúry, fiktívne DPH, fiktívne náklady, mizernú daň z príjmu, nedostatok liekov na onkológii, vyprázdnenú štátnu kasu, a aj preto firmy v konkurzoch a ich zamestnancov v zástupoch pred Úradmi práce....
KSENP.;)
KEJKA
09.06.10,17:39
Hotovost na zalozenie sro nepotrebujes...Staci cestne vyhlasenie o tom, ze si splatil zakl. imanie, no nikto to nebude kontrolovat. toto som ja nepísala..........


Toto je pre mňa novinka. Mohla by som Ťa požiadať o citáciu príslušného zákona, ktorý pojednáva o tom, že STAČÍ... a NEBUDE..?
Vopred ďakujem.



tému som priznávam iba preletela. Ak chceš kúpiť sám od seba auto - teda už nie je nové, nebudeš mať nárok na odpočítanie DPH. Zdá sa mi, že si DPH riešil - mal záujem kúpiť auto s odpočítaním DPH.
pardon-to bol Lubomír, upravujem príspevok.
Stačí urobiť k-p zmluvu a zapísať na DI. Následne musíš oznámiť na DU, že máš auto v sro-vzniká ti daňová povinnosť - DMV, ktorú vysporiadaš do 31.1.2011.
toto v zákone nenájdeš. Nájdeš tam iba to citované, že k návrhu na zápis sro potrebuješ o.i. Vyhlásenie o splatení vkladu. A čo konateľ podpíše, za to si zodpovedá.
podčiarknuté bola odpoveď na tvoju otázku, plus zvýraznené som tam dala práve na zdôraznenie pre tých ktorí si tu tak veselo diskutuju o podvodoch /?/


Kejka, určite vieš presne, čo mojimi príspevkami mám ja na zreteli. A podporiť niečo, čo sa nazýva fiktívne, a akože, je pre mňa desivé, ak to napíše rovno audítor a rovno na Porade, verejnom portáli účtovníkov, daniarov a neviem ešte koho z radov odborného ekonomického osadenstva. Čo si mám prečítať v zákone ako rada od Teba bola pre mňa skôr úsmevná. A nie po prvý raz.
Našla si v uvedených príspevkoch odo mňa /schválne som ich nekrátila, neupravila okrem zvýraznenia, slovíčko fiktívne? alebo podporovanie?
Možno som túto vetu mala doplniť výkričníkom
A čo konateľ podpíše, za to si zodpovedá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asi takto.
branislavh
10.06.10,05:19
Nenaťahujte sa, to som zrovna nechcel. A čo sa týka toho základného imania, tak to bude uhradené v plnej výške na bankový účet, len trochu neskoršie. A je to vybavené. Okrem toho ďakujem za rady veľmi ste mi pomohli.
zalobaba
10.06.10,05:25
Ty kokšo, ďakujem. Brano. Áno, myslel som to tak. Fiktívne 5000€ v pokladni. To auto potrebuje alebo nepotrebuje znalecký posudok? Keď ho idem predávať firme, teda s.r.o.?

Ďakuješ sám sebe???? :D
Danila
10.06.10,13:14
toto som ja nepísala..........





podčiarknuté bola odpoveď na tvoju otázku, plus zvýraznené som tam dala práve na zdôraznenie pre tých ktorí si tu tak veselo diskutuju o podvodoch /?/


Našla si v uvedených príspevkoch odo mňa /schválne som ich nekrátila, neupravila okrem zvýraznenia, slovíčko fiktívne? alebo podporovanie?
Možno som túto vetu mala doplniť výkričníkom
A čo konateľ podpíše, za to si zodpovedá!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asi takto.
Aha, tak toto je už lepšie. Podvod netreba obaľovať do pozlátka.;).
mi_ke
10.06.10,15:36
pozor, o podvod pojde az vtedy, ak nasledkom napr. vstupu do konkurzu ci exekucie nebude mat spolocnost preukazat ako tych minimalne 5 000 eur zo zakladneho imania pouzila, a teda ci ich vobec mala pri svojom vzniku. Samotna podstata splatenia zakladneho imania je nedostatocna a obsolentna, pretoze nikto presne nevie co to konkretne znamena...mat fin. prostriedky mozem aj doma pod vankusom, v sufliku v kancli alebo na ucte. Aj preto je napr. v navrhu noveho ceskeho obchodneho zakonnika (zakon o korporacich), ale aj napr. v navrhu europskej komisie o europskej spolocnosti s rucenim obmedzenym navrhovana vyska zakladneho imania vo vyske jedneho eura. Preto ja by som nepouzival slovo podvod...to patri do slovnika organov cinnych v trestnom konani a za inych podmienok ako to, ze niekto cestne vyhlasi, ze splatil zakladne imanie spolocnosti.
Danila
10.06.10,17:27
pozor, o podvod pojde az vtedy, ak nasledkom napr. vstupu do konkurzu ci exekucie nebude mat spolocnost preukazat ako tych minimalne 5 000 eur zo zakladneho imania pouzila, a teda ci ich vobec mala pri svojom vzniku. Samotna podstata splatenia zakladneho imania je nedostatocna a obsolentna, pretoze nikto presne nevie co to konkretne znamena...mat fin. prostriedky mozem aj doma pod vankusom, v sufliku v kancli alebo na ucte. Aj preto je napr. v navrhu noveho ceskeho obchodneho zakonnika (zakon o korporacich), ale aj napr. v navrhu europskej komisie o europskej spolocnosti s rucenim obmedzenym navrhovana vyska zakladneho imania vo vyske jedneho eura. Preto ja by som nepouzival slovo podvod...to patri do slovnika organov cinnych v trestnom konani a za inych podmienok ako to, ze niekto cestne vyhlasi, ze splatil zakladne imanie spolocnosti.Nikto Ti neprikazuje slovo podvod používať. A tiež nie si orgán činný v trestnom konaní, aby si prejudikoval, čo podvodom je. Ale ak mi chceš nahovárať, že niekto čestne vyhlási, že splatil ZI a prašule má doma pod poduškou, tak to podvod je, pokiaľ nemá doma sídlo s.r.o. a podušku nepoužíva pod zadkom ako štatutár, či spoločník, či čokoľvek. Majetok súkromný je prísne oddelený od majetku firemného, ak Ti tento nepatrný detail unikol.
Don133
12.06.10,22:09
Vzhladom k tomu, ze chces auto kupovat sam od seba znalecky je vhodne spravit aby si potom nemal problem s DU - preukazovanim realnej ceny (aj v pripade blizkej osoby)
KEJKA
13.06.10,05:31
blízke osoby sa v tomto smere neposudzujú - je to tuzemsko v oboch prípadoch.
ANEP
16.06.10,15:44
Zdravin, chcel by som sa Vas opytat ohladom zakladneho imania v sro.
Buduci mesiac zakladam novu s.r.o a neviem ci je vyhoda v sro vadsi zaklad imania alebo nie, klasika 5tisic€ no mam viac len by som chcel vediet na co je lepsie vkladat vedsie imania?Ma tonejaku vyhodu ci ani nie?
Deiky
16.06.10,15:51
Zakladne imanie predstavuje vysku tvojho rucenia.. Rucis do vysky zakladneho imania.. V pripade malych spolocnosti nik neprihliada na ZI ale u velkych je tzomu inak tie si ho zvysuju, cim vlastne prejavuju aj urcitu garanciu navratnost v pripade krachui... Predstav si zeby si skrachoval urcite s tebou nik neuzavrie velky kontrakt ak im rucis drobnymi ...