Deganova
31.03.10,11:58
Ide o nasledovný problém. V minulosti som na zhromaždeniach pri vyhodnotení hospodárenia oznámila vlastníkom spotrebu SV,TÚV a tepla nie len za bytový dom, ale aj za jednotlivé byty. Niektorí vlastníci ma napadli s tým, že pokiaľ nedajú výslovný súhlas na zverejnenie spotreby v ich byte, nemôžem to zverejniť, lebo je to ich osobný údaj (pritom sa nejedná o takých čo majú spotrebu nízku, alebo nulovú). Iní vlastníci sa však týchto údajov domáhajú. Aký je správny postup? Ďakujem.
sito
31.03.10,10:12
Ide o nasledovný problém. V minulosti som na zhromaždeniach pri vyhodnotení hospodárenia oznámila vlastníkom spotrebu SV,TÚV a tepla nie len za bytový dom, ale aj za jednotlivé byty. Niektorí vlastníci ma napadli s tým, že pokiaľ nedajú výslovný súhlas na zverejnenie spotreby v ich byte, nemôžem to zverejniť, lebo je to ich osobný údaj (pritom sa nejedná o takých čo majú spotrebu nízku, alebo nulovú). Iní vlastníci sa však týchto údajov domáhajú. Aký je správny postup? Ďakujem.


Vlastníci majú nárok vedieť o dome všetko, teda aj podiel jednotlivých bytov na nákladoch za jednotlivé služba. Ako inak si môžu vypočítať sa skontrolovať svoj podiel. Len ak majú dostupné všetky informácie. Bolo to tu riešené, niekto sa pýtal na úrade o ochrane osobných údajov a dostal kladnú odpoveď.
verkaz
31.03.10,12:52
:confused: Ja to riešim tak, že zverejním číslo bytu, lebo tak isto napadli, že meno nemôže byť zverejnené. Kto chce tak si aj tak zistí, kto je vlastník bytu a právne to nemôže nikto napadnúť, lebo neboli zverejnené mená.
lubica_02
31.03.10,13:48
Toto si treba ošetriť hlasovaním na schôdzi, potom nemôže nikto namietať .
svojar
31.03.10,14:03
Na schôdzi sa može, na nástenke na chodbe nie, nakoľko je to priestor prístupný tretím osobám, ktorým do toho nič. Nesúhlasil by som ani s číslom bytu, to meno sa dá ľahko dosadiť. Kto sa chce niečo dozvedieť, nech sa zúčastní schôdze alebo shromaždenia. Alebo požiada o predloženie a preštudovanie dokumentov interne.
sito
31.03.10,21:22
Vlastníci majú nárok vedieť o dome všetko, teda aj podiel jednotlivých bytov na nákladoch za jednotlivé služba. Ako inak si môžu vypočítať sa skontrolovať svoj podiel. Len ak majú dostupné všetky informácie. Bolo to tu riešené, niekto sa pýtal na úrade o ochrane osobných údajov a dostal kladnú odpoveď.

Deganova, nebol čas, tak len stručná odpoveď. Ale toto je to kolečko!

http://www.porada.sk/t123977-mozu-byt-zverejnene-udaje-o-spotrebe-vody-a-tepla.html?highlight=osobn%E9+%FAdaje

A prajem príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov, aj ostatným poraďákom a návštevníkom porady:
Deganova
01.04.10,04:39
Ďakujem všetkým za odpovede, ale už som sa dostala k vysvetleniu: údaje z menom a číslo bytu sa zverejňovať nemožu, len napr. spotreba od najvyššej po najnižšiu zdroj úrad na ochranu osobných údajov a združenie spoločenstiev.
sito
01.04.10,23:28
Na schôdzi sa može, na nástenke na chodbe nie, nakoľko je to priestor prístupný tretím osobám, ktorým do toho nič. Nesúhlasil by som ani s číslom bytu, to meno sa dá ľahko dosadiť. Kto sa chce niečo dozvedieť, nech sa zúčastní schôdze alebo shromaždenia. Alebo požiada o predloženie a preštudovanie dokumentov interne.

Troška rozvediem:

1. osoba
2. osoba
3. osoba

Prvá osoba je vlastne dom, ten, tí ktorí bývajú v ňom a odoberajú teplo od dodávateľa tepla.

Druhá osoba je Predseda SVB, prípadne správca domu, ktorý rozúčtuje náklady na jednotlivé byty. Ak je v dome pomerové meranie, podiel na jednotlivé byty sa vypočíta podľa jeho výsledku so súhlasom vlastníkov bytov, domu.

A tu nastáva problém. Pokiaľ niekto povie, že dom spotreboval toľko energie za ktorú sú toľké náklady, nikto to neberie ako osobný údaj!

Ale, ak chce niekto povedať podiel jednotlivých bytov na nákladoch domu, zrazu je to osobný údaj o ktorom sa nesmie hovoriť. Hlúposť. Bez údajov každého bytu sa vlastne nedá spraviť pomerové rozdelenie.

Dá, ale so sankciou pre byty, ktoré nezabezpečia, alebo neumožnia získať údaje z bytu.

Takže, druhá osoba je povinná poskytnúť všetky údaje prvej osobe, alebo osobám, ktoré tvoria prvú osobu, aby si mohli skontrolovať rozdelenie nákladov na jednotlivé byty podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov.

Bez tejto možnosti je rozdelenie vlastne, o čom? Vzbudzuje nedôveru, či sú náklady rozdelené podľa dohody. Takže, nie osobné údaje, ale spoločné údaje všetkých bytov.

Tieto údaje nemôže druhá osoba poskytnúť tretej osobe. Tretia osoba je ktokoľvek iný, okrem vlastníkov bytov.

Ak, prvá osoba, alebo osoby, ktoré tvoria prvú osobu, poskytnú informácie tretej osobe, zákon o ochrane osobných údajov neporušili. Alebo áno?